субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Кирби: Волео бих да се случај убиства браће Битићи што пре реши, подржавам садашњи однос Србије према Републици Српској
Хроника

Мајкл Кирби: Волео бих да се случај убиства браће Битићи што пре реши, подржавам садашњи однос Србије према Републици Српској

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. август 2015.

БЕОГРАД – Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Мајкл Кирби изјавио је данас да би волео да се случај убиства браће Битићи што пре реши и то не због пасоша које су они имали, већ да би људи схватили да они који почине убиство не смеју остати некажњени.

„Тачно је да су убијена наша три држављанина, али је пуно других људи убијено у овом региону. У овом конкретном случају, људе који су били у притвору убила је полиција, а она то никако не би требало да ради. Волео бих да се случај Битићи што пре реши, али да то људи не виде као нешто што изричито Америка захтева, већ као модел како треба тражити правду”, рекао је Кирби у интервјуу датом новинској агенцији Бета.

Он је додао и да је на Балкану било превише убистава и да сви желе правду за убијене чланове својих продица.

„Има на хиљаде нерешених случајева у овом региону. У Србији, током акције Олуја у Хрватској, у Сребреници, на Косову и волели бисмо да се сваки појединачни случај убиства детаљно испита, а жртве добију правду коју заслужују”, нагласио је Кирби.

Амерички амбасадор у Србији Мајкл Кирби изјавио је да подржава садашњи однос Србије према Републици Српској.

Амерички дипломата није желео да коментарише Дејтонски мировни споразум, да ли му је потребно мењање или креирање неког новог уставно-правног оквира за БиХ, наводећи да је он амбасадор САД у Србији, не у БиХ.

"Све што могу рећи је да подржавамо Дејтонски споразум, а причу о његовом мењању остављам онима који се баве БиХ. Што се тиче Србије и њеног односа према Републици Српској могу рећи да га подржавамо и да је најбитније да имамо мир у региону", рекао је Кирби агенцији Бета.

Кирби сматра да би што пре требало нормализовати односе Београда и Приштине, али да документ о томе треба да саставе Србија, /самопроглашено/ Косово и ЕУ.

"Још када су октобру 2012. године амерички државни секретар Хилари Клинтон и високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон долазиле у Београд разговарано је о нормализацији односа Београда и Приштине, али ни тада није речено шта она конкретно подразумева. До сада није усвојен никакав документ, а у каквој ће то форми бити на Србији, Косову и ЕУ је да одлуче и да прихвате оно што су се договорили", рекао је Кирби.

Говорећи о предстојећој посети премијера Србије Александра Вучића Вашингтону, он је навео да претпоставља да ће потпредедника САД Џозефа Бајдена, са којим је предвиђен састанак, занимати да ли и када Србија може до чланства у ЕУ и како Америка може да јој помогне на том путу.

"Како је Србија постала знатно активнија у мировним мисијама у свету, верујем да ће једна од тема бити и помоћ САД Војсци Србије", навео је Кирби.

Према његовим речима, једна од тема ће бити и економија, у склопу које ће се разговарати и о енергетској зависности Србије у односу на било коју земљу, па и у односу на Русију када је реч о гасу.

Кирби је нагласио да је неколико америчких компанија заинтересовано за улагање у Србију, пре свега у експлоатацију литијума и бакра, као и куповину "Телекома Србије".

"Чуо сам да је неколико америчких компанија послало необавезујуће понуде за `Телеком`, а постоје и две групе инвеститора заинтересованих за улагања у рударство - једна за налазиште бакра, а друга за литијум. Веома су озбиљно схватили могућност улагања у производњу литијума, али им треба времена да размисле и све детаљно провере пре него уложе неколико милијарди долара у тај посао", навео је Кирби.

Говорећи о привредном амбијенту у Србији, амерички амбасадор је истакао да морају бити створени услови да се послови завршавају брзо и да судови раде брже, што данас није случај.

(Бета-Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер