Početna strana > Hronika > Leskovac: Fudbaleri Srbije pobedili Švajcarsku 2:0 i ostvarili prvu pobedu u A diviziji Lige nacija

subota, 12. oktobar 2024.

Fudbaleri Srbije pobedili su Švajcarsku rezultatom 2:0 u meču trećeg kola A divizije Lige nacija.

"Orlovi" su posle velike borbe i izuzetno dinamične utakmice uspeli da dođu do svoje prve pobede u elitnom rangu Lige nacija i uključe se u borbu sa prolaz u narednu fazu.Švajcarska je bolje ušla u duel i imala je skoro 80 odsto lopte u nogama, ali su velike prilike izostale. Osim nekoliko propusta, odbrana Srbije je ponovo bila na visokom nivou, čime se nastavio trend iz prethodnih duela.Međutim, nisu uspevali igrači Srbije da uspostave pas igru i mučili su se da iznesu loptu na protivničku polovinu, dok su sa druge strane bili primorani da se brane u plitkom bloku.Pritisak Švajcarske je međutim izrodio samo jednu priliku, koju je promašio Embolo, nakon čega su izabranici Dragana Stojkovića zaigrali mnogo bolje.Lopta je sve više bila na polovini gostiju, a Srbija je imala nekoliko šansi da zapreti posle prekida, što se na kraju ispostavilo i kao dobitna kombinacija.

Kada je delovalo da će se na odmor otići bez golova, Samardžić je centrirao sa desnog boka, a posle gušve u kaznenom prostoru lopta je pogodila Elvedija i završila iza Kobelovih leđa.

Kraj meča - 2:0

Prva pobeda Srbije u A diviziji Lige nacija.

Pogodili su Švajcarci prečku u poslednjem napadu i žaliće za velikim brojem dobrih prilika, ali se bez boda vraćaju kući.

90+2' Žuti karton za Samardžića - 2:0

Dobija Samardžić karton zbog prekidanja kontre rivala.

90' Igraće se još minimum pet minuta - 2:0

Srbija blizu trijumfa.

88' Birmančević napušta teren - 2:0

Čumić debituje za prvi tim.

87' Još jedna intervencija Rajkovića - 2:0

Probali su Švajcarci iz slobodnog udarca, ali je srpski golman ponovo bio dobro postavljen.

86' Nova izmena - 2:0

Monteiro menja Embola.

83' Srbija smiruje igru - 2:0

Švajcarci ostaju bez rešenja nakon nekoliko velikih prilika.

Srbija uspeva da zadrži loptu i sve je bliža velikoj pobedi.

79' Pokušaj DŽake - 2:0

Probao je vezni igrač Leverkuzena iz daljine, ali je Rajković odbranio.

Posle kornera je i Vidmer imao veliku priliku, ali je Srbija imala sreće.

77' Nova šansa za goste - 2:0

Novi nezgodan prekid posle kog je lopta uz dosta sreće došla do Rajkovića.

Srbija pokušava da obori tempo i sačuva zasluženo vođstvo.

74' Piksi pravi dvostruku izmenu - 2:0

Nedeljković i Mitrović su napustili igru, a na terenu su Simić i Maksimović koji debituje.

72' Brani Rajković penal - 2:0

Pročitao je Rajković Embola i odbranio penal koji je išao u levi ugao.

71' Penal za Švajcarsku - 2:0

Nedeljković je oborio Ndojea sa leđa i sudija je pokazao na belu tačku.

Nedeljković je dobio i žuti karton.

70' Trostruka izmena u timu Švajcarske - 2:0

Rodrigez, Ebišer i Amduni izlaze, a na terenu su Zećiri, Fernadeš i Garsija.

69' Sjajna atmosfera u Leskovcu - 2:0

Odličnu igru u drugom delu ispratilo je podjednako dobro navijanje.

65' Veliki promašaj Jovića - 2:0

Nova velika prilika za Jovića koji je sa samo par metara glavom šutirao pravo u Kobela.

Svemu je prethodio savršen centaršut Erakovića.

61' GOOOOL! Mitrović za 2:0

Fenomenalan pogodak Mitrovića koji je prvo uz veliki napor održao loptu u igri, a zatim povukao unutra i nakon nekoliko driblinga poslao neodbranjiv udarac u ugao Kobelovog gola.

57' Srbija se nije povukla - 1:0

Igrači Srbije sve razigraniji u nastavku.

Pavlović je još jednom visoko izneo loptu i pokušao sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta otišla preko gola.

Navijači su prepoznali momenat i sve glasnije podržavaju "orlove".

54' Poništen gol Švajcarskoj - 1:0

Embolo se našao u nedozvoljenoj poziciji nakon udarca DŽake.

53' Lukić ipak ne može da nastavi - 1:0

Napustio je igru vezni igrač Fulama, a zamenio ga je Zdjelar.

49' Lukić na zemlji - 1:0

Povredio se igrač Fulama i napustio je igru zbog povrede ramena, ali se ubrzo vratio na teren.

48' Velika prilika za Jovića - 1:0

Uzeo je loptu napadač Milana Akanđiju i izašao sam pred Kobela, ali je šutirao pravo u golmana Švajcarske.

Dobro je Srbija započela drugo poluvreme.

Počelo je drugo poluvreme - 1:0

Srbija je u napadu.

Jović je zamenio Mitrovića u timu Srbije, dok je Jakin uveo Ridera umesto Vidmera.

Kraj prvog poluvremena - 1:0

Srbija vodi sa 1:0 golom koji je pao u poslednjim sekundama prvog poluvremena.

Švajcarci su bili bolji rival u uvodnom delu meča, ali nisu uspeli da naprave ozbiljnije prilike. Srbija se dobro branila, ali je imala problem da iznese loptu sa svoje polovine.

Embolo je promašio najbolju priliku za goste u prvom delu, a kako se poluvreme bližilo kraju, Srbija se oslobodila pritiska.

Veliki broj prekida na kraju se isplatio posle dobrog centaršuta Samardžića i nespretne reakcije Elvedija.

45'+1 - GOOOOOL! Vodi Srboija posle autogola Elvedija - 1:0

Nakon centaršuta Samardžića lopta je pogodila Elvedija i otišla iza Kobelovih leđa.

44' Novi žuti karton - 0:0

Elvedi je ovoga puta oborio Milenkovića koji je bio u naletu.

Ponovo dobra pozicija za centaršut.

41' Mitrović oboren, ali nema penala - 0:0

Kao i u Rusiji 2018. godine, Mitrović je oboren nakon centaršuta, ali penala nije bilo.

Sve je manje vremena za promenu rezultata do kraja prvog poluvremena.

38' Srbija preuzima inicijativu - 0:0

Pavlović je pokušao sa distance, ali je izblokiran.

Iz kornera međutim Srbija nije uspela da ozbiljnije pripreti.

32' Najbolja prilika na meču - 0:0

Prelako su prošli Švajcarci po desnom boku, što je dovelo do velike prilika za Embola.

Međutim, napadač Monaka je šutirao pored gola sa desetak metara od gola.

Grujić je nešto kasnije zbog lakše povrede napustio teren, ali se brzo vratio u igru.

30' Srbija sve konkurentnija - 0:0

Uspela je Srbija da se oslobodi pritiska i sve je konkurentniji rival.

Švajcarska sve teže zadržava loptu i nije toliko opasna kao u uvodnih petnaestak minuta.

26' Nekoliko prilika za Srbiju - 0:0

Imala je Srbija nekoliko prilika da zapeti protivniku, ali su izostala bolja završna dodavanja.

Nedostaju rešenja srpskim igračima u završnici usled nešto lošijeg kretanja ispred kaznenog prostora rivala.

23' Žuti karton za Vidmera - 0:0

Odličan prodor Birmančevića koji je nepropisno zaustavljen.

Imaće Srbija dobru priliku iz slobodnog udarca.

20' Švajcarska kontroliše posed - 0:0

Pokušava Srbija sa vremena na vreme da izvrši pritisak, ali Švajcarci uspešno rešavaju te situacije.

U prvih 20 minuta Švajcarska ima 78 odsto lopte u svom posedu.

17' Prvi udarac Srbije - 0:0

Probao je Birmančević posle dobre kombinacije po levom boku, ali je slabo šutirao.

Odlično se izvukao Mitrović i poslao veoma lep pas u prostor.

14' "Orlovi" prinuđeni na defanzivu - 0:0

Ponavljaju se problemi koje je Srbija imala u prethodnom periodu.

Loše postavljanje bočnih igrača i nedovoljna podrška veznog reda doveli su do nekoliko lopti iza leđa zadnje linije, ali su izostali bolji centaršutevi.

Srbija u podređenom položaju.

11' Inicijativa Švajcarske - 0:0

Srbija se i dalje muči u organizaciji igre, a nije bilo ni opasnijih kontri.

Mitrović za sada u potpunosti odsečen i jedine kontakte sa loptom imao je prilikom izbacivanja iste posle prekida protivnika.

Švajcarci sve dominantniji kako vreme prolazi.

8' Srbija ne uspeva da se nametne - 0:0

Uprkos velikom broju veznih igrača i postavci koja bi trebalo da garantuje miran protok lopte, Srbija ne uspeva da se nametne kroz pas igru na početku.

Švajcarci su za nijansu agresivniji, ali nisu uspeli da naprave ozbiljniju priliku.

5' Još uvek traje opipavanje pulsa - 0:0

Obe ekipe su oprezno započele duel i za sada ne rizikuju previše.

Napadi mahom idu preko bokova, a srpski vezni igrači su nelkoliko puta napravili propuste u odbrani, koji ipak nisu kažnjeni.

3' Dobar početak Srbije - 0:0

Srbija je prepustila loptu rivalu, ali se nije povukla na svoju polovinu.

Pokušavaju "orlovi" da pritiskom na bekove protivnika dođu do lopte i brze tranzicije.

Švajcarci na početku traže dubinu dugim loptama iza poslednje linije.

Utakmica je počela

Prvi napad ima reprezentacija Švajcarske.

Intoniraju se himne

Meč uskoro počinje.

Incidenti pred početak utakmice

Pre početka meča, neki navijači Srbije su pokušali da uđu na stadion bez ulaznica, u čemu ih je sprečila policija.

Takođe, navijačka grupa iz Bjeljine nije puštena na stadion zbog zastava sa oznakom "4S" i porukom "Da se vojska na Kosovo vrati".

Srbija čeka prvu pobedu protiv Švajcarske

Dve reprezentacije su se do sada sastale samo dva puta, s tim što su oba duela odigrana na Svetskim prvenstima.

Prvo su Švajcarci nakon preokreta trijumfovali u trećem meču grupne faze u Rusiji 2018. godine sa 2:1 i na taj način eliminisali Srbiju.

Sličan scenario je viđen i u Kataru pre dve godine, s tim što je rezultat ovoga puta bio 3:2, ali je krajnji ishod bio isti.

Soca deli pravdu

Italijan Simone Soca biće glavni sudija na meču.

Njegovi pomoćnici biće Đovani Bačini i Davide Imperiale, a Uefa je za četvrtog sudiju odredila još jednog Italijana Đovanija Ajroldija.

Soca je ove sezone sudio dva meča u kvalifikacijama za Ligu šampiona, kao i jedan duel kvalifikacija za Ligu konferencije. On je bio glavni arbitar na utakmici Lige Evrope između Mančester junajteda i Tventea, a ove sezone sudio je i tri meča u Seriji A.

Predsednik Srbije stigao na stadion

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je na Gradski stadion "Dubočica" u Leskovcu gde će prisustvovati utakmici trećeg kola grupe A4 Lige nacija između Srbije i Švajcarske u Ligi nacija.

— Bora (@BoraKonj) October 12, 2024

Mitroviću prijaju utakmice u Ligi nacija

Na prethodnih 15 mečeva u Ligi nacija, doduše u nižim divizijama, Aleksandar Mitrović je postigao čak 14 golova.

Napadač Al Hilala je najbolji strelac Srbije u istoriji sa 58 golova.

Piksijevi problemi sa povredama

Kao što je to bio slučaj i u prethodnom reprezentativnom prozoru, Piksi će imati poteškoće da sastavi tim kadar da se suoči sa Švajcarskom.

Osim Vlahovića i Sergeja Milinkovića Savića, koji su ponovo odsutni iz privatnih razloga, selektor Srbije neće moći da računa ni na Ivana Ilića i Vanju Milinkovića Savića koji su povređeni.

Petar Ratkov, Andrija Živković i Srđan Babić takođe nisu bili u mogućnosti da se odazovu zbog povreda.

Piksi: Igrači su motivisani, a navijači će to prepoznati

Selektor reprezentacije Srbije Dragan Stojković rekao je da su njegovi izabranici izuzetno motivisani pred meč.

"Radili smo na tome da budemo bolji u realizaciji, ali to zavisi od mnogo faktora. Najvažnija stvar za mene je da su igrači motivisani i navijači će znati to da cene", rekao je Piksi.

Prva postava Švajcarske

Piksijevih 11

Poraz "orlova" od Danske

Već protiv Danske pokazali su se svi problemi koje Srbija ima sa loptom, naročito kada je kreacija u pitanju.

Odbrana je ponovo bila bolji deo tima, ali su Danci iskoristili sve propuste i golovima Gronbeka i Poulsena došli do pobede.

Švajcarska odlična na Evropskom prvenstvu

Švajcarci su nadmetanje u Ligi nacija zapoleči posle novog, veoma dobro odigranog velikog takmičenja. Stigli su do četvrtfinala Evra, gde su poraženi od Engleske nakon penala, iako su imali vođstvo u regularnom delu.

Odlična partija protiv Španije

Ekipa Dragana Stojkovića izašla je na teren protiv Španije veoma motivisana i rešena da se dokaže, naročito usled brojnih otkaza zbog kojih je Piksi morao da napravi veliki broj neplaniranih promena.

Osim izuzetno dobre igre u defanzivi, imala je Srbija i nekoliko prilika da u potpunosti šokira rivala, ali je na kraju i bod bio dovoljan za povratak optimizma nakon ranog ispadanja sa Evra.

Srbija bez pobede u prva dva duela

"Orlovi" nakon prva dva kola imaju jedan osvojen bod i protiv Švajcarske će imati priliku da dođu do prve pobede u eltinom rangu Lige nacija.

Srbija je u prvom kolu iznenađujuće izvukla bod iz duela sa Španijom, odigravši meč bez golova, da bi u Kopenhagenu bila poražena posle mnogo slabije partije.