петак, 03. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил: Србија иде у добром правцу. Задовољан сам у ком степену је Србија развила однос са Украјином. Разматрамо пажљиво питање НИС-а
Хроника

Кристофер Хил: Србија иде у добром правцу. Задовољан сам у ком степену је Србија развила однос са Украјином. Разматрамо пажљиво питање НИС-а

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. децембар 2024.

 Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил оценио је да Србија иде у добром правцу, и да се српско-амерички односи крећу напред.

Хил је у разговору за празнични троброј Блица рекао да ће неки имати проблем са том његовом оценом, и да разуме да су људи фрустрирани, и да када живе на једном месту имају пуно фрустрација и могу закључити да ствари иду у погрешном смеру.“Али када имате перспективу коју сам ја имао, да сте одсутни и да се вратите, видите да је то држава која има амбицију“, рекао је Хил.

Он је изјавио да види земљу у којој све више људи може да испуни своје личне и националне амбиције тиме што су у њој, и сматра да је то охрабрујуће.

Хил је рекао да су неки људи по природи веома песимистични као да не желе да се разочарају, и онда увек остану песимисти, и додао да и у приватном и у јавном животу човек мора да се упита где је и куда иде.

„Осећам се охрабрено, сигуран сам да ћу због овога добити поруке мржње, али мислим да Србија иде у правом смеру. Морате да се упоредите са другим земљама да бисте разумели зашто верујем да идете у правом смеру“, рекао је Хил.

Он је оценио да се позитиван тренд огледа и у томе што се после неколико година у Србији два међусобно независна истраживања јавног мњења показују да у земљи расте подршка придруживању ЕУ

Он је оценио да се позитиван тренд огледа и у томе што се после неколико година у Србији два међусобно независна истраживања јавног мњења показују да у земљи расте подршка придруживању ЕУ.

Сматра да Србија треба да буде у већој структури која поштује суверенитет и различите тачке гледишта, и да то она може да извуче из ЕУ. Позвао се и на статистику која показује да ће српској привреди бити боље у ЕУ. Хил указје да су бројне стране фабрике у Војводини знак да ти људи осећају да ће Србија бити чланица ЕУ.

„То је права будућност за Србију и мислим да су Срби препознали да су бољи односи са ЕУ важни. И сада то виде. Виде много енергије, неку стварну снагу у допирању до ЕУ, у покушају да објасне гледиште Србије, а разумју гледиште ЕУ без изазивања сукоба“, рекао је Хил.

Казао је да понекад ће нешто ићи у погрешном смеру али генерално гледано мисли да земља иде напред.

Амбасадор САД сматра да се српско-амерички односи крећу напред, волео би да то иде брже али је указао да у дипломатији најкраћа раздаљина између два места није права линија, да има кривина.

„Мислим да ми Србија и САД заиста покушавамо да убрзамо процес дијалога, покушавамо да разумемо једни друге, много више да слушамо. ..Имамо неспоразум око Косовоа, нисам овде да вам кажем да немамо. Очигледно имамо неслагање, али не смемо дозволити да неслагање у једној области успори нашу способвост да радимо у другим областима“, рекао је Хил.

Оценио је да је било великих напредака у односима САД-Србија, око „капацитета да се разговара“, око питања Косова али и око других питања.

„Када говоримо о Србији не ради се само односима са САД, реч је о нашем разумевању њених увида о Блиском истоку, ситуацији у Украјини и шта би могло да буде пут напред. Важно је да слушамо и разумемо. Треба схватити одакле долази друга држава, да потражимо области у којима се слажемо и покушамо да проширимо тај договор. И упарво то покушавамо да урадимо овде, у Србији“, рекао је Хил.

Разматра се пажљиво питање НИС-а

Упитан о најави председника Србије Александра Вучића да су у суштини потврђене америчке санкције Нафтној индустрији Србије (НИС) Хил је рекао да не жели да спекулише о санкцијама али је указао да су САД имале забринутост због чињенице да је та најважнија рафинерија у Србији продата Русима, и да се то питање разматра пажљиво. Нагласио је и да је најважнија ствар да то није уперено против Србије „а сигурно ни против српске економије“.

„Ово је покушај да се Русији заиста ускрати способност да води рат у Украјини користећи српски новац. Видећемо како ће се то одвијати. Уверавам вас да разматрамо то веома пажљиво да не бисмо правили проблеме српској економији“, рекао је Хил.

Амерички амбасадор је рекао да је Србија дуго одржавала независну, неки би рекли и неуједначену спољну политику која шаље збуњујућу поруку. Рекао је да је задовољан да види у ком степену је Србија развила однос са Украјином, што је по његовим речима централно питање са којим се суочава у европској безбедности. Рекао је да ће се у будућности процењивати како су се државе у односу на то поставиле.

Хил је оценио да је Сбија имала важан удео у помагању Украјини и да је покушавала да јој помогне на више начина укључујући најважнији, хуманитарни.

Упитан о одржавању ЕXПО 2027 Хил је рекао да тиме Србија најављује неку другу будућност, која ће због тога проширити свој обим. САД хоће да имају павиљон ту и да буду повезане са амбицијом Србије и њеним великим капацитетом да учини више, рекао је Хил.

„Мораћемо да прикупимо новац од наших компанија, али урадићемо то и учествоваћемо на ЕXПО 2027 јер то се поклапа са оптимизмом који гајимо ка Србији“, рекао је он.

Хил није могао да одговори где ће живету у 2025. години , да ли у Београду, Денверу или на Флориди али је додао да је једно сигурно да без обзира где буду били он и његова супруга Џули Србија бити у њиховим срцима.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер