субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Кирби: Коегзистенција ће помоћи напретку и Србије и Косова
Хроника

Мајкл Кирби: Коегзистенција ће помоћи напретку и Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. децембар 2013.

БЕОГРАД – Амбасадор САД у Београду Мајкл Кирби оценио је да је руководство Србије свесно тога да је пут ка ЕУ добар јер су земљи потребне промене и изразио уверење да ће Србија и Косово једног дана коегзистирати, што ће им помоћи да крену напред.

„Мислим да много људи није очекивало, у лето 2012, да ће овај председник и влада која је створена, кренути у правцу у којем су кренули”, рекао је Кирби у интервјуу Недељнику, одговарајући на питање да ли га је изненадило то што су некадашњи националисти спремни да учине кораке ка помирењу.

Он је изразио уверење да су многи лидери схватили да је пут ка ЕУ добар за Србију, не само због Уније, већ зато што су земљи потребне промене - владавина права, предвидљивост, правда.

„Ако схватите да имате циљ, и да је Косово нека врста препреке на том путу, можда су лидери одлучили да је то вредно бола, и били су довољно храбри да крену тим путем. А и народ је за то био спреман”, рекао је Кирби, приметивши да грађани у Београду не причају често о Косову, већ углавном о својим пословима.

Објашњавајући због чега је у једном интервјуу рекао да верује да Александар Вучић неће постати диктатор, амерички амбасадор је рекао да у демократијама људи понекад буду веома популарни, а онда се то промени.

„Ако смо научили нешто из 2012, то је да су избори добра ствар, јер изађу резултати, и људи их поштују. Ја не могу да предвидим шта ће се догодити, и кад ће бити избори, али у демократији једноставно имате људе који су на власти, а онда сиђу с ње”, казао је он.

На питање да ли Србији може да се догоди, као Украјини, да нова власт одустане од ЕУ и окрене се Русији, Кирби је одговорио да је Србија, географски, у Европи, с којом дели и заједничку историју и менталитет.

„Ово је Европа и ово је европско, а модерна Европа данас значи ЕУ или врло блиски односи с ЕУ, какве имају Швајцарска или Норвешка. Мислим да ћете с ЕУ имати дугорочан однос, знајући вашу географију, менталитет - ви сте словенског порекла, али сте много више окренути Западној Европи него Москви”, рекао је он.

Кирби је напоменуо да то не значи да Србија не треба да има добар однос и са осталима.

„У вашем интересу је да обавите реформе неопходне за улазак у ЕУ, а кад то урадите, онда можете и да јој приступите, јер постоје друге користи од чланства”, казао је он.

Када је реч о чланству у НАТО, Кирби је рекао да не види ниједну околност у којој би Алијанса била претња за Србију, али је подсетио да чланаство у НАТО није повезано са оним у ЕУ и да не треба трошити време бавећи се тим питањем.

„Важне одлуке су побољшање ваше економије и смањење незапослености. Промене које су неопходне да уђете у ЕУ, владавина права, заштита животне средине, то је важно... НАТО није никакав услов, али модернија, функционалнија држава јесте, и тиме, по мени, треба да се бавите”, казао је он.

Говорећи о односима Србије и САД, Кирби је признао да постоји „прошлост 1990-их”, као и паљење америчке амбасаде у Београду 2008. године, пошто је Вашингтон признао независност Косова, али да има много начина да се ствари оставе у прошлости.

„Кад смо код Косова, да, ми га признајемо, и не, ви га не признајете, али то не значи да ви желите да извршите инвазију на њега. И питање је како ћете с том ситуацијом живети, тако да вас не задржава”, рекао је он, наводећи као пример некадашњу Источну и Западну Немачку.

„Они су свеједно живели једни поред других - можда не као најбољи пријатељи, али су коегзистирали. Ви можете и ви ћете коегзистирати с Косовом којим управља Приштина. И то ће вам помоћи да кренете напред, да побољшате економију, правни систем, било да уђете у ЕУ или не”, казао је Кирби.

„И увек се сетите: је ли то добро за бизнис?”, рекао је он. „Поента је да научите да живите с реалношћу. А ми можемо с тим да вам помогнемо, јер имамо добре односе с ЕУ, јер много Срба живи у Америци, јер много Американаца води порекло одавде, јер имамо много тога заједничког, попут Тесле.„

Говорећи о потенцијалним америчким инвеститорима у Србију, Кирби је рекао да је за њих важна комбинација извозног тржишта и радне снаге и да многи сматрају Србију добрим местом за посао, а Београд као град с потенцијалом.

Ипак, српско тржиште је тренутно прилично мало, а незапосленост велика, приметио је он.

„Зашто не бисте имали највеће тржиште које можете да имате, а то је ЕУ, пошто сада имате са ШП. Искористите предност коју имате. Треба да створите услове у којима ће бизнис цветати: образоване људе, разборите законе, потрошаче који имају новца, правни систем... И чини ми се да видим помаке у том правцу”, казао је Кирби.

Он је оценио да су нове мере Владе важне јер, можда први пут у дугом временском периоду, они који воде Србију говоре да је економија веома важна и не остављају да те проблеме реши неко други.

Амбасадор је потврдио да нерасветљено убиство америчких држављана браће Битићи оптерећује односе Србије и САД и додао да је "у интересу народа Србије да нико, па ни власт, не може да се извуче са злочином, било ко да је жртва".

"Једно од мојих задужења је да се постарам да је правда задовољена за моје држављане, и зато стално причам о браћи Битићи, и наставићу да причам о томе. Желим да тај предмет буде окончан, а док се то не догоди, он ће наставити да оптерећује наше односе", рекао је Кирби додајући да жели и да се реши случај паљења америчке амбасаде у Београду, 2008.

"Србија ће бити боље место кад будете имали владавину закона, предвидљивост, судски систем који функционише. Ови случајеви су само примери, али вашим грађанима те ствари не треба да се догађају", рекао је амерички амбасадор.

Коментаришући економске мере владе Србије, Кирби је рекао да "види промене које су се догодиле од прошлог лета када је била реконструкција владе".

"Можда први пут у дугом временском периоду, они који воде ову земљу говоре да је економија веома важна, и водећи људи ове владе обраћају пажњу на економију, не остављају да то реши неко други. То је веома позитивно. А могућности постоје. Светска економија је на путу опоравка, и то ће помоћи и вама", додао је амбасадор САД у интервјуу за Недељник.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер