четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонија ратификовала споразум о демаркацији границе према Космету
Хроника

Македонија ратификовала споразум о демаркацији границе према Космету

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. октобар 2009.

Македонски парламент ратификовао је споразум о демаркацији границе између Македоније и јужне српске покрајине Косово и Метохија. За споразум су ноћас гласала 72 посланика, док је 11 било против.

Опозициони Социјалдемократски савез гласао је против и најавио да ће споразум доставити Уставном суду јер је, како кажу, парламент неуставно ратификовао тај документ.

Према наводима опозиције, демаркација значи уступање већег дела територије Македоније него што је предвиђено. Анексом који је потписан са споразумом, Македонија је уступила 650 метара, а не првобитно предвиђених 150 метара територије.

То значи промену граница и тако представља уставно питање, наводи опозиција која је посебно замерила премијеру Николи Груевском што није присуствовао седници.

Груевски је у суботу је изјавио да се споразумом о демаркацији решава проблем билатералних односа у региону што ће имати позитиван ефекат.

Седница Собрања трајала је читав дан, уз паузу током које је заседала комисија за спољну политику због примедбе опозиције да ратификација споразума значи промену граница.

Одлука македонског парламента можда ће решити гранични проблем, али ће довести до додатног заоштравања "ионако крхких" односа Србије и Македоније, изјавио је Танјугу државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић.

"Македонски парламент је, после признања једнострано проглашене независности Косова и Метохије, условио успостављање дипломатских односа управо решавањем тог проблема", навео је Ивановић, додајући да је реч о око 300 хектара земље, на коју претендују и Република Македонија, али и власти у Приштини.

Државни секретар је рекао и да власти у Македонији једноставно морају да схвате да је "њихов стратешки интерес да са Републиком Србијом успоставе добре односе, а да се на овај начин ти односи подривају".

Према речима Ивановића, одлука македонског парламента довешће не само до подривања односа Србије и Македоније, већ и до заоштравања односа и подизања тензије на читавом Балкану.

Оливер Ивановић је истакао и да ће, оног тренутка када се руководство Србије буде састало са косовским Албанцима да би утврдило коначан статус Косова и Метохије, ове одлуке морати да буду преиспитане.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер