недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мариника Тепић: Пљачка године у режији Телекома и СНС-а - држава дала власнику „Курира“ Игору Жежељу 60 милиона евра новца свих грађана Србије
Хроника

Мариника Тепић: Пљачка године у режији Телекома и СНС-а - држава дала власнику „Курира“ Игору Жежељу 60 милиона евра новца свих грађана Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. фебруар 2021.

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић изјавила је да је дошла до "најновије комбинације СНС" коју, како каже, може назвати “пљачком године” наводећи да је власнику Курира Игору Жежељу држава дала седам милијарди динара, односно 60 милиона евра на основу новог уговора. То је укупно готово 100 милиона евра новца грађана који је додељен једном приватнику, рекла је Тепићева, подсећајући да је летос износила податке о пословима са Жежељем вредним 38 милиона евра.

Сада су смислили да седам милијарди динара, односно 60 милиона евра новца свих грађана Србије дају у џеп приватнику Игору Жежељу и то како другачије него у сарадњи са Телекомом и то како другачије него низашта

Рекла је да сада постоји озбиљан ризик и потенцијална злоупотреба најосетљивијих података стотина хиљада грађана у Србији.

„Сада су смислили да седам милијарди динара, односно 60 милиона евра новца свих грађана Србије дају у џеп приватнику Игору Жежељу и то како другачије него у сарадњи са Телекомом и то како другачије него низашта“, каже Тепићева која је показала папир.

Ово је одлука о уговору коју је 11. фебруара потписао министар (финансија) Синиша Мали, тврди Мариника Тепић показујући документ који је на крају конференције испред Министарства финансија поделила новинарима.

„Из њега јасно видите да је предмет уговора „израда имплементације и одржавање централног информационог система за обрачун зарада у јавном сектору“ односно плата. Основно питање које се намеће је коме ово треба. Зар ми нисмо обрачунавали плате пре Вучића, (директора Телекома Владимира) Лучића и Жежеља“, рекла је.

Ово је одлука о уговору коју је 11. фебруара потписао Синиша Мали. Предмет уговора је „израда имплементације и одржавање централног информационог система за обрачун зарада у јавном сектору“ односно плата

У уговору, како је прочитала, јасно пише да се додељује „групи понуђача коју чине Телеком Србија и Wирелесс медиа доо“. Наводи да има још неколико подизвођача, за које каже да имају миноран део посла, а једна од њих је ћерка-фирма Телекома – МТС системи Србије, затим Атос и Каминг компјутер. Каже да се са фирмом Атос сусретала у уговорима са Асеком, наводећи да је „Атос њима био врло чест партнер“.

Тепићева сматра да је нови посао „фантомски“ и да је непотребан.

У ово невреме давати приватнику Игору Жежељу додатних 60 милиона евра је скандал над скандалима, додала је.

Каже да је питање ко заправо њему омогућава приступ осетљивим подацима грађана Србије, али и да стекне толики новац.

„Он је имао, рекла бих, једну фирмицу сиротињског промета, пре него што је ушао у комбинације са Телекомом и са Вучићем и Лучићем. А сада – гле чуда, у џеп Игора Жежеља за две године иде сто милиона евра новца грађана Србије“, рекла је подсећајући да је у августу показивала још један уговор…

Он је имао, рекла бих, једну фирмицу сиротињског промета, пре него што је ушао у комбинације са Телекомом и са Вучићем и Лучићем. А сада – гле чуда, у џеп Игора Жежеља за две године иде сто милиона евра новца грађана Србије

„Када је ништавим уговором, Телеком новац грађана, 38 милиона евра, доделио Жежељу… Да би Игор Жежељ тим новцем направио таблоид Курир за одржавање рејтинга партије и братије и блаћење свих који имају другачије мишљење, као и ТВ Курир“, додала је.

Упитала је „ко је заправо газда Игору Жежељу“.

Подсећа да је још у августу тражила смену генералног директора Телекома, Предрага Ћулибрка, до чега је и дошло, али наводи да је и тада упозоравала да ће доласком Владимира Лучића на то место „тек почети пљачкање и оног малог новца који је остао у Телекому“. Управа Телекома с Лучићем, довела је компанију у предстечајно стање, тврди Тепић.

„Сада су засели на новац грађана из буџета. Иза свих комбинација, отворено вам тврдим, стоје Владимир Лучић и Вучић“, каже Тепић.

„И за ове фантомске уговоре, ја сам сигурна да држи Вучић фантома из Савамале Синишу Малог, на месту министра финансија – да би потписивао све ове сумњиве, коруптивне уговоре“, закључила је. Она је појаснила да је реч о јавној набавци.

Каже и да је скандал дати власнику Курира податке грађана из јавног сектора – који су нарочито „под притисцима СНС да гласају и скупљају гласове“. “ А то нису само плате, ту је минули рад – где су радили, шта“, истакла је.

Жежељева фирма оптужује Маринику Тепић да им нарушава углед

Компанија Wireless Media d.o.o, власника Игора Жежеља, саопштила је данас да је потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић "на сензационалистички начин изнела више нетачних и непоткрепљених тврдњи у вези са њиховим пословањем", те да се на тај начин наноси штета пословном угледу и пословању те компаније.

Саопштење Wirеles Media d.o.o. преносимо у целости:

“На данашњој конференцији за штампу госпођа Мариника Тепић је на сензационалистички начин изнела више нетачних и непоткрепљених тврдњи у вези са пословањем и активностима Wирелесс Медиа д.о.о. Београд и Игора Жежеља. Наведеним изјавама и паушалним тврдњама се на директан начин, са очигледном намером, наноси штета пословном угледу и пословању ове компаније и њеног власника.

Пошто је целокупној јавности у интересу да се зна истина, позивамо вас да, у складу са законом и сходно обавези новинарске пажње из чл. 9. Закона о јавном информисању и медијима, проверите порекло, истинитост и потпуност изнетих тврдњи пре објављивања, односно преношења нетачних навода госпође Тепић. Стојимо вам на располагању за све одговоре, како бисте располагали тачним и потпуним информацијама.

Верујемо да неће бити потребе да права на истинито, потпуно и тачно информисање и заштиту пословног угледа Wирелесс Медиа и њеног власника, остварујемо кроз одговор и исправку, односно у судском поступку”, наводи се у саопштењу.

Министарство финансија: Централни информациони систем за контролу 500.000 плата, контролисаћемо расходе и извршене исплате за све запослене у јавном сектору у реалном времену

Министарство финансија Републике Србије контролисаће убудуће кроз Централни информациони систем за обрачун зарада у јавном сектору обрачун плата за више од 500.000 запослених у оквиру 10.500 корисника јавних средстава, објавило је ово министарство на својој интернет страници.

„Осим што је важан за спровођење неопходне контроле, овај систем је значајан и за спровођење планиране реформе плата, што је део договора са Међународним монетарним фондом“, истакло је Министарство финансија.

На овај начин ће, како се наводи, држава по први пут на једном месту имати тачну евиденцију свих зарада и запослених у јавном сектору.

„Поменути информациони систем омогућиће потпуну контролу зарада и праћење запошљавања у јавном сектору, затим боље планирање буџета корисника јавних средстава у делу који се односи на плате, а донеће и уштеде сваком појединачном кориснику јавних средстава, с обзиром на то да они неће имати трошак обрачуна зараде и трошак набавке и одржавања софтвера, јер ће за њих то радити Министарства финансија“, наводи министарство.

То значи, како се објашњава, да ће бити контролисани расходи и извршене исплате за све запослене у јавном сектору у реалном времену.

„Самим тим, отклоњена је могућност грешке у обрачунима зарада пре њихове исплате, као и све евентуалне злоупотребе“, стоји у објави.

Министарство финансија је најавило да су, у оквиру пројекта, предвиђене и обуке запослених за коришћење информационог система, и то најпре код директних корисника буџетских средстава, затим у установама просвете, здравству, као и у установама културе и социјалне заштите, судству и казнено – поправним установама.

„Овај информациони систем функционише у складу са светским стандардима добре праксе, а направљен је на платформи која је лидер на тржишту у аутоматизацији финансијског пословања“,  наводи Министарство финансија.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер