Početna strana > Hronika > Lamberto Zanijer: Kada se strane dogovore o tehničkiim detaljima pitanje priznanja nezavisnosti Kosova biće sve manje problematično
Hronika

Lamberto Zanijer: Kada se strane dogovore o tehničkiim detaljima pitanje priznanja nezavisnosti Kosova biće sve manje problematično

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 10. mart 2011.

Brisel, Ljubljana -- Nakon prve runde pregovora Beograda i Prištine u Briselu, obe strane zadovoljne razgovorima. I organizator sastanka EU je zadovoljna.

Čelnici delegacija Borislav Stefanović i Edita Tahiri najavljuju da je učinjen korak ka naleženju rešenja za neka od praktičnih pitanja.

U Briselu je završena prva dvodnevna runda razgovora Beograda i Prištine. U saopštenju iz Brisela navodi se da je prvi susret održan u "konstruktivnoj i srdačnoj atmosferi".

EU ocenjuje i da je prvi susret "pružio mogućnost da se razgovara o dostupnosti informacija iz matičnih knjiga i katastra, kao i o regionalnoj trgovini, slobodi protoka roba.

Beograd i Priština su pokazali svoju posvećenost dijalogu i spremnost da nastave proces, saopštili su zvaničnici EU. 

Ciljevi dijaloga su da se uklone prepreke koje su imale negativan uticaj na svakodnevni život ljudi, da se poboljša saradnja i ostvari napredak na putu ka EU, navode u Briselu. Šefovi obe delegacije ističu da je učinjen korak ka nalaženju rešenja za "praktična pitanja". 

"Mislim da smo izgradili jedan most između dve strane, a obe strane su predložile neka zaista konkretna rešenja. Nastavićemo da radimo na njima, ali više o njihovom sprovodjenju videćemo u danima koji su pred nama i, naravno, obavestiti javnost. Ono što sada mogu da vam kažem jeste da postoje tema u kojima smo dosta bliži nego u nekim drugima“, kaže Borko Stefanović, šef srpskog tima za pregovore.

Međutim, pregovarači su istakli i vidne razlike u pogledu na samu prirodu dijaloga. Dok je šefica delegacije iz Prištine uporno naglašavala da je reč o "tehničkim razgovorima", njen kolega iz Beograda stavio je do znanja da pitanja o kojima su razgovarali, imaju veliku političku težinu, i ne mogu se nazvati tehničkim jer se tiču života ljudi". 

"Mislim da je status završeno poglavlje. Mi smo ovde da pokušamo da rešimo praktična pitanja, koja mogu da poboljšaju živote gradjana, ubrzaju naš put u Evropsku uniju i evroatlantske sturkture, ali možda bi mogli i da dodjemo do normalizacije odnosa, možda Srbija menja mišljenje o svom pristupu Kosovu i možda će jednog dana priznati stvarnost-nezavisnost Kosova. Ali, ovaj dijalog se isključivo bavi tehničkim pitanjima“, kaže Edita Tahiri.

U prvoj reakciji šef UNMIKA Lamberto Zanijer ocenio je da će kada dve strane postignu dogovor o tehničkim detaljima, pitanje priznanja nezavisnosti Kosova "biti sve manje problematično". On je dodao da je politička situacija trenutno blokirana, a prepreku predstavlja to što Kosovo još nije priznala nijedna međunarodna organizacija. U saopštenju Evropske Unije kratko je navedeno i da će do drugog sastanka doći u kratkom roku.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner