недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић и министри у Крушевцу представљају резултате Владе: Задовољна сам радом министара које сам лично бирала; од 1. јануара трајно повећање примања свим пензионерима за 5 одсто, а запосленима у јавном сектору од 5 до 10 одсто
Хроника

Ана Брнабић и министри у Крушевцу представљају резултате Владе: Задовољна сам радом министара које сам лично бирала; од 1. јануара трајно повећање примања свим пензионерима за 5 одсто, а запосленима у јавном сектору од 5 до 10 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. октобар 2017.

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић је у Крушевцу одржала конференцију за новинаре на којој је представила резултате рада Владе у првих 100 дана.

Брнабић је у Крушевац стигла са потпредседником Владе и министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем, министром одбране Александром Вулином, министром за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зораном Ђорђевићем и министром привреде Гораном Кнежевићем.

На самом почетку представљања, приказан је кратки документарни филм о резултататима 100 дана актуелне Владе у којем је предочено шта је све од обећања из премијеркиног ескпозеа на самом почетку мандата остварено или на путу остварења.

На почетку свог говора, премијерка је нагласила да је изузетно поносна на постигнуте резултате у првих 100 дана откако се налази на челу Владе. Додала је да је Влада доказала да се Србија креће храбро, да се модернизује и да наставља напред.

“Данас подносимо извештај о свему што смо урадили. Одлучили смо да то буде у Крушевцу јер је потписивање уговора са компанијом 'Чехословак груп' доказ да је Влада Србије упорна и да решава проблеме. То је порука коју желимо јасно да пошаљемо свим грађанима и грађанкама Србије”, рекла је она.  

Од свега што је Влада до сада урадила, оно на шта је Ана Брнабић највише поносна јесте то што су коначно су завршени радови на Музеју савремене уметности и најавила је да ће он свечано бити отворен 20. октобра.

Брнабићева је напопоменула и чињеницу да су српски спортисти за првих 100 дана владе освојили скоро 30 медаља на великим такмичењима. 

Свим пензионирима у новембру 5.000 динара, а од 1. јануара повећање 5 одсто

Брнабић је пред крај свог излагања казала да је рад претходне и ове Владе донео одличне резултате у домену стабилизације државне касе, па је омогућено трајно повећање примања свих пензионера и већине запослених.

У наредних месец дана биће обезбеђено 5.000 динара једнократне помоћи свим пензионерима, а од 1. јануара следи трајно повећање примања свим пензионерима за 5 одсто, а запосленима у јавном сектору од 5 до 10 одсто.

Како је рекла, више од 90 одсто пензионера ће имати већа примања него пре фискалне консолидације, односно смањења крајем 2014. године. За многе, посебно оне пензионере с најмањим примањима, то ће бити историјски највећи износ који су до сада имали.

На питање новинарке РТС-а да ли је било могуће пензионерима дати више, Брнабић је рекла да је 5 одсто врло значајно повећање и кад се сабере са претходним повећањем, испада да 60 одсто пензионера има укупно око 8 одсто већа примања. Каже да је Влада дала све од себе и да је свесна тога да су можда највише оштећени они пензионери с највећим примањима, али да је битно направити баланс, јер заиста није могуће живети с пензијама од 20.000 динара.

Повећање плата од 5 до 10 одсто: Неће сви добити једнако, јер нису сви заслужили

Што се тиче плата у јавном сектору, учитељима и наставницима, васпитачима, научницима, лекарима, медицинским сестрама и техничарима, следи повећање плата за 10 одсто.

Исто важи и за запослене у судовима, тужилаштву, казнено-поправним установама, култури, пореској управи, устанавама социјалне заштите, али и војсци, полицији и безбедносним службама.

Запослени у администрацији, као што су стручне службе, министарства, Скупштина Србије и други, од 2018. године добиће нешто мање повећање, од 5 одсто.

"Неће сви добити једнако, јер нису сви заслужили", поручила је премијерка.

"Ово смо пажљиво одмеравали да дамо позитиван сигнал запосленима у државној администрацији, а да се не враћамо на време кад је уствари најбољи посао био у администрацији, јер онда привреда не може да напредује", рекла је Брнабићева.

Безбедносном сектору плате ће бити повећане за 10 одсто због, како је додала, тежине послова које обављају, одговорности коју имају и услова у којима раде. 

Председница владе је додала да се на основу процента повећања види да су у фокусу владе образовање, здравство, наука, култура, о чему су, како је указала, говорила и претходна влада, али и она сама у експозеу.

Најавила је да следе даљи реформски кораци у систему плата у јавном сектору, како би се обезбедило одговарајуће располагање средствима, јер је важно да почнемо да награђујемо најбоље.

Не постоји мањак слободе медија у Србији

Премијерка Ана Брнабић изјавила је да не види мањак слободе медија у Србији. Она је поновила своју ранију оцену да постоје медији који "пуно подржавају" владу и медији који су "јако и необјективно критични" према влади, а да је мало оних који су избалансирани.

"То је мој лични утисак. Не бих се мешала у рад медија. Мени је ок и овако и онако, не бих рекла да је неко крив и одговоран, потпуно ми је ок да свако у Србији мисли како год хоће и извештава како год хоће... У том смислу, не видим зашто је то изазвало толику полемику", навела је Брнабић данас на прес конференцији у Крушевцу.

О томе, како је навела, прича и са људима из Европске комисије и Европског парламента, то је било и на дебати у ЕП, а разговарала је, каже, и са (високим званичником ЕУ) Кристијаном Данијелсоном и поручује да, искрено, покушава да разуме како се тај "мањак слободе медија" у Србији манифестује.

То је био њен одговор на питање да појасни изјаву коју је дала у Бриселу да у Србији нема или има јако мало објективног новинарства.

На констатацију да је улога медија да критикују рад владе, она је додала да није ни рекла да неко не треба да критикује.

"Мени је то супер. Нисам рекла 'немојте да критикујете', али, то је мој утисак - има оваквих, има онаквих и балансираних, то је све", поновила је премијерка. Подвукла је да сваки дан види коментаре о активностима владе, министара, председника Србије, кадровским решењима и да о свему може слободно да се казе било шта и да се упути критика.

"То видим сваки дан и не видим тај проблем и спремна сам да седнем са вама да пробам да га разумем", рекла је председница владе.

Упитана да ли саопштења у којима се новинари који објаве нешто о министрима називају наркоманима види као притисак, Брнабић је одречно одговорила, наводећи да то разуме као полемику у друштву.

"Разумела бих као притисак да вас неко позове да казе да нешто не смете да објавите или емитује или како да извештавате или размишљате. Све остало разумем као динамику", закључила је Брнабић.

Раније током дана, Брнабић је с министрима већ обишла фабрику "14. октобар", коју данас преузима "Чехословак груп". Ова група у свом власништву има више од 40 компанија, међу којима су најпознатије "Татра" и "Авиа".

Премијерку и чланове Владе на улазу у фабрику дочекали су окупљени грађани са транспарентима подршке и заставама Србије.

- Поносна сам што сам данас у Крушевцу. Преузимање фабрике је приведено крају, а највеће заслуге за то иду садашњем председнику Александру Вучићу, који је о овој инвестицији преговарао још док је био на месту премијера - рекла је Брнабић.

Казала је и да се нада да ће у будућности бити још оваквих и сличних инвестиција.

Симболично, на Дан ослобођења града, МСМ Група, која послује у склопу "Чехословак групе", преузела је кључеве ИМК "14.октобра"

- Словачка МСМ је саставни део холдинга "Чехословак груп". Наш холдинг је искусан инвеститор и власник предузећа који носе брендове позанте у Чешкој, Словачкој као и у свету - казао је  Маријан Гога, председник МСМ Групе.

Гога је казао и да је фирма на чијем је челу дала обећање председнику Вучићу да ће обновити производњу, увести нове производе и упослити раднике.

- Чешка, Словачка и Србија никада неће бити земље које живе од туризма и банкарства већ од индустрије. Желим да у свим земљама где делује "Чехословак Груп" буде снага која отвара нова радна места и извор богатства које доноси просперитету друштва. Обећавам да ћемо све учинити да се ова визија оствари и у "14.октобру" - рекао је Гога.

ИМК "14. октобар" је био у стечају од јануара 2016. године и продат је тек у петом покушају, а први који је спроведен методом непосредне погодбе уз подношење писаних понуда. Процењена вредност имовине оглашене на продају била је око 4,8 милијарде динара.

Нови власник фабрике је најавио да ће до краја 2017. поред садашњих 130 радника запослити још 150, и да ће производњу покренути одмах по добијању дозволе за рад.

То предузеће је некада запошљавало 8.000 радника, а производило је тешку механизацију, багере и тракторе-гусеничаре, као и делове за тенкове.

Иначе 14. октобар је и Дан Крушевца.

Шарчевић: Остварена три велика циља за 100 дана владе

Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић изјавио је данас да је његово министарство за 100 дана владе остварило три велика и велики број мањих и средњих резултата, као и да ће то бити једино министарство које је успело комплетно да заврши свој законодавни оквир.

Он је на отварању новог Пољопривредног факултета у Крушевцу рекао да његово министарство започиње више од 30 програма, као и да крајем месеца улази у скупштину са још три закона.

"Бићемо вероватно једино министарство које је успело комплетно да заврши свој законодавни оквир како би спровели реформе", рекао је Шарчевић и додао да је завршен Национални оквир за курикулум - наставни план и програм реформисан за све нивое образовања.

"Врло брзо ће бити реформисан први разред основне школе, као и реформа петог током наредних месец дана. У 100 дана владе је дуално образовање показало много веће интересовање него што је то мислила наша јавност, а Закон о дуалном образовању улази у скупштину крајем месеца", навео је Шарчевић.

Истиче да је информатика уведена као обавезан предмет у основне школе што Србији чини једном од ретких земаља у Европи у којој се програмирање учи од 11. године.

"То су три највећа резултата, покренули смо причу о спорту, исхрани, ђачким задругама...", рекао је Шарчевић.

Упитан за повећање плата у просвети министар је рекао да ће премијерка "да узме муштулук" за величину повећања, али да ће просветни радници бити у горњем врху.

"То је добро, није довољно, али држава не може тако брзо да прескочи све што није годинама рађено. На нама је да покажемо да просвета није проблем и потрошња и да се васпитано понашамо и ђаци и просветни радници и родитељи односно да уведемо јасан ред", рекао је Шарчевић.

Шарчевић обишао новоосновани Пољопривредни факултет

Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић посетио је данас у Крушевцу новоосновани Пољопривредни факултет и истакао да, поред досадашњих високих школа, тај град сада има први факултет, који је 14. факултет у оквиру Универзитета у Нишу.

"Овде почиње да се развија високо образовање, а овај факултет треба да надомести оно што 2,5 милиона људи на југу Србије од Крушевца до Лесковца и Врања нема, пољопривредни факултет за брдске и планинске услове са посебним нагласком на сточарство, виноградарство, воћарство и ратарство дакле све оне гране које су фундаменталне за ову регију", навео је Шарчевић.

Он је додао да је оснивање факултета трајало годину и по дана на иницијативу Братислава Гашића и уз сарадњу министарства са Градом Крушевцом и Универзитетом у Нишу.

Министар је рекао да има још ствари које ће се решавати у ходу како би овај факултет нашао у ланцу добрих пољопривредних факултета.

Михајловић: Потпуно сам задовољна постигнутим за 100 дана

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да је потпуно задовољна постигнутим резултатима за првих 100 дана рада владе.

"Пустили смо 30 километара модерног аутопута пре извесног времена, најдужи мост смо завршили на Коридору 10, посебно сам поносна на мостове Љубовија-Братунац и спајање лукова на Жежељу, сада малих, следеће недеље и великих", рекла је Михајловић приликом обиласка почетка радова на постројењу за прераду отпадних вода.

Она је истакла да је инфраструктура цивилизација и да без ње нема напретка и инвестиција.

"Волела бих да новац који имамо и та стабилност буџета коју имамо, наша каса је стабилна, увек највећим делом можемо да користимо за инфраструктуру, јер људима требају путеви, мостови у ком год се делу Србије налазили", навела је Михајловић.

Упитана за радове на Моравском коридору и аеродрому у Краљеву, Михајловић је рекла да су разговори у току.

"За Моравски коридор има доста заинтересованих инвеститора јер је то, рекла бих, врло исплатива деоница. Разговарали смо са кинеским и америчким инвеститорима, тренутно се ради измена просторног плана, а следеће године очекујемо да она буде готова док се упоредо ради идејни пројекат за средњу деоницу", рекла је Михајловић.

Процена је владе и министарства да би следеће године могли да закључујемо уговор, а тренутна процена ове инвестиције је, како каже Михајловић, и до милијарду евра.

"Што се тиче аеродрома у Краљеву очекујем састанак са министарством одбране следеће недеље, мислим да се то питање превише одужило као што смо подигли аеродром Ниш треба то да урадимо и у Краљеву", рекла је Михајловић и додала да тај аеродром може да има велику важност, пре свега за карго и извоз.

Она је додала да не може да прецизира датуме, јер се на пројекту ради и са министарством одбране, али да за месец дана очекује потписивање меморандума и споразума за реконструкцију једног дела писте.

"Када би све ишло по плану, негде крај првог квартала следеће године бисмо могли очекивати авионе на краљевачком аеродрому", рекла је Михајловић.

Стефановић: Значајан пад стопе криминалитета

Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас у Крушевцу да је у првих 100 дана рада Владе полиција разбила 11 организованих криминалних група, ухапсила више од 1.650 особа осумњичених за различита кривична дела и запленила више од тоне наркотика.

"У првих 100 дана рада Владе Министарство унутрашњих послова и полиција наставили су снажну борбу против криминала и корупције и постигли запажене резултате. Бележимо и значајан пад стопе криминалитета у свим полицијским управама", рекао је Стефановић, саопштено је из МУП-а.

Стефановић који је обишао Полицијску управу Крушевац, истакао је да је она пример како озбиљним радом и борбом може доћи до смањења опште стопе криминалитета.

"Министарство унутрашњих послова и у наредном периоду остаће снажно посвећено борби против наркотрафикинга и учинићемо све да склонимо дрогу са улица и од наше деце", истакао је Стефановић и додао да је полиција у претходних 100 дана запленила више од тоне наркотика.

Министар је нагласио да ће полиција наставити снажно да се бори да грађани буду и да се осећају безбедно у свакој општини у нашој земљи, наводи се у саопштењу.

Подсетивши да је ове године набављен већи број моторних возила за потребе полицијских управа, Стефановић је рекао да ће Министарство и у наредном периоду наставити са опремањем полиције и најавио да ће до краја године бити набављене нове униформе за већи број полицијских службеника као и друга опрема која им је потребна у свакодневном раду.

Брнабић: Добри резултати Владе у првих сто дана рада

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је синоћ да наша земља има основу за здрав раст привреде, истакавши да без регионалне стабилности тешко да то може да се постигне.

Брнабић је, у изјави за Телевизију „Прва“ поводом сто дана рада Владе, нагласила да је Србија највећа земља у региону и да је зато њена улога веома важна.

Председница Владе је најавила да планира да посети Косово, додавши и да је унутрашњи дијалог о Космету најважнији и да у томе подржава председника Републике Србије Александра Вучића.

Она је рекла да је задовољна радом министара, које је лично бирала, као и постигнутим резултатима Владе.

Брнабић је истакла да је најтежи био почетак, на пример, због штрајка у фабрикама „Фијат“ и „Горење“, док је са друге стране задовољна тиме што је настављена фискална дисциплина и смањење јавног дуга.

(НСПМ/Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер