понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидери СНС, СПС, ПУПС, ЈС и УРС потписали коалициони споразум
Хроника

Лидери СНС, СПС, ПУПС, ЈС и УРС потписали коалициони споразум

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. јул 2012.

БЕОГРАД – Српска напредна странка, коалиција СПС-ПУПС-ЈС и Уједињени региони Србије потписали су данас коалициони споразум о формирању парламентарне већине.

Споразум су у седишту напредњака потписали лидери СНС, СПС, ПУПС, ЈС и УРС Александар Вучић, Ивица Дачић, Јован Кркобабић, Драган Марковић Палма и Млађан Динкић.

Потписивању споразума присуствовали су и потпредседница СНС Јоргованка Табаковић, потпредседник СПС Жарко Обрадовић и чланица председништва УРС-а Верица Калановић.

Споразум, у који су новинари имали увид, подразумева да се потписници тог акта обавезују да ће остваривати заједничке политичке циљеве, од којих су најзначајнији садржани у областима државне политике, економске и социјалне политике, правне државе и владавине права, борбе против корупције и криминала, реформе државне управе, професионализације управљања јавним предузећима, децентрализације и регионалног развоја, здравства, образовања и науке и слободе медија.

У оквиру државне политике, будућа владајућа већина ће, према коалиционом споразуму, на првом месту радити на убрзању процеса евроинтеграција и спровођењу системских реформи, пре свега на пољу успостављања тржишне економије, постизања макроекономске стабилности, јачања владавине права и борбе против корупције и организованог криминала.

Потписници су сагласни, какао је тај акт предвидео и да Србија неће признати независност Косова, али да је неопходна нормализација живота свих грађана на територији Косова и Метохије.

„Потребно је спровести све оно што је договорено у техничком дијалогу са Приштином и наставити дијалог на политичком нивоу уз учешће највиших државних функционера.

„Питање Косова и Метохије решаваћемо мирним средствима, унапређењем дијалога, уз поштовање демократских решења”, наводи се у споразуму.

Будућа влада ће, како се додаје, прихватити резултате дијалога Београда и Приштине које је у досадашњим разговорима постигла претходна влада.

 

Лидер социјалиста и мандатар за састав нове владе Ивица Дачић каже да би наставак конститутивне седнице могао да буде 23. јула, а потом би парламент изгласао нову владу.

Дачић је рекао и да потписани документ није споразум о новој влади, "него споразум за јаку и праведну Србију која ће бити на европском путу, али ће штити своје националне интересе".

Иако ће бити оријентисана на развијање тржишне привреде, влада ће, како је истакао Дачић, бити окренута и постизању социјалне правде.

Приоритет нове владе, како је то и раније истицано, биће борба против криминала и корпуције чему би, како је рекао Дачић, требало да допринесу до сада успостављене везе са међународним агенцијама и организацијама.

Ивица Дачић је најавио да ће наредних дана разговарати и са другим странкама, пре свега странкама националних мањина, без обзира да ли ће оне учествовати у влади или не, јер, је, како је навео, важно да и те странке чују програм нове владе.

Лидер напредњака Александар Вучић је подсетио да је земља у тешкој кризи, да је стање јавних финансија горе него икад и да ће нова влада одмах морати да се суочи са бројним проблемима, од пуњења буџета до стања на Косову и Метохији. 

Вучић је захвалио колегама из ПУПС-а, јер је на њихову иницијативу унета допуна у споразум која ће омогућити да сви пензионери који месечно примају мање од 15.000 динара, а не само они у Београду, добију тринаесту пензију као помоћ, у четири годишње рате.

Председник ПУПС-а Јован Кркобабић рекао је да су сви предлози те партије једногласно прихваћени и да ће социјална политика која је била примењена у Београду сада бити примењена у целој Србији.

"Ова влада ће морати да делује као тим, у њој не може бити шапутања, у њој ће морати јавно да се расправља о проблемима", навео је Кркобабић.

Лидер Јединствене Србије Драган Марковић рекао је да је први пут од 2000. године формирана "права српска влада, јер нико није утицао на нас као ранијих година". Марковић је рекао да је најважније да се разговара како да се доведу инвеститори, додајући да је сигуран да од данас у Србији постоји политичка стабилност.

Председник УРС-а Млађан Динкић најавио је да ће прва два потеза владе бити програм антикризних мера за привреду и програм фискалне консолидације. Динкић је рекао да ће нова влада укинути бирократију, непотребне агенције, намете...

Лидери будуће владајуће коалиције су и овог пута оклевали да одговоре на питања у вези са поделом ресора. Мандатар Дачић је рекао да данас потписани документ није споразум о подели политичког плена, већ програмски документ.

Дачић је, међутим, потврдио да и даље важи оквирна формула 8-5-2, када је реч о подели ресора између СНС-а, коалиције око СПС-а и УРС-а.

 

Александар Вучић је, коментаришући изјаву Велимира Илића да ће бити министар у влади, рекао да је са лидером Нове Србије разговарао о томе, али да то није била тема разговора челника странака које ће чинити владу. Вучић најавио да ће имена будућих министара из редова напредњака бити позната пред седницу Главног одбора СНС-а, која ће бити одржана 16. или 17. јула.

Странке које ће чинити нову владу у Скупштини Србије ће имати укупно 131 посланика (СНС 73, СПС-ПУПС-ЈС 44 и УРС 14).

(Танјуг-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер