среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ламберто Занијер: Када се стране договоре о техничкиим детаљима питање признања независности Косова биће све мање проблематично
Хроника

Ламберто Занијер: Када се стране договоре о техничкиим детаљима питање признања независности Косова биће све мање проблематично

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. март 2011.

Брисел, Љубљана -- Након прве рунде преговора Београда и Приштине у Бриселу, обе стране задовољне разговорима. И организатор састанка ЕУ је задовољна.

Челници делегација Борислав Стефановић и Едита Тахири најављују да је учињен корак ка належењу решења за нека од практичних питања.

У Бриселу је завршена прва дводневна рунда разговора Београда и Приштине. У саопштењу из Брисела наводи се да је први сусрет одржан у "конструктивној и срдачној атмосфери".

ЕУ оцењује и да је први сусрет "пружио могућност да се разговара о доступности информација из матичних књига и катастра, као и о регионалној трговини, слободи протока роба.

Београд и Приштина су показали своју посвећеност дијалогу и спремност да наставе процес, саопштили су званичници ЕУ. 

Циљеви дијалога су да се уклоне препреке које су имале негативан утицај на свакодневни живот људи, да се побољша сарадња и оствари напредак на путу ка ЕУ, наводе у Бриселу. Шефови обе делегације истичу да је учињен корак ка налажењу решења за "практична питања". 

"Мислим да смо изградили један мост између две стране, а обе стране су предложиле нека заиста конкретна решења. Наставићемо да радимо на њима, али више о њиховом спроводјењу видећемо у данима који су пред нама и, наравно, обавестити јавност. Оно што сада могу да вам кажем јесте да постоје тема у којима смо доста ближи него у неким другима“, каже Борко Стефановић, шеф српског тима за преговоре.

Међутим, преговарачи су истакли и видне разлике у погледу на саму природу дијалога. Док је шефица делегације из Приштине упорно наглашавала да је реч о "техничким разговорима", њен колега из Београда ставио је до знања да питања о којима су разговарали, имају велику политичку тежину, и не могу се назвати техничким јер се тичу живота људи". 

"Мислим да је статус завршено поглавље. Ми смо овде да покушамо да решимо практична питања, која могу да побољшају животе градјана, убрзају наш пут у Европску унију и евроатлантске стурктуре, али можда би могли и да додјемо до нормализације односа, можда Србија мења мишљење о свом приступу Косову и можда ће једног дана признати стварност-независност Косова. Али, овај дијалог се искључиво бави техничким питањима“, каже Едита Тахири.

У првој реакцији шеф УНМИКА Ламберто Занијер оценио је да ће када две стране постигну договор о техничким детаљима, питање признања независности Косова "бити све мање проблематично". Он је додао да је политичка ситуација тренутно блокирана, а препреку представља то што Косово још није признала ниједна међународна организација. У саопштењу Европске Уније кратко је наведено и да ће до другог састанка доћи у кратком року.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер