четвртак, 07. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Кирби: Србија пропустила да јасно осуди угрожавање територијалног интегритета Украјине
Хроника

Мајкл Кирби: Србија пропустила да јасно осуди угрожавање територијалног интегритета Украјине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. јул 2014.

Нови Пазар - Амбасадор Сједињених Америчких Држава (САД) у Србији Мајкл Кирби рекао је данас да САД поштују традиционално пријатељство Србије и Русије, али да свет неће поздравити неосуђивање угрожавања територијалног интегритета Украјине.

У интервјуу агенцији Бета, Кирби је истакао да је на властима Србије да одлуче шта је интерес државе и да на основу тока донесу одлуке.

- Србија је гласно рекла да поштује територијални интегритет свих земаља чланица Уједињених нација, али званичници никада нису додали реченицу у којој говоре да то укључује и Украјину, као и целу њену територију - рекао је Кирби.

Све привлачнији за америчке инвеститоре

Кирби је оценио да је пословна клима у Србији добра и да ће она, како се буде приближавала Европској унији (ЕУ), бити све привлачнија за америчке инвеститоре.

- Поједине америчке компаније су заинтересоване за куповину смедеревске Железаре, а за наше инвеститоре занимљив је и Телеком. Такође, шанса за улагање постоји и у рударству, поготово у околини Бора - изјавио је амбасадор САД.

Он је оценио и да ће нови Закон о раду разјаснити неке нејасноће и допринети смањењу незапослености.

- Закон о раду треба пођеднако да третира и запослене и незапослене, а како ми се чини, нови Закон је флексибилнији и даје веће шансе за запошљавање - рекао је Кирби.

Према његовим речима, то се посебно односи на старије "који сада имају бољу прилику да добију посао, јер послодавци неће преузимати ризик исплаћивања отпремнина за целокупан стаж радника у случају отказа", те ће моћи да "без страха запосле и старије људе".

Србији потребан амбасадор у Вашингтону

Амерички дипломата је додао и да би било добро да Србија што пре именује амбасадора у Вашингтону, као и да је важно изабрати праву особу за тај одговоран посао.

- Упознат сам да министар спољних послова Ивица Дачић, премијер Александар Вучић и председник Томислав Николић интензивно размишљају о томе кога именовати за амбасадора у САД. То је битан положај, будући амбасадор мора бити особа која ће најбоље представљати Србију у Вашингтону и заступати њене интересе - изјавио је Кирби.

Амбасадор сматра да би било добро да се случај убиства браће Битићи што пре реши, али је рекао да то не очекује.

- Овај случај треба сагледати и из шире перспективе. Велики је број убијених људи у овом региону, а убице још увек нису одговарале. То што починиоци тих дела нису откривени или процесуирани је велики проблем свих земаља бивше Југославије, јер породице свих убијених желе и чекају задовољење правде - изјавио је Кирби.

Закон мора да важи све

Он је додао да би подржао усвајање закона о спречавању и кажњавању одласка држављана Србије на инострана ратишта, о којем је било речи у јавности.

- Многе земље се суочавају с тим проблемом, јер се људи који учествују на ратиштима навикавају на убиства, бомбаше самоубице и сличне ствари које знају да донесу у матичне државе. Ми смо се у САД суочавали са терористичким нападима, имали су их и Енглеска и Шпанија, па је сигурно да Србија то жели да избегне - рекао је Кирби.

Указао је да "такав закон има смисла, али он мора пођеднако третирати оне који иду у Сирију, Украјину или било коју другу државу".

Нужно помоћи мањинама

Амбасадор Кирби је дописништву Бете у Новом Пазару рекао и да би било претенциозно да има превисока очекивања од нове владе према Санџаку, региону у којем мањински народ чини већину.

- Србија мора бити инклузивна, мора прихватити и помоћи мањинске народе. У Санџаку је тешка економска ситуација, али је лоше и неким другим крајевима Србије. Циљеви ове владе су чланство у ЕУ, стварање услова за владавину права, поштовање људских права и отварање нових радних места. То су ствари у којима имају нашу подршку и мислим да ће њиховом применом бити остварен напредак у Санџаку, као и у остатку Србије - закључио је Кирби.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер