Početna strana > Hronika > Lideri EU na samitu u Briselu usvojili odluku o o otvaranju pregovora sa Srbijom u januaru
Hronika

Lideri EU na samitu u Briselu usvojili odluku o o otvaranju pregovora sa Srbijom u januaru

PDF Štampa El. pošta
petak, 20. decembar 2013.

Brisel -- Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej rekao je da će prva međuvladina konferencija sa Srbijom biti održana 21. januara 2014.

Prethodno su lideri EU u Briselu potvrdili odluku Saveta ministara da pregovori počnu u januaru.

Na brifingu za nemačke novinare posle završnog sastanka, Angela Merkel je potvrdila da su se šefovi država saglasili i prihvatili pregovarački okvir za Srbiju i prokomentarisala da su evropski lideri zadovoljni "izvanrednim napretkom" koji je postignut u dijalogu Beograda i Prištine.

"Potvrđujem da će pregovori sa Srbijom početi 21. januara", rekao je Van Rompej na konferenciji za novinare u Briselu posle dvodnevnog samita šefova država ili vlada država članica EU.

Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je novinarima, odlazeći sa samita, da su "zemlje članice prepoznale izvanredan napredak u dijalogu Beograda i Prištine".

Oglasio se i grčki premijer Antonis Samaras i rekao da će naredni koraci morati da budu koordinisani sa ostalima. "Ali u januaru počinjemo pregovore sa Srbijom. Vrlo smo zadovoljni zbog toga", dodao je on.

Grčka je, kao predsedavajuća EU od 1. januara 2014, najavila da će prvu međuvladinu konferenciju EU-Srbija, kojom počinju pristupni pregovori, zakazati za 21. januar, što je na samitu EU u Briselu danas prihvaćeno.

Šefovi država ili vlada EU su takođe potvrdili Pregovarački okvir - mehanizam i pravila za pregovore o članstvu sa Srbijom, koji je usvojio Savet ministara EU u utorak, 17. decembra.

Pregovori će početi otvaranjem nekog poglavlja koje može da se brzo privremeno zatvori, ali će Evropska komisija odmah nastojati da što pre, verovatno u drugoj polovini 2014, počnu pregovori o glavnim poglavljima - 23 i 24, koja se tiču vladavine prava, temeljnih sloboda, pravosuđa i suzbijanja korupcije i organizovanog kriminala.

Brzo ili uporedo treba da bude otvoreno i poglavlje 35. koje se odnosi na uređivanje odnosa Beograda i Prištine, uz pravno obavezujući sporazum dve strane kada se dođe do kraja pregovora o normalizaciji.

To se navodi u Pregovaračkom okviru, a evropski komesar Štefan File je novinarima rekao da to nikako ne znači i zahtev da Srbija prizna nezavisnost Kosova, uz opasku da ni pet članica EU ne priznaje Kosovo.

Okvir takođe predviđa da Beograd i Priština na kraju procesa pridruživanja Srbije EU potpišu "pravno obavezujući sporazum".

Prvi dan evropskog samita obeležila je rasprava o bezbednosti, ali i o ekonomiji.

Razgovarajući o odbrani, prvi put posle pet godina, lideri EU pozvali su države članice da zajedno rade na proširivanju troškova razvoja skupe vojne opreme i pozvali ih da obezbede pravedne uslove za kompanije EU koje prodaju vojnu opremu preko evropskih granica.

Britanski premijer Dejvid Kameron odbacio je ideju o stvaranju evropskih oružanih snaga.

(B92-Beta-Tanjug)

Evropski lideri na samitu u Briselu potvrdili odluku o otvaranju pregovora sa Srbijom u januaru. Grčka je kao predsedavajuća EU od 1. januara saopštila da će prvu međuvladinu konferenciju zakazati za 21. januar.

11.20 - Lideri EU usvojili odluku o početku pregovora sa Srbijom, javlja dopisnik RTS-a.

Šefovi država ili vlada Evropske unije (EU) danas su na sastanku u Briselu potvrdili odluku Saveta ministara o početku pregovora o članstvu sa Srbijom u januaru 2014. godine.

Lideri EU su takođe potvrdili pregovarački okvir - mehanizam i pravila za pregovore o članstvu sa Srbijom.

Grčka je, kao predsedavajuća EU od 1. januara 2014, stavila do znanja da će prvu međuvladinu konferenciju EU-Srbija, čime počinju pristupni pregovori, zakazati za 21. januar.

Ranije danas premijerka Slovenije Alenka Bratušek je rekla novinarima da se nada da će ceo region ubrzati tempo približavanja Briselu. "Zadovoljni smo što Srbija napreduje u evropskim integracijama", istakla je Bratušek i dodala da se nada da će ceo region ubrzati tempo približavanja Briselu.

Juče su svoju podršku Srbiji izrazili češki premijer Jirži Rusnok, predsednik Slovačke Robert Fico i predsednik vlade Hrvatske Zoran Milanović.

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton je sinoć na marginama samita maloj grupi novinara prenela zadovoljstvo tokom procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine koji se pod njenim patronatom odvija već skoro tri godine.

"Ovaj proces je važan za ceo region", rekla je Eštonova, koja je istakla da su predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i kosovski "premijer" Hašim Tači tokom više od 200 sati i 20 rundi dijaloga postavili temelje za bezbednu budućnost Zapadnog Balkana.

Eštonova je takođe naglasila da tokom dijaloga Beograda i Prištine, EU ni u jednom trenutku nije nametala rešenja, niti je pomenuto pitanje priznanja nezavisnosti Kosova.

Očekuje se da će šefovi država i vlada zemalja članica EU na kraju današnjeg zasedanja, na kome će se uglavnom baviti političkom krizom u Ukrajini i odnosima sa Rusijom, potvrditi 21. januar kao dan održavanja prve međuvladine konferencije Srbija-EU.

(RTS)