недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонија: Више од 40 одсто грађана подржава споразум о имену земље, а 35 одсто је против – на референдуму ће „за“ гласати 88% Албанаца и 27% Македонаца
Хроника

Македонија: Више од 40 одсто грађана подржава споразум о имену земље, а 35 одсто је против – на референдуму ће „за“ гласати 88% Албанаца и 27% Македонаца

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. август 2018.

Више од 40 одсто грађана Македоније подржава споразум о имену земље који је њихова влада постигла са Грчком, као и улазак земље у НАТО и ЕУ, показало је ново истраживање, пренео је портал ЕурАктив.

Питање на референдуму 30. септембра биће: „Да ли сте за чланство у ЕУ и НАТО са прихватањем Договора Републике Македоније и Републике Грчке?“.

Према истраживању, 41,5 одсто испитаника планира да на референдуму заокружи да, а 35 одсто ће гласати против, објавио је данас Еурактив.

Међутим, уочљив је јаз између различитих заједница у земљи.

Албанска мањина је у великој већини за споразум, са 88 одсто подршке, док је међу Македонцима само 27 одсто за решење из Преспе, а 45 одсто је против.

Већина испитаника (66 одсто) планира да изађе на референдум док ће се непуних 20 одсто придружити иницијативама за бојкот изјашњавања, пренела је грчка агенција АНА.

Истраживање је показало и да је само петина испитаника у потпуности упозната са текстом споразума о имену између Македоније и Грчке.

То истраживање је спровео Македонски центар за медународну сарадњу у последњој недељи јула а обухватило је узорак с 1.026 испитаника.

Атина и Скопље су разрешиле спор који је трајао готово три деценије и 12. јуна се сагласили да ново име Македоније буде Република Северна Македонија чиме је тој земљи отворен пут за почетак преговора о уласку у ЕУ и придруживање НАТО.

Међутим, договор премијера Алексиса Ципраса и Зорана Заева није задовољио опозицију ни у Грчкој, ни у Македонији.

И грчка Нова демократија и македонска ВМРО-ДПМНЕ припадају групи Европска народна партија (ЕПП).

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер