субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидери ЕУ на самиту у Бриселу усвојили одлуку о о отварању преговора са Србијом у јануару
Хроника

Лидери ЕУ на самиту у Бриселу усвојили одлуку о о отварању преговора са Србијом у јануару

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. децембар 2013.

Брисел -- Председник Европског савета Херман ван Ромпеј рекао је да ће прва међувладина конференција са Србијом бити одржана 21. јануара 2014.

Претходно су лидери ЕУ у Бриселу потврдили одлуку Савета министара да преговори почну у јануару.

На брифингу за немачке новинаре после завршног састанка, Ангела Меркел је потврдила да су се шефови држава сагласили и прихватили преговарачки оквир за Србију и прокоментарисала да су европски лидери задовољни "изванредним напретком" који је постигнут у дијалогу Београда и Приштине.

"Потврђујем да ће преговори са Србијом почети 21. јануара", рекао је Ван Ромпеј на конференцији за новинаре у Бриселу после дводневног самита шефова држава или влада држава чланица ЕУ.

Немачка канцеларка Ангела Меркел рекла је новинарима, одлазећи са самита, да су "земље чланице препознале изванредан напредак у дијалогу Београда и Приштине".

Огласио се и грчки премијер Антонис Самарас и рекао да ће наредни кораци морати да буду координисани са осталима. "Али у јануару почињемо преговоре са Србијом. Врло смо задовољни због тога", додао је он.

Грчка је, као председавајућа ЕУ од 1. јануара 2014, најавила да ће прву међувладину конференцију ЕУ-Србија, којом почињу приступни преговори, заказати за 21. јануар, што је на самиту ЕУ у Бриселу данас прихваћено.

Шефови држава или влада ЕУ су такође потврдили Преговарачки оквир - механизам и правила за преговоре о чланству са Србијом, који је усвојио Савет министара ЕУ у уторак, 17. децембра.

Преговори ће почети отварањем неког поглавља које може да се брзо привремено затвори, али ће Европска комисија одмах настојати да што пре, вероватно у другој половини 2014, почну преговори о главним поглављима - 23 и 24, која се тичу владавине права, темељних слобода, правосуђа и сузбијања корупције и организованог криминала.

Брзо или упоредо треба да буде отворено и поглавље 35. које се односи на уређивање односа Београда и Приштине, уз правно обавезујући споразум две стране када се дође до краја преговора о нормализацији.

То се наводи у Преговарачком оквиру, а европски комесар Штефан Филе је новинарима рекао да то никако не значи и захтев да Србија призна независност Косова, уз опаску да ни пет чланица ЕУ не признаје Косово.

Оквир такође предвиђа да Београд и Приштина на крају процеса придруживања Србије ЕУ потпишу "правно обавезујући споразум".

Први дан европског самита обележила је расправа о безбедности, али и о економији.

Разговарајући о одбрани, први пут после пет година, лидери ЕУ позвали су државе чланице да заједно раде на проширивању трошкова развоја скупе војне опреме и позвали их да обезбеде праведне услове за компаније ЕУ које продају војну опрему преко европских граница.

Британски премијер Дејвид Камерон одбацио је идеју о стварању европских оружаних снага.

(Б92-Бета-Танјуг)

Европски лидери на самиту у Бриселу потврдили одлуку о отварању преговора са Србијом у јануару. Грчка је као председавајућа ЕУ од 1. јануара саопштила да ће прву међувладину конференцију заказати за 21. јануар.

11.20 - Лидери ЕУ усвојили одлуку о почетку преговора са Србијом, јавља дописник РТС-а.

Шефови држава или влада Европске уније (ЕУ) данас су на састанку у Бриселу потврдили одлуку Савета министара о почетку преговора о чланству са Србијом у јануару 2014. године.

Лидери ЕУ су такође потврдили преговарачки оквир - механизам и правила за преговоре о чланству са Србијом.

Грчка је, као председавајућа ЕУ од 1. јануара 2014, ставила до знања да ће прву међувладину конференцију ЕУ-Србија, чиме почињу приступни преговори, заказати за 21. јануар.

Раније данас премијерка Словеније Аленка Братушек је рекла новинарима да се нада да ће цео регион убрзати темпо приближавања Бриселу. "Задовољни смо што Србија напредује у европским интеграцијама", истакла је Братушек и додала да се нада да ће цео регион убрзати темпо приближавања Бриселу.

Јуче су своју подршку Србији изразили чешки премијер Јиржи Руснок, председник Словачке Роберт Фицо и председник владе Хрватске Зоран Милановић.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон је синоћ на маргинама самита малој групи новинара пренела задовољство током процеса нормализације односа Београда и Приштине који се под њеним патронатом одвија већ скоро три године.

"Овај процес је важан за цео регион", рекла је Ештонова, која је истакла да су председник Владе Србије Ивица Дачић и косовски "премијер" Хашим Тачи током више од 200 сати и 20 рунди дијалога поставили темеље за безбедну будућност Западног Балкана.

Ештонова је такође нагласила да током дијалога Београда и Приштине, ЕУ ни у једном тренутку није наметала решења, нити је поменуто питање признања независности Косова.

Очекује се да ће шефови држава и влада земаља чланица ЕУ на крају данашњег заседања, на коме ће се углавном бавити политичком кризом у Украјини и односима са Русијом, потврдити 21. јануар као дан одржавања прве међувладине конференције Србија-ЕУ.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер