субота, 12. октобар 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Лесковац: Фудбалери Србије победили Швајцарску 2:0 и остварили прву победу у А дивизији Лиге нација

Фудбалери Србије победили су Швајцарску резултатом 2:0 у мечу трећег кола А дивизије Лиге нација.

"Орлови" су после велике борбе и изузетно динамичне утакмице успели да дођу до своје прве победе у елитном рангу Лиге нација и укључе се у борбу са пролаз у наредну фазу.Швајцарска је боље ушла у дуел и имала је скоро 80 одсто лопте у ногама, али су велике прилике изостале. Осим неколико пропуста, одбрана Србије је поново била на високом нивоу, чиме се наставио тренд из претходних дуела.Међутим, нису успевали играчи Србије да успоставе пас игру и мучили су се да изнесу лопту на противничку половину, док су са друге стране били приморани да се бране у плитком блоку.Притисак Швајцарске је међутим изродио само једну прилику, коју је промашио Емболо, након чега су изабраници Драгана Стојковића заиграли много боље.Лопта је све више била на половини гостију, а Србија је имала неколико шанси да запрети после прекида, што се на крају испоставило и као добитна комбинација.

Када је деловало да ће се на одмор отићи без голова, Самарџић је центрирао са десног бока, а после гушве у казненом простору лопта је погодила Елведија и завршила иза Кобелових леђа.

Крај меча - 2:0

Прва победа Србије у А дивизији Лиге нација.

Погодили су Швајцарци пречку у последњем нападу и жалиће за великим бројем добрих прилика, али се без бода враћају кући.

90+2' Жути картон за Самарџића - 2:0

Добија Самарџић картон због прекидања контре ривала.

90' Играће се још минимум пет минута - 2:0

Србија близу тријумфа.

88' Бирманчевић напушта терен - 2:0

Чумић дебитује за први тим.

87' Још једна интервенција Рајковића - 2:0

Пробали су Швајцарци из слободног ударца, али је српски голман поново био добро постављен.

86' Нова измена - 2:0

Монтеиро мења Ембола.

83' Србија смирује игру - 2:0

Швајцарци остају без решења након неколико великих прилика.

Србија успева да задржи лопту и све је ближа великој победи.

79' Покушај Џаке - 2:0

Пробао је везни играч Леверкузена из даљине, али је Рајковић одбранио.

После корнера је и Видмер имао велику прилику, али је Србија имала среће.

77' Нова шанса за госте - 2:0

Нови незгодан прекид после ког је лопта уз доста среће дошла до Рајковића.

Србија покушава да обори темпо и сачува заслужено вођство.

74' Пикси прави двоструку измену - 2:0

Недељковић и Митровић су напустили игру, а на терену су Симић и Максимовић који дебитује.

72' Брани Рајковић пенал - 2:0

Прочитао је Рајковић Ембола и одбранио пенал који је ишао у леви угао.

71' Пенал за Швајцарску - 2:0

Недељковић је оборио Ндојеа са леђа и судија је показао на белу тачку.

Недељковић је добио и жути картон.

70' Трострука измена у тиму Швајцарске - 2:0

Родригез, Ебишер и Амдуни излазе, а на терену су Зећири, Фернадеш и Гарсија.

69' Сјајна атмосфера у Лесковцу - 2:0

Одличну игру у другом делу испратило је подједнако добро навијање.

65' Велики промашај Јовића - 2:0

Нова велика прилика за Јовића који је са само пар метара главом шутирао право у Кобела.

Свему је претходио савршен центаршут Ераковића.

61' ГООООЛ! Митровић за 2:0

Феноменалан погодак Митровића који је прво уз велики напор одржао лопту у игри, а затим повукао унутра и након неколико дриблинга послао неодбрањив ударац у угао Кобеловог гола.

57' Србија се није повукла - 1:0

Играчи Србије све разигранији у наставку.

Павловић је још једном високо изнео лопту и покушао са ивице казненог простора, али је лопта отишла преко гола.

Навијачи су препознали моменат и све гласније подржавају "орлове".

54' Поништен гол Швајцарској - 1:0

Емболо се нашао у недозвољеној позицији након ударца Џаке.

53' Лукић ипак не може да настави - 1:0

Напустио је игру везни играч Фулама, а заменио га је Здјелар.

49' Лукић на земљи - 1:0

Повредио се играч Фулама и напустио је игру због повреде рамена, али се убрзо вратио на терен.

48' Велика прилика за Јовића - 1:0

Узео је лопту нападач Милана Аканђију и изашао сам пред Кобела, али је шутирао право у голмана Швајцарске.

Добро је Србија започела друго полувреме.

Почело је друго полувреме - 1:0

Србија је у нападу.

Јовић је заменио Митровића у тиму Србије, док је Јакин увео Ридера уместо Видмера.

Крај првог полувремена - 1:0

Србија води са 1:0 голом који је пао у последњим секундама првог полувремена.

Швајцарци су били бољи ривал у уводном делу меча, али нису успели да направе озбиљније прилике. Србија се добро бранила, али је имала проблем да изнесе лопту са своје половине.

Емболо је промашио најбољу прилику за госте у првом делу, а како се полувреме ближило крају, Србија се ослободила притиска.

Велики број прекида на крају се исплатио после доброг центаршута Самарџића и неспретне реакције Елведија.

45'+1 - ГОООООЛ! Води Србоија после аутогола Елведија - 1:0

Након центаршута Самарџића лопта је погодила Елведија и отишла иза Кобелових леђа.

44' Нови жути картон - 0:0

Елведи је овога пута оборио Миленковића који је био у налету.

Поново добра позиција за центаршут.

41' Митровић оборен, али нема пенала - 0:0

Као и у Русији 2018. године, Митровић је оборен након центаршута, али пенала није било.

Све је мање времена за промену резултата до краја првог полувремена.

38' Србија преузима иницијативу - 0:0

Павловић је покушао са дистанце, али је изблокиран.

Из корнера међутим Србија није успела да озбиљније припрети.

32' Најбоља прилика на мечу - 0:0

Прелако су прошли Швајцарци по десном боку, што је довело до велике прилика за Ембола.

Међутим, нападач Монака је шутирао поред гола са десетак метара од гола.

Грујић је нешто касније због лакше повреде напустио терен, али се брзо вратио у игру.

30' Србија све конкурентнија - 0:0

Успела је Србија да се ослободи притиска и све је конкурентнији ривал.

Швајцарска све теже задржава лопту и није толико опасна као у уводних петнаестак минута.

26' Неколико прилика за Србију - 0:0

Имала је Србија неколико прилика да запети противнику, али су изостала боља завршна додавања.

Недостају решења српским играчима у завршници услед нешто лошијег кретања испред казненог простора ривала.

23' Жути картон за Видмера - 0:0

Одличан продор Бирманчевића који је непрописно заустављен.

Имаће Србија добру прилику из слободног ударца.

20' Швајцарска контролише посед - 0:0

Покушава Србија са времена на време да изврши притисак, али Швајцарци успешно решавају те ситуације.

У првих 20 минута Швајцарска има 78 одсто лопте у свом поседу.

17' Први ударац Србије - 0:0

Пробао је Бирманчевић после добре комбинације по левом боку, али је слабо шутирао.

Одлично се извукао Митровић и послао веома леп пас у простор.

14' "Орлови" принуђени на дефанзиву - 0:0

Понављају се проблеми које је Србија имала у претходном периоду.

Лоше постављање бочних играча и недовољна подршка везног реда довели су до неколико лопти иза леђа задње линије, али су изостали бољи центаршутеви.

Србија у подређеном положају.

11' Иницијатива Швајцарске - 0:0

Србија се и даље мучи у организацији игре, а није било ни опаснијих контри.

Митровић за сада у потпуности одсечен и једине контакте са лоптом имао је приликом избацивања исте после прекида противника.

Швајцарци све доминантнији како време пролази.

8' Србија не успева да се наметне - 0:0

Упркос великом броју везних играча и поставци која би требало да гарантује миран проток лопте, Србија не успева да се наметне кроз пас игру на почетку.

Швајцарци су за нијансу агресивнији, али нису успели да направе озбиљнију прилику.

5' Још увек траје опипавање пулса - 0:0

Обе екипе су опрезно започеле дуел и за сада не ризикују превише.

Напади махом иду преко бокова, а српски везни играчи су нелколико пута направили пропусте у одбрани, који ипак нису кажњени.

3' Добар почетак Србије - 0:0

Србија је препустила лопту ривалу, али се није повукла на своју половину.

Покушавају "орлови" да притиском на бекове противника дођу до лопте и брзе транзиције.

Швајцарци на почетку траже дубину дугим лоптама иза последње линије.

Утакмица је почела

Први напад има репрезентација Швајцарске.

Интонирају се химне

Меч ускоро почиње.

Инциденти пред почетак утакмице

Пре почетка меча, неки навијачи Србије су покушали да уђу на стадион без улазница, у чему их је спречила полиција.

Такође, навијачка група из Бјељине није пуштена на стадион због застава са ознаком "4С" и поруком "Да се војска на Косово врати".

Србија чека прву победу против Швајцарске

Две репрезентације су се до сада састале само два пута, с тим што су оба дуела одиграна на Светским првенстима.

Прво су Швајцарци након преокрета тријумфовали у трећем мечу групне фазе у Русији 2018. године са 2:1 и на тај начин елиминисали Србију.

Сличан сценарио је виђен и у Катару пре две године, с тим што је резултат овога пута био 3:2, али је крајњи исход био исти.

Соца дели правду

Италијан Симоне Соца биће главни судија на мечу.

Његови помоћници биће Ђовани Бачини и Давиде Империале, а Уефа је за четвртог судију одредила још једног Италијана Ђованија Ајролдија.

Соца је ове сезоне судио два меча у квалификацијама за Лигу шампиона, као и један дуел квалификација за Лигу конференције. Он је био главни арбитар на утакмици Лиге Европе између Манчестер јунајтеда и Твентеа, а ове сезоне судио је и три меча у Серији А.

Председник Србије стигао на стадион

Председник Србије Александар Вучић стигао је на Градски стадион "Дубочица" у Лесковцу где ће присуствовати утакмици трећег кола групе А4 Лиге нација између Србије и Швајцарске у Лиги нација.

— Bora (@BoraKonj) October 12, 2024

Митровићу пријају утакмице у Лиги нација

На претходних 15 мечева у Лиги нација, додуше у нижим дивизијама, Александар Митровић је постигао чак 14 голова.

Нападач Ал Хилала је најбољи стрелац Србије у историји са 58 голова.

Пиксијеви проблеми са повредама

Као што је то био случај и у претходном репрезентативном прозору, Пикси ће имати потешкоће да састави тим кадар да се суочи са Швајцарском.

Осим Влаховића и Сергеја Милинковића Савића, који су поново одсутни из приватних разлога, селектор Србије неће моћи да рачуна ни на Ивана Илића и Вању Милинковића Савића који су повређени.

Петар Ратков, Андрија Живковић и Срђан Бабић такође нису били у могућности да се одазову због повреда.

Пикси: Играчи су мотивисани, а навијачи ће то препознати

Селектор репрезентације Србије Драган Стојковић рекао је да су његови изабраници изузетно мотивисани пред меч.

"Радили смо на томе да будемо бољи у реализацији, али то зависи од много фактора. Најважнија ствар за мене је да су играчи мотивисани и навијачи ће знати то да цене", рекао је Пикси.

Прва постава Швајцарске

Пиксијевих 11

Пораз "орлова" од Данске

Већ против Данске показали су се сви проблеми које Србија има са лоптом, нарочито када је креација у питању.

Одбрана је поново била бољи део тима, али су Данци искористили све пропусте и головима Гронбека и Поулсена дошли до победе.

Швајцарска одлична на Европском првенству

Швајцарци су надметање у Лиги нација заполечи после новог, веома добро одиграног великог такмичења. Стигли су до четвртфинала Евра, где су поражени од Енглеске након пенала, иако су имали вођство у регуларном делу.

Одлична партија против Шпаније

Екипа Драгана Стојковића изашла је на терен против Шпаније веома мотивисана и решена да се докаже, нарочито услед бројних отказа због којих је Пикси морао да направи велики број непланираних промена.

Осим изузетно добре игре у дефанзиви, имала је Србија и неколико прилика да у потпуности шокира ривала, али је на крају и бод био довољан за повратак оптимизма након раног испадања са Евра.

Србија без победе у прва два дуела

"Орлови" након прва два кола имају један освојен бод и против Швајцарске ће имати прилику да дођу до прве победе у елтином рангу Лиге нација.

Србија је у првом колу изненађујуће извукла бод из дуела са Шпанијом, одигравши меч без голова, да би у Копенхагену била поражена после много слабије партије.