субота, 09. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лекари без граница: НАТО је болничку зграду у Кундузу константно и веома прецизно гађао, погинуло 19 особа а 37 рањено
Хроника

Лекари без граница: НАТО је болничку зграду у Кундузу константно и веома прецизно гађао, погинуло 19 особа а 37 рањено

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. октобар 2015.

 Чланови Лекара без граница који су преживели америчко бомбардовање болнице у Кундузу кажу да не могу да прихвате образложење о колатералној штети.

Они су навели да је уништавање медицинске установе ништа друго до велико кршење међународног хумантарног права.

Бомбардовање болнице у авганистанском граду у ком је претходних дана било великих сукоба локалних безбедносних снага и талибанских група трајало је више од сат времена, иако су командни штабови НАТО у Кабулу и Вашингтону били обавештени.

“Главна болничка зграда је константно и веома прецизно гађана“, наводи се у саопштењу Лекара без граница.

Медицински техничар Лајош Золтан Јеч који се налазио унутар болнице за време напада рекао је да су ти моменти били апсолутно застрашујући.

“У првом моменту смо били у конфузији и у великој прашини. Док смо покушавали да схватимо шта се дешава нове бомбе су падале око нас. Један од колега је био тешко рањен, рука му је била крвава, имао је ране по целом телу. У том моменту мој мозак није могао да разуме шта се дешава, био сам у шоку. Када је бомбардовање престало кренули смо до других зграда болнице. Не могу да опишем шта се дешавало, пацијенти су горели у креветима“, навео је Јеч.

Према речима Хемана Нагаратнама, шефа програма Лекара без граница у северном Авганистану, унутар болнице се чуло да авиони круже изнад њих.

“Настала је кратка пауза, али су онда почеле нове бомбе да падају... То се поновило неколико пута. Они који су могли отрчали су у бункере да се сакрију... Нажалост, неки пацијенти нису могли да устану. Погинули су у својим креветима“, истакао је Нагаратнам.

Из хуманитарне организације је саопштено да је у нападу америчке авијације страдало 19 особа, од тога 12 лекара, а рањено је 37 људи. У току напада у болници се налазило 105 пацијената и 80 припадника Лекара без граница.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер