петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1999. на КиМ почело размештање "међународних безбедносних снага", на основу резолуције 1244. "Косово" данас прославља "дан ослобођења". Курти и Османи поново оптужили Србију за "геноцид"
Хроника

На данашњи дан 1999. на КиМ почело размештање "међународних безбедносних снага", на основу резолуције 1244. "Косово" данас прославља "дан ослобођења". Курти и Османи поново оптужили Србију за "геноцид"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јун 2022.

На данашњи дан 1999. на Косову и Метохији почело је размештање међународних безбедносних снага, на основу резолуције 1.244 Савета безбедности УН, дан пошто су, на изненађење свих западних земаља, у јужну српску покрајину први приспели руски војници који су запосели аеродром Слатина код Приштине. 

"Пред нама је сигурна и боља будућност, али прошлост не заборављамо", поручили су данас косовски премијер, Аљбин Курти и председница Вјоса Османи. Још једном су оптужили Србију да је починила геноцид на Косову 1999. године, те најавили да ће да траже правду за „све жртве“.

На Косову Албанци и косовске власти данас обележавају „дан ослобођења“ – улазак међународних војних и цивилних трупа 12. јуна 1999, након 78-дневног бомбардовања тадашње Савезне Републике Југославије.

Овог јутра највиши косовски званичници – косовска председница и премијер, одали су почаст Ибрахиму Ругови и активисти Адему Демаћију, а потом посетили и комплекс посвећен Адему Јашарију у Преказу, пише „Коссев“.

Вјоса Османи казала је да је бивши председник Косова, Ибрахим Ругова „архитекта независности“ и неко ко је „изградио мостове пријатељства који и данас служе Косову“.

Назначила је да су на данашњи дан, након повлачења српских снага, НАТО трупе ушле на Косово и вратили се цивили који су га напустили услед, како наводи Османи, „масовне депортације и етничког чишћења“.

„Овај дан симболизује много тога за све наше грађане, сав народ Косова који је деценијама био угњетаван од стране геноцидног режима Милошевића“, оценила је Османи, преноси Коха.

Курти је казао да се данас Косово сећа оних који су „допринели ослобођењу, миру и слободи“, те уједно, као и Османи, оптужио Србију за геноцид.

Ибрахим Ругова је дао велики допринос Косову и „интернационализацији албанског и косовског питања, а током дивље окупације од стране Милошевићевог апартхејда, која је кулминирала геноцидом над нашим народом“, поручио је Курти.

Назначио је да косовске институције „не заборављају прошлост“, као и да су посвећене „правди за жртве, штете и патње народа Косова“.

„Ми, као институције Републике Косово, прошлост сигурно никада нећемо заборавити, инсистираћемо и радићемо на правди за све жртве, за сву штету, патње које су нам нанели и на овај начин заједно са народом Косова…пред нама је сигурна и много боља будућност“, нагласио је Курти, преноси приштинска Коха.

Након што су одали почаст Ибрахиму Ругови и активисти Адему Демаћију, Османи и Курти су посетили „Меморијални комплекс Адем Јашари“ у Преказу.

Косовска председница је казала да је у Преказу „запечаћена слобода жртвом и храброшћу легендарног команданта Адема Јашарија и његове породице“.

Поручила је да прошлост неће да буде заборављена, већ да ће да служи као „светионик у сваком кораку ка јачању Косова“.

„Одавде изражавамо поштовање за све мученике ОВК, који су вредност слободе ставили испред свог живота и дали оно најдрагоценије, своје животе да бисмо сви ми данас уживали у овом дану“, истакла је она.

На Косову је за данас најављено одржавање бројних активности, а централна манифестација под називом „Од егзодуса до слободе“ биће одржана у возу-музеју у Блацу код Ђенерал Јанковића, преносе приштински медији.

На данашњи дан, пре 22. године, ушле су прве НАТО трупе на тадашњу територију Савезне Републике Југославије. Уласку трупа којима је мандат дат на основу Резолуције 1244, претходило је потписивање војно-техничког споразума у Куманову, три дана раније, који је означио крај НАТО бомбардовања СРЈ.

Споразум је уследио након 11 недеља бомбардовања и пет дана преговора.

Срби се овог дана сећају као дана повлачења српских снага које је пратило и око две трећине српског становништва, највише из Метохије и интензивирања етнички мотивисаних злочина против становништва које је остало. Већина се није више вратила у своје куће.

(Танјуг-КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер