субота, 31. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мађарска занемарила критике ММФ и ЕУ и усвојила одлуку о реформи централне банке
Хроника

Мађарска занемарила критике ММФ и ЕУ и усвојила одлуку о реформи централне банке

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. децембар 2011.

Мађарски парламент занемарио је међународне критике и усвојио одлуку о реформи централне банке, за коју стручњаци кажу да повећава утицај Владе на монетарну политику. Мере су критиковали Европска централна банка, ММФ и ЕУ.

Парламент Мађарске усвојио је усвојио одлуку о реформи централне банке за коју критичари кажу да повећава утицај Владе на монетарну политику.

Законодавци, од којих је 193 гласало "за", а четири "против", одобрили су закон због кога су Међународни монетарни фонд (ММФ) и ЕУ раније овог месеца напустили преговоре о могућем кредиту Мађарској у износу од 15 до 20 милијарди евра, пренела је агенција АФП.

Мађарски премијер Виктор Орбан је, међутим, одбио позив који му је упутио председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо да одложи усвајање закона док он не буде усклађен са законодавством ЕУ.

Закон подразумева проширење монетарног одбора централне банке на девет чланова са седам, а два додатна члана номиноваће парламент у ком већину има Орбанова централно десничарска странка "Фидес".

Такође, повећан је број заменика гувренера банке са два на три, а гувернер Андраш Симор лишен је права да именује своје заменике, што ће сада радити премијер.

Мере су критиковали Европска централна банка, ММФ, као и ЕУ.

Законодавци су, осим тога, одобрили уставни амандман којим се дозвољава удруживање централне банке и регулатора мађарског финансијског тржишта ПСЗАФ.

Уколико би до тога дошло, гувернер Симор, који се противи економској политици премијера Орбана, постао би други човек нове институције, чијег шефа би именовао председник Мађарске Пал Шмит, који је савезник владајуће странке "Фидес".

"Нови закон о централној банци, као и уставни амандман којим се дозвољава спајање банке и ПСЗАФ угрожава стабилност мађарске економије, и тиме озбиљно прети интересима наше земље", навела је централна банка на својој интернет страници пре гласања.

"Нови закон отвара пут за утицање на одлуке централне банке према владиним и партијским интересима", оценила је банка, додајући да такав закон није у складу са европским уговорима и међународним споразумима.

Симор је раније реформе описао као "тотално преузимање" од стране владе, чиме је "коначна елиминација независности централне банке опасно близу".

Орбанова влада предузела је бројне мере које су наљутиле инвеститоре и мађарске међународне партнере, а премијер се, неочекивано, средином новембра обратио ММФ-у и ЕУ за помоћ, након што је Мађарска наишла на проблеме при задуживању на тржиштима обвезница, а њена валута изгубила петину вредности у односу на евро.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер