среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонија тужена суду у Стразбуру због отмице и тајних затвора ЦИА
Хроника

Македонија тужена суду у Стразбуру због отмице и тајних затвора ЦИА

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. мај 2012.

СТРАЗБУР – Осам година пошто је отет и предат агентима америчке Централне обавештајне службе (ЦИА), мучен и држан пет месеци у тајном затвору у Авганистану, немачки држављанин Калед ел-Масри тужио је Македонију Европском суду за људска права.

Случај тог држављанина Немачке либанског порекла који је неосновано осумњичен за повезаност са Ал каидом, једна је од познатих отмица и заточења у тајним затворима ЦИА.

Његова прича подстакла је истраге Савета Европе, Европског парламента и немачког Бундестага - који су је у главним цртама потврдили - и судске поступке у Немачкој и САД.

Ал-Масри тврди да је 31. децембра 2003, када је путовао аутобусом на одмор у Македонији, ухапшен на граници, испитиван 23 дана у Скопљу и затим предат америчким агентима који су га тукли, мучили, дрогирали и авионом одвезли за Кабул.

Скоро пет месеци био је у тајном затвору у Авганистану пре но што је, без икаквог објашњења, пуштен и враћен у Немачку преко Албаније.

Његови адвокати су данас у Стразбуру пред 17 судија Великог већа Европског суда за људска права настојали да покажу одговорност македонских власти за то што се десило њиховом клијенту. Навели су да македонске власти нису спровеле ефикасну истрагу о томе.

Отмица ел-Масрија била је „заједничка операције америчких и македонских тајних служби” против невиног човека, рекао је адвокат Џејмс А. Голдстон из једне невладине организације.

Догађаји који су га снашли не би били могући да је македонска влада одбила да га преда агентима ЦИА, рекао је други адвокат, Дариан Павли који је говорио о „екстремализацији мучења” и рекао да је македонска влада знала да ће њихов клијент бити мучен и одведен у Кабул.

Представник македонске владе Костадин Богданов је одбацио оптужбе. Он је рекао да у суштини ништа не потврђује причу ел-Масрија и држао се хипотезе да ел-Масри никада није био пребачен у Кабул, већ да је напустио Македонију својевољно преко Косова.

Богданов је такође рекао да тужба не може да се узме у разматрање јер је застарела.

Судије Европског суда треба да донесу одлуку о томе да ли ће прихватити да разматрају тај случај.

Ел-Масри је крајем 2005. поднео тужбу против САД, али ју је одбацило америчко судство крајем 2007, позивајући се на то што су активности ЦИА државна тајна.

Његов случај је разматрало и немачко правосуђе које је 2007. издало налоге за хапшење 13 агената за које се верује да су радили за ЦИА. Немачка влада је, међутим, одбила да те људе пребаци у Вашингтон.

Ел-Масри је такође у Скопљу покренуо цивилну тужбу против македонских власти од којих тражи 50.000 евра одштете и извињење. Међутим тај поступак је прекинут јер се чека могућност да се он саслуша.

Ел-Масри у Немачкој издржава двогодишњу казну затвора за дела која немају никакве везе са овим случајем.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер