четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Мартин: Ирци подржали Лисабонски споразум о реформи ЕУ
Хроника

Мајкл Мартин: Ирци подржали Лисабонски споразум о реформи ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. октобар 2009.

Ирски министар спољних послова Мајкл Мартин саопштио је да је Ирска постигла „убедљиву победу” за Лисабонски уговор о реформи Европске уније.

Мартин је рекао да је око 60 одсто бирача подржало Лисабонски уговор.

„Јако се радујем. Ово изгледа као убедљива победа. То је добро за Ирску и ја страсно верујем да је наша будућност у Европској унији и да није било разлога да се гласа против”, рекао је Мартин.

Званични резултати референдума у Ирској биће познати касније током дана.

Прошлогодишње одбацивање споразума на референдуму у Ирској осујетило је планове да Лисабонски уговор буде ратификован до краја прошле године и да ступи на снагу почетком 2009. године.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић оценио је да успех ирског референдума о Лисабонском уговору означава „нову епизоду” у развоју Европе којом се отварају врата за све европске народе укључујући и народе Западног Балкана.

„Овим су се отворила врата ка установљењу Европе за 21 век, Европе у којој ће бити простора за све европске народе укључујући и народе Западног Балкана”, рекао је Јеремић агенцији Бета.

Шеф српске дипломатије оценио је да је успех референдума у Ирској од огромног значаја за саму Европу и да се тиме отвара „једна нова епизода у развоју Европске уније”, као и да је то „наш заједнички успех”.

Нагласивши да је централни стратешки приоритет Србије чланство у Европској унији, Јеремић је додао да „ће ускоро на снагу ступити споразум који ће то и омогућити”.

„Мислим да сви имамо разлога да се радујемо успеху ирског референдума и да сада са још више енергије и снаге прионемо на испунајвање свих оних критеријума неопходних за чланство у ЕУ, а то су Копенхашки критеријуми који су пођеднако дефинисани за све”, рекао је Јеремић.

Амбасадор Шведске у Београду Кристер Брингеус изјавио је Танјугу да ће позитиван исход референдума у Ирској дати подстицај даљем ширењу Европске уније и придруживању Србије, али да то не може заменити процес реформи у самој Србији.

„Ово је велики дан за Европу и продубљивање сарадње у њој”, рекао је Брингеус, истакавши да први показатељи указују на позитиван исход ирског референдума о усвајању Лисабонског споразума.

„Надам се и верујем да ће ово дати нови подстицај процесу ширења ЕУ. Међутим никакви спољни догађаји, колико год били позитивни, не могу бити замена за реформе које је неопходно спровести у Србији”, оценио је амбасадор Шведске, земље која тренутно председава Европској унији.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер