петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил у Скупштини Србије, уочи скупа „Дани Америке“ и састанка са Вучићем: Србија више није сама, сада има много пријатеља, сматрам да су САД један од њих. Србија нема већег пријатеља од Националне гарде Охаја
Хроника

Кристофер Хил у Скупштини Србије, уочи скупа „Дани Америке“ и састанка са Вучићем: Србија више није сама, сада има много пријатеља, сматрам да су САД један од њих. Србија нема већег пријатеља од Националне гарде Охаја

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. септембар 2024.

БЕОГРАД —  Србија и Сједињене Америчке Државе (САД) се не слажу у свему, али обе стране желе да раде на унапређењу сарадње, оценио је амбасадор те земље у Србији Кристофер Хил.

"Важно је да сви Срби схвате да, иако је било момената у прошлости када је Србија била сама, сада више није сама, Србија има пуно пријатеља и сматрам да се САД рачунају у једног од њих", рекао је Хил на конференцији за медије пред почетак Конференције "Дан Америке" која се данас одржава у Народној скупштини.

Оценио је да је ово важан догађај, јер како каже, Србија и САД се слажу да обе желе да раде на унапређењу сарадње.

Када је реч о историјској сарадњи две стране, подсетио је да се сутра у Прањанима обележава годишњица акције Халијард, спасавања америчких пилота, што је назвао једном од светлих тачака у односима Србије и САД.

Осврнуо се и на присуство делегације Националне гарде Охаја у Београду и оценио да Србија нема већег пријатеља од њих.

„Србија нема већег пријатеља од Националне гарде Охаја“, оценио је Хил и подсетио да се 21. септембра обележава годишњица мисије Халијард, током које је 1944. и 1945. године спасено више од 500 савезничких пилота.

Како је још рекао амбасадор САД, потписивање стратешког енергетског споразума Србије и Америке представља пример шта две земље могу и хоће да раде у будућности.

Командант Националне гарде Охаја генерал-мајор Џон Харис је изјавио да му је част да га у Београду сматрају пријатељем и да је када год да дође узбуђен због будуће сарадње.

Како је рекао Харис, кад год дође у Србију види све боље и снажније партнерство, због чега може „само да буде оптимистичан по питању будућности“.

Харис је у Батајници присуствовао приказу способности Војске Србије на војној вежби "Застава 2024", која је одржана на аеродрому, а у суботу ће учествовати на свечаности у Прањанима, где се обележава годишњица мисије Халијард.

Српски министар за запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовића је изјавио да озбиљан и одговоран приступ спољној политици значи и да се не игноришу разлике и неслагања две земље по питању Косова.

По његовим речима Србију и САД повезује визија изградње мира, стабилности, политичке предвидивости и регионалне сарадње на Западном Балкану, а сарадња у области економије је важна и треба да се константно унапређује.

Командант Националне гарде Охаја генерал-мајор Џон Харис и амбасадор САД Кристофер Хил током састанка са председником Србије Александром Вучићем

Оснивач Конгреса српско-америчког пријатељства Владимир Маринковић рекао је да ће разговарати о унапређењу односа две земље и нагласио да је сада право време за то јер је пре два дана у Вашингтону потписан страшки споразум између Србије и САД о енергетици.

Хил: Земље Отвореног Балкана схватиле су потребу да иду напред

Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил оценио је да су земље које су се придружиле иницијативи Отворени Балкан земље које су схватиле потребу да иду напред.

"Могли бисте да се вратите вековима у прошлост и никада не нађете тренутак тако плодан као садашњи тренутак, у коме Србија и Албанија имају неку врсту односа поштовања и обе желе да виде миран и успешан Балкан", рекао је Хил на панел дискусији "Србија и САД, стратешки дијалог и партнерство за 21. век" која је одржана на конференцији "Дан Америке" у Дому Народне скупштине.

Када је реч о процесу дијалога Београда и Приштине, Хил је оценио да је веома важно да све стране сарађују са ЕУ по том питању.

"Европска унија је уложила своје напоре и свој престиж и све добре ствари које може да понуди", рекао је Хил додајући да мора да се сазна да ли постоји "пут напред" кроз процес дијалога који води ЕУ.

Он је поновио амерички став о потреби формирања Заједнице српских општина.

Осврнуо се и на недавно потписан стратешки споразум о енергетици Србије и САД.

"Ово је од изузетног значаја за будућност српске привреде, за будућност самих Срба и за будућност целог региона. Када видимо спремност да радимо заједно на зеленој енергији, када видимо спремност да покушамо да делимо технологије у овој области, видећемо ситуацију у којој раст може бити потпомогнут овим фокусом, на зелену енергију и кретање напред", рекао је Хил.

Он је оценио да нема сумње да ће Србија бити део ЕУ.

Навео је постоји много више тога што приближава Србе и Американце, него што их раздваја. 

На панелу су говорили и политички саветник председника Владе Предраг Рајић и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић. 

"Дан Америке"

На овогодишњој конференцији "Дан Америке" биће речи о начинима унапређивања партнерства и билатералних односа између Србије и САД, као и о унапређењу политичких и економских односа две земље.

Конференцији присуствују Делегација Националне гарде Охаја, као и бројни представници јавног живота у Србији.

(Глас Америке, РТС, Танјуг, агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер