уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Крстимир Пантић: Много лакша примена бриселског споразума после доделе датума
Хроника

Крстимир Пантић: Много лакша примена бриселског споразума после доделе датума

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. јун 2013.

БЕОГРАД – Влада Србије би, одмах по саопштавању одлуке Европског савета о почетку приступних преговора у јануару, морала да интензивира имплементацију бриселског споразума Београда и Приштине и издејствује већу кооперативност Срба са севера Косова за спровођење договорених решења, сматрају аналитичари.

Иако ЕУ неће до краја године још једном на мултилатералном нивоу евалуирати успех Србије у спровођењу договора, имплемантација остаје билатерални проблем са Немачком, што је јуче јасно поручила канцеларка Ангела Меркел, која је рекла да, што се њене државе тиче, без тога нема ни формалног отварања преговора.

Бивши амбасадор Србије у Немачкој Огњен Прибићевић изјавио је Танјугу да га, када је реч о спровођењу бриселског договора, забрињавају поруке појединих политичких представника Срба са севера Косова који поново посежу за старом реториком и не разумеју промене у политичком животу Србије.

„Овде се десио позитиван политички земљотрес и влада је чврсто решена да имплементира оно што је договорено у Бриселу, а да ли она то може да уради мимо Срба са севера Косова - не може. Поставља се, међутим, питање да ли су ти критички ставови заправо ставови већине грађана који живе тамо”, рекао је Прибићевић.

„Далеко од тога да је тамо ствар преломљена у правцу прихватања кључних смерница државне политике, али о томе да тамо постоји некакво стпостотно одбијање више нема говора, јер је очигледно да су људи почели да разумеју циљеве Владе Србије и бриселски споразум као нешто што је добро за њих”, рекао је Прибићевић.

Слично неспокојство је, у изјави Танјугу, изразио и професор Факултета политичких наука Предраг Симић, који очекује проблеме у спровођењу договора са Приштином, јер „Срби на северу Косова и даље одбијају у великом броју да прихвате све елементе који су предвиђени споразумом”.

Директор Форума за етничке односе Душан Јањић изјавио је Танјугу да је, када је реч о улози Срба у имплементацији бриселског споразума, кључно питање њиховог учешћа на јесењим локалним изборима, што је предуслов за формирање Заједнице српских општина.

Према његовим речима, уколико Срби не изађу на изборе то фактички значи да су дигли руке од главног позитивног резултата бриселских преговора, а то је локална самоуправа и заједница општина.

Он је рекао да би, чак и да Срби у минималном броју изађу на те изборе или их чак бојкотују, била успостављена некаква привремена управа са спорним легитимитетом, што никако не би било добро за отварање приступних преговора Србије са ЕУ.

„Уколико се испостави да је владина политика ово што је рекао Пантић - да Срби не иду на изборе... онда не да неће почети преговори у јануару него неће ни 2015. године”, рекао је Јањић.

Због ефикаснијег одговора на изазове у даљем процесу евроинтеграција и са њим повезаном решавању косовског питања, Влада Србије би, према Јањићевом мишљењу, требало да формира интегрисано министарство за европске и регионалне интеграције и њему прикључи садашње Канцеларије за придруживање ЕУ и Канцеларије за КиМ.

Заменик директора владине Канцеларије за КиМ Крстимир Пантић, иначе бивши градоначелник Косовске Митровице, сматра да ће након одлуке о додељивању датума Србији имплементација споразума са Приштином ићи много лакше него до сада, јер су Албанци у прошлости имали разлога да одуговлаче са спровођењем договора из Брисела.

„Да би се нешто применило на терену мора постојати добра воља обе стране. Влада Србије је одлучна да спроведе договор из Брисела јер смо од ЕУ добили гаранције да договори не прејудицирају статус наше јужне покрајине.

Све што је била обавеза државе Србије је испуњено или је тај процес у току”, рекао је Пантић Танјугу. Једино што може бити извор неслагања између Владе Србије и Срба са севера КиМ је одлука да се не учествују на локалним изборима на КиМ.

Та одлука, како је објаснио, није последица инаћења са државом већ оправданог страха.

„Уколико не дође до промене става, то неће имати последице по Владу Србије и процес европских интеграција већ по сам народ на северу КиМ, јер ће бити изабрани представници који ће имати легалитет али не и легитимитет и који ни на који начин не могу да представљају српски народ”, казао је Пантић.

Зато је, према његовим речима, важно наставити разговоре Београда и представника грађана са севера КиМ како би се пронашло обострано прихватљиво решење, а Срби добили гаранције да су договори и оно што проистиче из њих у складу са ставом о непризнавању Косова и јавно изнесеним ставом ЕУ да договори не прејудицирају статус КиМ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер