уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил: Што се тиче апликације Косова за Савет Европе, на неки начин све је то повезано са Охридским споразумом. Споразум поставља одређене обавезе од обе стране. ЗСО је нужна и за будућност Србије и за будућност Косова
Хроника

Кристофер Хил: Што се тиче апликације Косова за Савет Европе, на неки начин све је то повезано са Охридским споразумом. Споразум поставља одређене обавезе од обе стране. ЗСО је нужна и за будућност Србије и за будућност Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. март 2024.

Поздрављамо напоре ОЕБС- а да покуша да помогне Србији у вези са изборима. Поздрављамо њихове напоре који су увек веома посвећени томе да сви могу имати поверење у ове изборе и веома нам је то значајно. Са друге стране, не подржавамо бојкоте ове врсте. Оно што подржавамо то је да људи учествују у процесу који је суштина демократије, рекао је у интервјуу за "Блиц" ТВ Кристофер Хил, амбасадор Сједињених Америчких Држава (САД) у Србији.

Приштина је, као што смо видели, добила зелено светло за улазак у Савет Европе. Са друге стране, домаћа јавност, али и власт имали су бурну реакцију. Како сте ви видели ову ситуацију?

Најпре желим да ставим врло јасно до знања да САД подржавају Србију на њеном путу ка Европској унији. Србија је направила корак напред, напредовала на том путу и желимо да је подржимо на све начине. Друго, што се тиче жеље Косова и његове апликације за Савет Европе, много ће се о томе причати, биће жустра дебата и на неки начин све је то повезано са Охридским споразумом. Охридски споразум поставља одређене обавезе, захтеве од обе стране, тако да треба да видимо како ће то ићи, али свакако они желе да се придруже Европској унији, то нам је свима јасно ваљда, али морају да прођу кроз читав тај процес.

Управо и сами сте рекли, Приштина је пре ове одлуке требало да испуни три услова - да формира Заједницу српских општина, да врати земљиште манастиру Високи Дечани и да поништи одлуку о бесправном одузимању земљишта у општинама са српском већином. Међутим, као што знамо, испунила је само први услов. Да ли сходно томе разумете због чега је јавност у Србији огорчена?

Ја разумем зашто је јавност у Србији огорчена. Што се тиче Косова, могу само да говорим у име своје Владе јер у Квинти је много дискусија на ту тему. Али, позиција моје Владе је да Косово мора да испуни своје обавезе по Бриселском споразуму и, ако то не учини, то свакако компликује њену заинтересованост да буде део Европске уније и других организација. Мислим да се сви могу фокусирати на то шта треба да ураде да би се захтев, рекао бих чак историјски, по Бриселском споразуму, испуни и надам се да сви могу заиста и буду посвећени том задатку.

Једно од кључних питања је формирање Заједнице српских општина. Имали смо изјаву Вјосе Османи да ће ЗСО бити формирана, али тек након што Косово буде примљено у Савет Европе. Као што знате, Срби на ЗСО чекају више од деценије, па да ли можемо да будемо оптимистични, и верујете ли да ће се то икада десити?

Мислим да ће се то десити, да је Заједница српских општина веома разумна - решење за све. ЗСО би помогла да се превазиђу многи тренутни проблеми и тешкоће које заједница Срба на Косову има. Мислим да је ЗСО нужна за и будућност Србије, и мислим за будућност Косова, тако да верујем да ће се то десити. У питању је преговарачки процес који је тежак. Пуно потеза ту игра улогу, али мислим да је оно што је суштинско, много пута сам већ рекао, да је за српску заједницу на Косову важно која ће бити њихова будућност и каква ће бити будућност њихове деце, а мислим да је ЗСО најбољи начин да се то постигне.

Пређимо и на светске теме. Нажалост, били смо сведоци терористичког напада у Москви пре десетак дана и светским медијима су се појављивале разне спекулације у вези са тиме које информације су Сједињене Америчке Државе доставиле званичној Москви. Можете ли да нам објасните шта се ту догодило и које су заиста информације достављене Москви?

Мислим да је значајно да ваши гледаоци схвате да САД имају политику да је наша дужност да обавестимо земљу без обзира какве односе имамо са њом, било да су они добри или лоши. Ми то видимо као дужност да ту земљу обавестимо о могућности терористичких напада. Ми смо Русији пружили све информације, све оно што смо могли, јер још од 11. септембра када је нас исламски тероризам страшно погодио, од тога смо направили национални приоритет, да сазнамо што је више могуће о планирању сличних напада. Овде смо сазнали да се планира напад од стране те ИСИС групе и пренели смо руским властима све могуће податке које смо имали на располагању о могућем времену напада. И сви заједно морамо радити против њега. Ми ћемо то наставити да радимо и свакако ћемо пружати информације које нам буду доступне.

Имате ли нових информација у вези са потенцијалним терористичким нападима? Да ли су слични сценарији могући у овом делу света?

Могу да вас уверим да су САД веома посвећене овом проблему. Ми то пратимо колико год можемо пажљиво. И нама је готово национални приоритет да сазнамо што је више могуће о терористичким нападима и о њиховом планирању. Ако се сазна за било шта што се планира у Србији, ми ћемо бити први да Србију о томе обавестимо.

Да се вратимо на домаће теме. Као што знамо за 2. јун су заказани поновљени Београдски избори и опозиција најављује да ће бојкотовати уколико њихови захтеви не буду испуњени. Шта ви мислите о томе?

Поново, ово су унутрашње ствари, али рекао бих пар ствари. На прво место, ми поздрављамо напоре ОЕБС- а да покуша и да помогне Србији у вези са изборима. Поздрављамо њихове напоре који су увек веома посвећени томе да се сви могу имати поверење у ове изборе и веома нам је то значајно. Са друге стране, не подржавамо бојкоте ове врсте. Оно што подржавамо то је да људи учествују у процесу који је суштина демократије. Желимо да видимо да избори буду успешни и наставићемо да то подржавамо. А надам се да ће и сви други то чинити.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер