недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Чадеж: За регионално економско тржиште важно укидање баријера, добра вест да се и Вучић заложио за укидање свих препрека
Хроника

Марко Чадеж: За регионално економско тржиште важно укидање баријера, добра вест да се и Вучић заложио за укидање свих препрека

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. септембар 2017.

 БЕОГРАД - Регион у целини, као и трижиште БиХ, јесте веома важно за српску привреду, те је зато неопходно ускладити и поједноставити извозне процедуре, изјавио је данас председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и истакао важност успостављања регионалног економског тржишта.

Чадеж је на РТС рекао да БиХ јесте велико и важно извозно тржиште за српске произвођаче и за привреду и да је добра вест да се и председник Александар Вучић заложио у Сарајеву за укидање свих препрека и ванцаринских баријера у трговинској размени.

"БиХ је важна извозна дестинација за нас и зато је важно колико су усклађене дажбине и таксе, фитосанитарни прописи, јер све то утиче на цену и то је оно чему тежимо када говоримо о регионалном економском тржишту", каже Чадеж.

Наводи да ће у регионалном економском тржисту уз синхронизацију свих процедура моћи да се послује и у њему ће бити усаглашена свака процедура на тај начин да роба, капитал и људи, када уђу у ову зону, несметано могу да тргују и послују, и то од Хоргоша до Драча или од Хоргоша до Мостара.

"То је оно што даје посебну јачину балканској шесторки. То значи да се са једног од тржишта које има седам милиона људи у Србији прелази на тржиште које има од 18 до 20 милиона људи. То не значи само појединостављивање процедура, већ значи да имате потрошаче и купце ближе и на целом том тржишту", објашњава Чадеж.

Успостављање те заједничке зоне била је тема и недавног састанка премијера западнобалканских земаља у Драчу на коме је учествовала и премијерка Србије Ана Брнабић.

Навео је да ће се регионална економска зона формирати у фазама, те да ће њено успостављање зависити од спремности свих учесника да се направи пробој у томе да се наше институције међусобно повежу и да креирамо заједничке.

"Највећи проблем што тренутно имате гомилу институција које ударају печате или дају некакаве дозволе, а треба да то сведете на једну", навео је Чадеж.

Поводом суше која је највише погодила пољопривреду, Чадеж каже да су посебно погођени кукуруз и соја, али да срећом за потребе домаћег тржишта постоје залихе из прошле године.

Процену штете, наводи, даће Министарство пољопривреде и додаје да ће овогодишња суша утицати и до један одсто на укупан привредни раст.

Како је рекао, принос није условљен само климатским факторима, те пољопривредници морају да воде рачуна и о датуму сетве, избору хибрида, наводњавању као и осигурању обрадивих површина.

"Позивам произвођаче да се упознају са субвенцијама које држава пружа и које могу да користе као и са новим технологијама", каже Чадеж.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер