петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил: Србија ће морати да донесе одлуку о санкцијама Русији јер због неувођења плаћа високу цену. Русија не помаже Србији ни на који начин, њени резултати у Србији су лоши и грађани ће морати у то да се увере
Хроника

Кристофер Хил: Србија ће морати да донесе одлуку о санкцијама Русији јер због неувођења плаћа високу цену. Русија не помаже Србији ни на који начин, њени резултати у Србији су лоши и грађани ће морати у то да се увере

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. март 2023.

 Амбасадор Сједињених Америчких Држава Кристофер Хил изјавио је да ће Србија морати да донесе одлуку о санкцијама Русији јер због неувођења, како је оценио, плаћа високу цену.

Он је у интервјуу за новопазарски радио Сто плус казао да је веома важно да Србија не чека да постане чланица Европске уније, већ да своју политику, у поступку приступања, усклађује са ЕУ, па и по питању увођења санкција Русији.

„Морамо да знамо да је Русија брутално напала свог суседа, многе мале европске државе су увеле санкције, иако је то било тешко за њих, али су то урадиле јер је то исправно. Верујем и да ће Србија то схватити, никада није касно да се учини права ствар“, рекао је Хил.

Србија је доста напредовала. Не слажем се са песимистима који говоре да Србија иде у лошем правцу. Србија иде у добром правцу

На питање шта највише успорава напредак Србије ка ЕУ – неувођење санкција Москви, недовољан напредак у дијалогу са Приштином, стање демократије или проблеми унутар саме ЕУ, амбасадор Хил је казао да би најискренији одговор био „све то заједно“.

„Али, најважније је да се грађани Србије сами увере да је тај пут ка ЕУ прави, а ми сматрамо да јесте. Надам се да ће грађани Србије то увидети, свестан сам да постоје фрустрације и незадовољство што тај процес није бржи, али је најважније да је Србија на добром путу“, оценио је Хил.

„Србија је доста напредовала. Не слажем се са песимистима који говоре да Србија иде у лошем правцу. Србија иде у добром правцу. Знам да је фрустрирајуће тешко и споро, али је на добром путу и ми ћемо је подржавати колико год можемо“, поручио је.

Он сматра да је утицај Москве на Београд негативан, те да су резултати Русије у Србији лоши и да ће грађани морати у то да се увере.

Моје мишљење је да Русија не помаже Србији, ни на који начин. Нису урадили ништа да помогну око решавања питања Косова, нису учинили готово ништа како би економски помогли, чак и за њихову енергетску подршку Србија мора да плати

„Моје мишљење је да Русија не помаже Србији, ни на који начин. Нису урадили ништа да помогну око решавања питања Косова, нису учинили готово ништа како би економски помогли, чак и за њихову енергетску подршку Србија мора да плати“, додао је он.

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине о нормализацији односа, Хил је рекао да је још увек рано доносити оцене исхода састанка председника Србије Александра Вучића и премијера Косова Аљбина Куртија у Бриселу и да треба сачекати нове разговоре.

„Мислим да се иде у добром правцу, али морамо да сачекамо и видимо, јер нико још увек није пристао ни на шта. Не бих да говорим о конкретним стварима и роковима, мислим да је битно да се питања решавају, да се после 10 година коначно формира Заједница српских општина и да многи гледају на ово као тест да ли је међународна заједница озбиљно заинтересована за решавање тог питања и ја могу рећи да јесте. Само је потребно стрпљење“, истакао је он.

Казао је да су политички односи Србије и САД све бољи, да га радује недавни разговор председника Вучића са државним секретаром Ентонијем Блинкеном, као и да су ствари на економском плану добре.

„За што боље односе је неопходно да имамо што више састанака на највишем нивоу. Америчке компаније су присутне у Србији, то су првокласне компаније, са модерним технологијама, а не технологијама из седамдесетих година. Само у последњх пар месеци смо имали посету две пословне делегације. Свиђа им се положај Србије на прагу ЕУ, као и што гаји амбиције да постане део ЕУ“, рекао је.

Хил борави у дводневној посети Новом Пазару, што је прва посета америчког амбасадора том граду након скоро шест година, током које је разговарао са представницима локалне самоуправе, две исламске заједнице, Бошњачког националног вијећа и младима.

„Овај регион је веома важан за САД. Ово је динамично, мултикултурно подручје за које се пре 25 година није знало којим путем ће кренути. Направљене су тешке, али праве одлуке како би заједнице живеле заједно. Сачувани су мир и стабилност и то треба наградити већим присуством САД“, казао је амбасадор.

Додао је и да је у директном разговору са представницима исламских заједница и Бошњачког националног вијећа сазнао о проблемима са којима се сусрећу.

„Саслушао сам их, али искрено видим напредак и људи треба да буду свесни тога. Проблеме треба решавати корак по корак. Најважније је да се мир и безбедност сачува, на то нико није имао замерке. Све док овај регион буде миран и стабилан, имаће више користи и постаће пожељно место за стране инвестиције“, поручио је Хил.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер