среда, 19. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Курт Бауснер: Великосрпским аспирацијама није угрожен само територијални интегритет Косова, већ и БиХ
Хроника

Курт Бауснер: Великосрпским аспирацијама није угрожен само територијални интегритет Косова, већ и БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. фебруар 2025.

Ричард Гренел, Џаред Кушнер и Род Благојевић су поклон за Београд, а ескалација потенцијалних извора сукоба на Балкану постаје вероватнија, упозорава аутор ДW Александер Ротерт и познати стручњаци с којима је разговарао.

Прве недеље другог мандата Доналда Трампа већ су потврдиле наслов „Њујорк тајмса“: „Главни дил-мејкер се вратио“. Па и када је реч спољној политици, такође је јасно да ће Трампови „омиљени дилови“ остати његова идеја-водиља. То значи, на пример, да Украјина треба да настави да добија америчку војну помоћ – ако заузврат Сједињеним Државама одобри приступ сировинама као што су ретки метали и литијум. Или „преузимање“ Појаса Газе како би се тамо створила „блискоисточна ривијера“, преноси Дојче веле.

Или Трампов класик: „Трампов торањ“ – само овога пута у Београду. После Њујорка, Чикага, Маниле и Истанбула, то би био пети „Трампов торањ“ у свету.

Марта 2024. Влада Србије, Трампов зет Џаред Кушнер и арапски инвеститори склопили су посао који – према писању „Њујорк тајмса“ вреди пола милијарде долара. План: некадашња зграда Генералштаба биће преуређена у хотелски комплекс са луксузним апартманима – плус спомен-обележје жртвама НАТО бомбардовања 1999. када је погођена и та зграда.

Тај пројекат је покренут још 2012. али, тек сада би требало да се почне са изградњом. За то што је ствар коначно профункционисала, у великој мери је заслужан Трампов најближи саветник, Ричард Гренел, који је током његовог првог мандата био специјални изасланик за Балкан, а сада је „изасланик за специјалне мисије“.

Гренел одржава блиске, чак пријатељске односе са председником Србије Александром Вучићем и његовим министром спољних послова Марком Ђурићем, бившим амбасадором Србије у Вашингтону. Гренел је 2023. добио орден од Вучића за „избалансиран приступ“ према Косову, на које Србија и даље полаже право, 26 година након завршетка рата, пише у тексту ДW.

Ричард Гренел већ је више пута критиковао косовског премијера Аљбина Куртија. Дан уочи Трампове инаугурације састао се с Рамушом Харадинајем, бившим косовским премијером и политичким супарником Куртија. Харадинај је касније, како је пренео на Иксу портал „КосовоОнлине“, оценио да „није добро за Косово“ ако Курти остане на власти. Курти је 2020. изазвао Гренелов бес, јер је одбио територијалну размену између Косова и Србије, коју је предложио тај амерички посредник.

Род Благојевић, син српских имиграната, особа је која је чак и за стандарде Доналда Трампа необичне биографије. Магазин „Политико“ прошле недеље је објавио да Трамп разматра да га именује за амбасадора у Београду. Благојевић је као демократа био гувернер Илиноиса, потом смењен 2009. а три године касније осуђен на 14 година затвора због корупције. Након смене 2010. учествовао у Трамповом ријалитију „Целебритy Аппрентице“.

Иако је Благојевић већ био на слободи од Трампове одлуке из 2020. да му ублажи казну, помиловање је избрисало његову кривичну евиденцију.

Трамп му је током свог првог мандата смањио казну, након чега је 2020. пуштен на слободу. Од маја 2024. када је Трамп потврђен као председнички кандидат, Благојевић је, заједно с Гренелом учествовао у предизборној кампањи – посебно у заједницама америчких Срба, где Трамп ужива велику подршку, исто као и међу националистичким српским политичарима у Србији, Босни и Херцеговини и на Косову.

У пролеће 2024. пет америчких бизнисмена српског порекла присуствовало је пријему у Трамповој резиденцији Мар-а-Лаго на Флориди, међу њима и Ранко Ристић, оснивач компаније Застава Армс УСА, ексклузивног увозника у САД оружја српске компаније Застава Оружје. Ристић каже да је том приликом Трамп представио Благојевића као „великог пријатеља“ и „блиског сарадника“. Ристић је такође рекао да је Трампу испричао како су Срби у Босни током рата 1991-1995. морали да се бране од 3.000 муџахедина.

Благојевић је прошле недеље био у Београду. Током састанка са председником Србије Александром Вучићем он се изричито извинио због америчког учешћа у рату на Косову и бомбардовања 1999. „Моја земља је вашој земљи 1990-их учинила нешто страшно. То није ништа другачије од онога што Русија ради у Украјини…Председник Трамп ће радити на побољшању односа између наших земаља“, рекао је Вучићу потенцијални Трампов амбасадор у Србији.

Благојевић је у медијима оштро критиковао косовског премијера Аљбина Куртија, оптуживши га да на Косову спроводи „етничко чишћење“ Срба.

Шта кажу Данијел Сервер и Курт Басунер – стручњаци за Балкан

Данијел Сервер, са универзитета Џонс Хопкинс и бивши изасланик за Балкан председника Клинтона, за ДW оцењује: „Благојевић је савршен човек за Београд – дубоко корумпирани политичар, спреман да учини све што Трамп жели како би био рехабилитован.“

Иако су ове промене из правца САД повољне за Вучића, масовни протести који од новембра потресају Србију, додатно су појачали његову радикалну реторику о Косову – вероватно како би скренуо пажњу с унутрашњих проблема, наводи у анализи ДW.

Српски министар спољних послова Марко Ђурић недавно је за лист „Берлинер цајтунг“ Косово назвао „нашом јужном покрајином“ и тврдио да су Срби на Косову „стално изложени дискриминацији и малтретирању“. На то се надовезао начелник Генералштаба Војске Србије Милан Мојсиловић, који је за „Вечерње новости“ изјавио да су српске оружане снаге спремне да „заштите Србе и друге не-Албанце на територији наше јужне покрајине“. Вучић, који је раније Куртија назвао „терористичким олошем“, сада га је у емисији на Хаппy-ТВ описао као „ниткова“ који „мрзи Србе“.

Курт Басунер, директор берлинског труста мозгова „Савет за политику демократизације“ у изјави за ДW упозорава да великосрпским аспирацијама није угрожен само територијални интегритет Косова, већ и Босне и Херцеговине. ЕУ би на агресију Београда на суседне земље могла да одговори „значајним повец́ањем“ снага ЕУФОР-а (Алтхеа) које штите мир у Босни – борбеним трупама, каже Басунер.

У овој ситуацији, амерички „тим за Балкан“, Гренел-Кушнер-Благојевић – укључујући директну везу с Белом кућом, био би поклон за Београд. Ионако мало вероватно побољшање односа Србије и Косова, постало би још недосежније, оцењује.

Током ескалације 2023. када су српске снаге напале НАТО и косовске снаге безбедности, а затим концентрисале трупе на граници са Косовом – само лична интервенција америчког државног секретара Ентонија Блинкена и огроман притисак НАТО натерали су тада Србију да повуче тенкове.

Сервер и Басуенер сумњају да би САД сада војно зауставиле Вучићеву војску. Осим тога, Сервер упозорава да би сама расправа о подели Косова или Украјине – српске сепаратисте у Босни могла да подстакне на сличне акције.

„На Босанцима би тада било да реагују. А на Косову би Џавелин тада била најбоља одбрана“, рекао је Данијел Сервер за ДW. Без испоруке тих високо ефикасних америчких противтенковских пројектила, незамислива је успешна одбрана од руске инвазије на Украјину 2022.

С обзиром на тренутну безбедносну ситуацију, ескалација потенцијалних извора сукоба на Западном Балкану, окруженом са свих страна државама ЕУ – свакако постаје све вероватнија.

(Дојче веле-Н1)

 

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер