Početna strana > Hronika > Londonski „Tajms“: Putin prolazi nekažnjeno jer Zapad nema ni jasan cilj, ni vođstvo
Hronika

Londonski „Tajms“: Putin prolazi nekažnjeno jer Zapad nema ni jasan cilj, ni vođstvo

PDF Štampa El. pošta
sreda, 30. jul 2014.

LONDON - Rusija je u stanju da deluje nekažnjeno jer američki predsednik Barak Obama odbija da bude svetski policajac, ocenjuje danas britanski "Tajms".

"Ruski predsednik Vladimir Putin prolazi nekažnjeno jer je Zapad bez jasnog cilja i vođstva. Ruski lider može da zaključi da Zapad nije spreman da se bori za odbranu sopstvenih interesa. Da je Zapad ozbiljan u nastojanju da obuzda Rusiju, sada bi izvodio zajedničke vojne vežbe sa Češkom i Poljskom", navodi list.

"Tajms" ocenjuje da je Putinove "drske" poteze najviše omogućio jasan Obamin stav da SAD više neće da budu svetski policajac koji brani Zapad, a Putin je iskoristio taj vakum.

"Groteskno je da je Obama dozvolio Putinu da se predstavi kao jedan od branilaca Zapada tako što je posredovao u sporazumu sa Sirijom u cilju uništavanja dela njenog arsenala hemijskog oružja", navodi list.

Reakcije nakon Putinove aneksije Krima su bile mlake i kolebljive jer je previše onih na Zapadu koji mogu premnogo da izgube, navodi ocene britanskog dnevnika radio "Slobodna Evropa".

"Po ko zna koji put zapadni lideri pokazuju neznanje i aroganciju u suočavanju sa tiranima raznih boja. Kao što nisu uspeli da shvate islamski verski fanatizam, isto tako nisu razumeli da je Putin "aktuelni ruski car" koji se u svojoj politici vodi nacionalističkim impulsom", naglašava "Tajms".

List podseća da je obaranju malezijskog aviona prethodilo više događaja jer je Putin smatrao da zbog zapadne mlitavosti može da deluje nekažnjeno.

"Još od pada Berlinskog zida, represija Rusije na domaćem planu i njeno podsticanje globalnog nasilja ignorisani su na Zapadu", navodi list.

"Tajms" podseća da britanska ekonomija u velikoj meri zavisi od finansijskog tržišta u Londonu zbog čega je teško poverovati da će britanska vlada pristati na sankcije koje će pogoditi njegovo poslovanje.

List navodi da su od kraja marta evropske banke plasirale u Rusijiu 155 milijardi dolara ili tri četvrtine svih pozajmica, a da oko 6.000 nemačkih kompanija posluje sa Rusijom.

"London je preplavljen ruskim novcem. Deonice 28 ruskih kompanija, čija je tržišna vrednost 260 milijardi funti, prodaju se na berzi u Londonu. Ruske investicije u prestonici čine svega 0,5 odsto evropskih uloga u ovom gradu, složen mehanizam kojim ruski novac cirkuliše znači da je njegova vrednost u Britaniji mnogo veća", navodi list.

Jedan od vodećih advokata na Britanskim Devičanskim ostrvima, koje je poznato po tajnovitim, spekulativnim transakcijama, kaže za "Tajms" da u njegovom poslu zastupanja poslovnih partnera između 15 do 20 odsto čine ruske firme.

Dnevnik podseća da multinacionalne kompanije imaju značajne interese u Rusiji, pa tako "Britiš petroleum" ima 20 odsto deonica u ruskoj državnoj naftnoj kompaniji "Rosnjeft" i ocenjuje da bi "bilo kakve sankcije protiv ovog ruskog giganta itekako pogodile i zapadne korporacije".

"Pad Berlinskog zida je omogućio Zapadu da pronađe utočište u najnečuvenijoj fantaziji: da je istorija okončana i da više nikada neće morati da ratuje. Nažalost, obaranje malezijskog aviona pokazuje da mu se rat veoma lako može vratiti", zaključuje britanski "Tajms".

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner