Početna strana > Hronika > Mađarska zanemarila kritike MMF i EU i usvojila odluku o reformi centralne banke
Hronika

Mađarska zanemarila kritike MMF i EU i usvojila odluku o reformi centralne banke

PDF Štampa El. pošta
subota, 31. decembar 2011.

Mađarski parlament zanemario je međunarodne kritike i usvojio odluku o reformi centralne banke, za koju stručnjaci kažu da povećava uticaj Vlade na monetarnu politiku. Mere su kritikovali Evropska centralna banka, MMF i EU.

Parlament Mađarske usvojio je usvojio odluku o reformi centralne banke za koju kritičari kažu da povećava uticaj Vlade na monetarnu politiku.

Zakonodavci, od kojih je 193 glasalo "za", a četiri "protiv", odobrili su zakon zbog koga su Međunarodni monetarni fond (MMF) i EU ranije ovog meseca napustili pregovore o mogućem kreditu Mađarskoj u iznosu od 15 do 20 milijardi evra, prenela je agencija AFP.

Mađarski premijer Viktor Orban je, međutim, odbio poziv koji mu je uputio predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo da odloži usvajanje zakona dok on ne bude usklađen sa zakonodavstvom EU.

Zakon podrazumeva proširenje monetarnog odbora centralne banke na devet članova sa sedam, a dva dodatna člana nominovaće parlament u kom većinu ima Orbanova centralno desničarska stranka "Fides".

Takođe, povećan je broj zamenika guvrenera banke sa dva na tri, a guverner Andraš Simor lišen je prava da imenuje svoje zamenike, što će sada raditi premijer.

Mere su kritikovali Evropska centralna banka, MMF, kao i EU.

Zakonodavci su, osim toga, odobrili ustavni amandman kojim se dozvoljava udruživanje centralne banke i regulatora mađarskog finansijskog tržišta PSZAF.

Ukoliko bi do toga došlo, guverner Simor, koji se protivi ekonomskoj politici premijera Orbana, postao bi drugi čovek nove institucije, čijeg šefa bi imenovao predsednik Mađarske Pal Šmit, koji je saveznik vladajuće stranke "Fides".

"Novi zakon o centralnoj banci, kao i ustavni amandman kojim se dozvoljava spajanje banke i PSZAF ugrožava stabilnost mađarske ekonomije, i time ozbiljno preti interesima naše zemlje", navela je centralna banka na svojoj internet stranici pre glasanja.

"Novi zakon otvara put za uticanje na odluke centralne banke prema vladinim i partijskim interesima", ocenila je banka, dodajući da takav zakon nije u skladu sa evropskim ugovorima i međunarodnim sporazumima.

Simor je ranije reforme opisao kao "totalno preuzimanje" od strane vlade, čime je "konačna eliminacija nezavisnosti centralne banke opasno blizu".

Orbanova vlada preduzela je brojne mere koje su naljutile investitore i mađarske međunarodne partnere, a premijer se, neočekivano, sredinom novembra obratio MMF-u i EU za pomoć, nakon što je Mađarska naišla na probleme pri zaduživanju na tržištima obveznica, a njena valuta izgubila petinu vrednosti u odnosu na evro.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner