понедељак, 14. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајлинда Брегу: Западни Балкан никада раније није био толико слободан и свестан значаја регионалне сарадње. То је и била прва прилика да сви лидери из региона продубе сарадњу, посебно када је реч о Србији и Косову и проблемима у БиХ
Хроника

Мајлинда Брегу: Западни Балкан никада раније није био толико слободан и свестан значаја регионалне сарадње. То је и била прва прилика да сви лидери из региона продубе сарадњу, посебно када је реч о Србији и Косову и проблемима у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. октобар 2024.

Генерална секретарка Савета за регионалну сарадњу Мајлинда Брегу изјавила је у Берлину да Западни Балкан никада раније није био толико слободан и свестан значаја регионалне сарадње.

„Ову ситуацију у великој мери дугујемо процесу европске интеграције. Заједничко регионално тржиште је велика прилика, која са собом носи и велики изазов у погледу подстрекивања заједничке визије и јасне сврхе наше будућности у Европи“, рекла је она након самита Берлинског процеса.

На самиту лидери са Западног Балкана усвојили су нову фазу Акционог плана за заједничко регионално тржиште од 2025. до 2028. године. То је наставак Акционог плана који је важио од 2021. до ове године у оквиру ког су остварени резултати попут Споразума о смањењу цена услуга роминга на Западном Балкану, Декларације о ромингу између Европске уније и Западног Балкана, отварања зелених коридора током пандемије коронавируса, као и потписивање 17 споразума, односно декларација, ради олакшавања кретања грађана, студената и стручњака у региону.

Она је истакла да нови Акциони план заокружује 10 година Берлинског процеса, те да је нагласак на продубљивању сарадње.

„Друга фаза Заједничког регионалног тржишта је план одрживог раста. Ради се о главном свеобухватном оквиру регионалне сарадње од општег добра и заједничког интереса на глобалном плану. Рад на регионалној економској интеграцији у оквиру плана Заједничког регионалног тржишта који је усвојен данас у скоро свим областима политика, од дигиталне транзиције, трговине, улагања, до иновација, зелене транзиције и слично које су постале видљиве током прве фазе Заједничког регионалног тржишта, постаје чврсто утемељен на новом Плану раста Европске уније“ рекла је Брегу.

Она је осврћући се на претходних 10 година Берлинског процеса рекла новинарима да је он „вратио пажњу у регион и продрмао атмосферу“ када је процес проширења био у застоју.

То је и била прва прилика да сви лидери из региона седну за сто и разговарају са циљем да продубе сарадњу, упркос споровима, посебно када је реч о Србији и Косову и проблемима у БиХ, додала је.

„Берлински процес је имао и успоне и падове, многе ствари су обећане током 10 година. Пуно је обећано када је реч о ;инфраструктури и повезаности у региону, али то је најтежи део приче јер је потребно много средстава и студија“, рекла је Брегу.

Као успех Берлинског процеса истакла је и што су грађани осетили и схватили важност регионалне сарадње.

„Сматрала бих то испуњеним јер 80 одсто грађана у региону подржава регионалну сарадњу“, додала је Брегу.

Лидери су данас потписали и Споразум о приступу високом образовању и пријему на студије на Западном Балкану те усвојили Декларацију о приступу и сарадњи у оквиру инфраструктуре за истраживања и иновације и Декларацију о регионалним стандардима за проверу директних страних улагања.

Споразум о приступу високом образовању и пријему на студије на Западном Балкану који је потписан данас нови је споразум о мобилности чији је циљ да се повећа мобилност студената и обезбеди им се право студирања на акредитованим високошколским установама у региону.

Заједно са споразумима о мобилности потписаним на самитима Берлинског процеса 2022. и 2023. године овим Споразумом ће се додатно повећати могућности слободног кретања на Западном Балкану.

Циљ декларација о приступу и сарадњи у оквиру инфраструктуре за истраживања и иновације и о регионалним стандардима за проверу директних страних улагања за шесторуку Западног Балкана, усвојених данас, је промоција партнерстава у областима истраживања и иновација те потицање динамичног регионалног иновационог екосистема, као и усклађивање инвестиционе политике са нормама Европске уније и међународним добрим праксама.

(Бета)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер