среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лондонски „Тајмс“: Путин пролази некажњено јер Запад нема ни јасан циљ, ни вођство
Хроника

Лондонски „Тајмс“: Путин пролази некажњено јер Запад нема ни јасан циљ, ни вођство

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. јул 2014.

ЛОНДОН - Русија је у стању да делује некажњено јер амерички председник Барак Обама одбија да буде светски полицајац, оцењује данас британски "Тајмс".

"Руски председник Владимир Путин пролази некажњено јер је Запад без јасног циља и вођства. Руски лидер може да закључи да Запад није спреман да се бори за одбрану сопствених интереса. Да је Запад озбиљан у настојању да обузда Русију, сада би изводио заједничке војне вежбе са Чешком и Пољском", наводи лист.

"Тајмс" оцењује да је Путинове "дрске" потезе највише омогућио јасан Обамин став да САД више неће да буду светски полицајац који брани Запад, а Путин је искористио тај вакум.

"Гротескно је да је Обама дозволио Путину да се представи као један од бранилаца Запада тако што је посредовао у споразуму са Сиријом у циљу уништавања дела њеног арсенала хемијског оружја", наводи лист.

Реакције након Путинове анексије Крима су биле млаке и колебљиве јер је превише оних на Западу који могу премного да изгубе, наводи оцене британског дневника радио "Слободна Европа".

"По ко зна који пут западни лидери показују незнање и ароганцију у суочавању са тиранима разних боја. Као што нису успели да схвате исламски верски фанатизам, исто тако нису разумели да је Путин "актуелни руски цар" који се у својој политици води националистичким импулсом", наглашава "Тајмс".

Лист подсећа да је обарању малезијског авиона претходило више догађаја јер је Путин сматрао да због западне млитавости може да делује некажњено.

"Још од пада Берлинског зида, репресија Русије на домаћем плану и њено подстицање глобалног насиља игнорисани су на Западу", наводи лист.

"Тајмс" подсећа да британска економија у великој мери зависи од финансијског тржишта у Лондону због чега је тешко поверовати да ће британска влада пристати на санкције које ће погодити његово пословање.

Лист наводи да су од краја марта европске банке пласирале у Русијиу 155 милијарди долара или три четвртине свих позајмица, а да око 6.000 немачких компанија послује са Русијом.

"Лондон је преплављен руским новцем. Деонице 28 руских компанија, чија је тржишна вредност 260 милијарди фунти, продају се на берзи у Лондону. Руске инвестиције у престоници чине свега 0,5 одсто европских улога у овом граду, сложен механизам којим руски новац циркулише значи да је његова вредност у Британији много већа", наводи лист.

Један од водећих адвоката на Британским Девичанским острвима, које је познато по тајновитим, спекулативним трансакцијама, каже за "Тајмс" да у његовом послу заступања пословних партнера између 15 до 20 одсто чине руске фирме.

Дневник подсећа да мултинационалне компаније имају значајне интересе у Русији, па тако "Бритиш петролеум" има 20 одсто деоница у руској државној нафтној компанији "Росњефт" и оцењује да би "било какве санкције против овог руског гиганта итекако погодиле и западне корпорације".

"Пад Берлинског зида је омогућио Западу да пронађе уточиште у најнечувенијој фантазији: да је историја окончана и да више никада неће морати да ратује. Нажалост, обарање малезијског авиона показује да му се рат веома лако може вратити", закључује британски "Тајмс".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер