Početna strana > Hronika > Maja Gojković: SNS se ne boji da jedan put godišnje proverava volju građana, da li su za reforme ili su za maglu
Hronika

Maja Gojković: SNS se ne boji da jedan put godišnje proverava volju građana, da li su za reforme ili su za maglu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 20. decembar 2016.

 BEOGRAD - Predsednica Skupštine Srbija Maja Gojković izjavila je danas da više od 900 amandmana koje su poslanici opozicije uložili na osam predloga zakona iz nadležnosti ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture pokazuju da neka nova Demokratska opozicija Srbije - DOS 2, u nedostatku argumenata, želi da obesmisli rad parlamenta, te da celokupno ponašanje opozicije u Skupštini može da ugrozi parlamentarni život u Srbiji.

Gojkovićeva je, gostujući u emisiji Pravi ugao Radio-televizije Vojvodine, rekla da su poslanici Srpske napredne stranke (SNS) partneri Vlade Srbije, koji žele da menjaju Srbiju na bolje, a da sa druge strane imamo besmisao suprotstavljanja, kao i da oni koji kažu da su im ruke vezane, onda podnesu 800 amandmana uoči Nove godine.

"Imamo još jednu ozbiljnu sednicu u najavi, set zakona koji mora da ide uz budžet za 2017. na koji sam jako ponosna, a poslanicima iz DOS 2 jedino što je preostalo jeste udruživanje protiv Vučića i SNS. To liči na one 90-e godine", navela je ona i dodala da većina umesto argumentovane kritike, od opozicije dobija etikete i besmislene amandmane.

Odgovarajući na pitanje šta se promenilo u odnosu na prethodni saziv Skupštine Srbije, predsednica parlamenta kaže da novi poslanici koji neće da shvate šta je to parlamentarni život, šta su argumenti, šta to nije dobro u predlozima zakona.

"Umesto svega toga, dobila sam sednicu na kojoj su poslanici Demokratske stranke, Pokreta Dosta je bilo i Srpskog pokreta Dveri vikali, neki su čak psovali moju majku. Na kraju sam morala da prekinem sednicu i da pred birače te opozicije postavim dilemu da li su baš to hteli i da li srpski parlament u 21. veku treba tako da izgleda", navela je ona.

Ona odbacuje tvrdnje da je vladajuća većina alergična na bilo kakvu kritiku.

"Srpska napredna stranka nema alergiju na bilo kakvu kritiku, ima alergiju na nepristojnost, na viđenje Srbije u kojoj ćemo jedni drugima psovati roditelje ili sami sebe, u kojoj nećemo razgovarati o predlozima zakona, nego ćemo praviti buku i pokušavati da izazovemo kavgu i tuču", izjavila je predsednica parlamenta.

Odgovarajući na kritike koje se tiču poslanika SNS Marjana Rističevića i toga da javno izneo podatke o bolesnom detetu jednog poslanika opozicije, što nije smeo, Gojkovićeva kaže da joj je poslanik DS Goran Ješić sugerisao da napomene Rističeviću da obriše stavove sa društvenih mreža koji su u vezi sa detetom, što je ovaj i uradio, ali smatra da Rističević nije učinio ništa od onog što mu je DS spočitavala.

"Nesmotreno je dao sebi za slobodu da brani odluke RFZO. Sa druge strane, ružno je što su poslanici DS to iskoristili da bi obesmislili ono što je Rističević ranije pokazao, a to su fotografije golih žena, sa kojih članovi DS jedu hranu, trpaju im novac u donji veš", objasnila je ona.

"Opozicija suzama ne veruje"

Komentarišući suze i priče da je najavila odlazak sa mesta predsednice parlamenta nakon sporne sednice, Gojkovićeva kaže da nije najavila povlačenje, nego vreme da razmisli o svemu, i istakla da bi njeno povlačenje bilo pobeda nevaspitanih ljudi, kabadahija, pobeda psovanja i onih koji su izgubili izbore.

"Građani su glasali za reforme, a moja majka je rekla da je i za njih neko glasao i da oni psuju u nečije ime. Ne treba SNS da se povlači, nego oni koji zamišljaju Srbiju kao zemlju nepristojnih ljudi", smatra ona.

Predsednica Skupštine kaže da neće organizovati sastanak predstavnika opozicije u vezi sa naelektrisanom atmosferom jer bi se time ružna slika koja se tih dana videla samo preselila iz velike u manju salu Skupštine.

"Opozicija suzama ne veruje, njih ne interesuje dogovor", smatra ona i dodaje da ona nije osoba koja može da napravi lošu atmosferu i da ne zavisi sve od nje ,

Ona je podsetila na nedavnu situaciju, kada se lider LDP Čedomir Jovanović drznuo da bude iskren i da kaže nešto pozitivno o budžetu, odmah su ga napali poslanici Dveri.

Predsednica Skupštine odbacuje i kritike da je vrlo malo vremena bilo za raspravu o budžetu, i kaže da poslanici već deset godina u to vreme dobijaju predlog zakona o budžetu i da su se već navikli na to, što pokazuje i 600 amandmana koje su uložili.

"Zašto ne mogu da skupe snage i da kažu - Da, ova majica mi se dopada, iako je nosite vi, a ne ja. To bi bilo nešto što bi Srbija bolje pozdravila od te političke nemoći, psovanja i izmišljanja", ukazuje ona.

"Ako praviš haos, šta drugo preostaje, nego ulica"

Komentarišući pismo koje je lider DS Dragan Šutanovac posla evropskim institucijama, u kojem upozorava da je stanje u Srbiji opasno i da postoji kriza parlamentarizma, Gojkovićeva kaže da je to što se neko žalio strancima vrlo ružan gest i da je bila šokorana kada je čula za to.

Svoju izjavu i bojazan da bi nasilje iz parlamenta moglo da se prelije na ulice, ona je obrazložila neshvatanjem pravih motiva udružene opozicije da napravi haos u parlamentu.

"Ja sam im izricala kazne, ali sam se sve vreme osećala kao da me linčuju pojedini poslanici DS, koji su me psovali, ismevali, provocirali", objašnjava ona i dodaje da nasilje na ulicama žele da izazovu oni koji ne žele da gledaju Skupštinu kao instituciju u kojoj se iznose mišljenja i argumenti

"Ako praviš haos, ako rušiš parlament, pa šta onda drugo preostaje nego ulica", ističe ona i dodaje da SNS nema strah od opozicije.

Gojkovićeva je ukazala na nestabilnost u Evropi i okruženju, gde se Srbija trudi da bude dobar partner, ali da je evidentno da se nešto dešava i da se u regionu već dosta stvari rešava na ulici.

"Ne trebamo mi da budemo ti koji će nešto generisati i nadam se da nećemo videti taj scenario u skorijoj budućnosti", kaže ona.

Na pitanje da uporedi današnje ponašanje opozicije sa vremenom kada su poslanici Srpske radikalne stranke, čiji je tada bila poslanik, prosipali vodu, bacali cipele i na sve moguće načine opstruirali rad parlamenta, Gojkovićeva kaže da današnji opozicionari "ništa nisu naučili iz tog perioda" i da su pravi "naslednici te politike".

"Šabić nije nikakav poverenik"

Svoju polemiku sa Poverenikom za informacije od javnog značaja Rodoljubom Šabićem ne vidi kao spornu jer za nju Šabić nije nikakav poverenik, jer je zajedno sa Zaštitnikom građana počeo da se bavi politikom. Ona nije želela da odgovori na pitanje zbog čega ga vladajuća većina onda ne smeni ili mu ne smanji platu, što je takođe bila jedna od zamerki koja se čula u Skupštini.

"Oni bi baš to i hteli, da ga smenimo... zašto da ih smenjujemo... neka svi vide da je car go... neka vređaju predsednika parlamenta i poslanike SNS, samo zato što su predložili da im plate budu manje", ističe ona i kaže da nije dezinformisala javnost kada je javno rekla da je Šabićeva plata 400.000 dinara, a ne 194.000, koliko je stvarno.

SNS se ne boji da jedan put godišnje proverava volju građana

Tezu da su tenzije u parlamentu strategija vlasti, jer kriza treba održavati kao izgovor za vanredne parlamentarne izbore, ona odbacuje i dodaje da je vladajuća većina stabilna, a da neki pojedinci u SPS imaju zamerke u odnosu na koaliciju, i da to oni trebaju da rasprave u svojim redovima.

Upitana koliko su realni vanredni parlamentarni izbori, Gojkovićeva kaže da je sve neizvesno i da je sve moguće.

"Možda je dobro za političku i ekonomsku stabilnost da bude izbora. Opozicija tvrdi da ima većinu, a mi ne želimo na silu da budemo na vlasti. SNS se ne boji da jedan put godišnje proverava volju građana, da li su za reforme ili su za maglu", istakla je ona.

(RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner