четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил: Позив европских званичника Београду да „испоручи дефакто признање Косова“, САД схватају као причу о нормализацији односа. Србија је суштински прихватила оно што је на столу. Вашингтон веома цени што Србија доста помаже Украјини
Хроника

Кристофер Хил: Позив европских званичника Београду да „испоручи дефакто признање Косова“, САД схватају као причу о нормализацији односа. Србија је суштински прихватила оно што је на столу. Вашингтон веома цени што Србија доста помаже Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. децембар 2023.

Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил изјавио је данас да европски званичници инсистирају на нормализацији односа Београда и Приштине, а не на узајамном признању, наводећи да се оно не налази на столу.

Хил пак није појаснио на какву нормализацију мисли када из Европске уније, под чијим покровитељством се дијалог одвија, стиже уцена Србији да споразум из Охрида, који подразумева дефакто признање независности, постане део преговарачих поглавља.

„Пре свега, оно што је на столу, наравно, није признање. Оно што јесте је нормализација. И ја мислим да ситуација мора да се нормализује. Људи на северу Косова морају да се пробуде ујутру са знањем како ће њихов живот да изгледа. Мора да постоји могућност да људи путују где год да желе. Мора да постоји разумевање за сва ова питања“, рекао је Хил у интервјуу за Јуроњуз Србија.

Како је напоменуо у интервјуу за Јуроњуз Србија, оно што је на столу познато је обема странама и Србија је то "суштински прихватила".

Упитан о порукама из водећих европских земаља – Немачке, Француске и Италије, чији су лидери позвали Београд да испоручи фактичко признање Косова, Хил је казао да „свакако треба водити рачуна о избору речи“, али је додао да САД то разумеју као захтев за нормализацију односа.

На питање о порукама које стижу из водећих европских земаља попут Италије, Немачке и Француске, које помињу дефакто признање, Хил каже да свакако треба водити рачуна о избору речи, али и да Сједињене Државе то схватају као причу о нормализацији односа.

Желим да кажем да је оно што је на столу познато обема странама. Србија је, суштински, прихватила оно што је се на њему налази. Постоји разумевање да се иде напред и то је базирано на овим договорима

"Дефакто заправо значи да они желе неку врсту процеса нормализације. Знам да су речи важне. Речи су посебно важне у време избора. Међутим, не желим да улазим у игре речима. Желим да кажем да је оно што је на столу познато обема странама. Србија је, суштински, прихватила оно што је се на њему налази. Постоји разумевање да се иде напред и то је базирано на овим договорима. Биће питања о томе како да се осигура да су ови споразуми јасни, као и да се осигура да је редослед обавеза обеју страна подједнако јасан. Мислим, искрено, да је било много напретка, али ово питање мора да се увуче и да једном за свагда буде решено, то је у интересу Србије и Косова", рекао је Хил.

Коментаришући нацрт закључака предстојећег самита лидера чланица ЕУ, у којем пише да Европски савет од Европске комисије и шефа европске дипломатије Жозепа Борела тражи да хитно предложе допуне мерила за поглавље 35 у приступним преговорима, тако да његов део постане Споразум о путу ка нормализацији између Косова и Србије и његов Имплементациони анекс, Хил је казао да САД „свакако подржавају тежње“ Србије да постане део европског блока.

„Мислим да би Србија била добар члан Европске уније. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен била је веома јасна. Она је заинтересована за Србију која може да постане члан, која може да допринесе снази и безбедности Европске уније. Надам се да смо у 2023. години, која је у много чему била тешка, у ствари направили неки напредак и да ће ствари бити јасније када уђемо у 2024. годину“, навео је.

Мислим да би Србија била добар члан Европске уније. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен била је веома јасна. Она је заинтересована за Србију која може да постане члан, која може да допринесе снази и безбедности Европске уније

Амбасадор САД каже да се нада да је у 2023, која је према његовим речима "по много чему била тешка", направљен напредак и да ће "ствари бити јасније када уђемо у 2024."

Догађаји у Бањској су нарушили дијалог и били штетни за све који су умешани, рекао је Хил, додајући да је "тешко стечено поверење нарушено".

"Мора да се деси неколико ствари. Прво, мора да буде јасно шта се десило, ко је одговоран за то. Друго, мислим да је то веома, веома важно. Мора да постоји јачи механизам, већа способност да се осигура да се ово неће поновити. Знате, цео овај процес дијалога је веома крхк и мислим да више Бањски и више инцидената те врсте, трагичних догађаја попут оних који су се десили 24. септембра... То је једноставно превише да би се овај дијалог одржао", рекао је Хил.

"Мислим да је такође важно да разумемо да ће Србија морати да настави са овим захтевима у оквиру плана раста и постоји много таквих захтева по којима мора да буде помака. И треће, као што смо већ причали, напредак у дијалогу мора да се настави, што је кључно. И искрено, то је једини начин како ће ово питање бити решено – у процесу дијалога са посредовањем Европске уније", рекао је Хил.

Србија ће морати да настави са овим захтевима у оквиру плана раста и постоји много таквих захтева по којима мора да буде помака. И треће, као што смо већ причали, напредак у дијалогу мора да се настави, што је кључно

Амерички амбасадор каже да се Србија не помера на свом европском путу због неусклађивања са санкцијама Русији и због недостатка нормализације односа са Приштином.

Хил, који је претходних дана гостовао на више емисија у Србији тврди како се не меша у изборе који ће бити одржани 17. децембра.

"Ја избегавам да будем умешан у унутрашња питања Србије, али такође избегавам да будем умешан у америчка унутрашња питања, јер ја представљам америчке грађане у Србији. Али да, сасвим сте у праву, то ствара додатни терет целом процесу. Мислим да је то разлог зашто сви имају осећај да темпо треба да буде убрзан. Нема више изненађења, знамо прецизно шта је потребно. Ствар је у томе да се дође до плана имплементације који укључује редослед. Мислим да је то сасвим изводљиво и да никакви избори, било да се одржавају у Сједињеним Државама или било где другде, не би требало да имају умешаност у то", рекао је Хил.

Мислим да су Србија и Украјина увек имале добру историју. Само ове године су се два председника срела три пута. Прва дама Србије је ишла у Кијев на конференцију првих дама света. Била је и украјинска делегација из Привредне коморе и они су постигли Меморандум о разумевању са српском делегацијом

"САД веома цене што Србија доста помаже Украјини"

Хил је навео и да САД веома цене што Србија доста помаже Украјини, која је у рату са Русијом готово две године. Додао је да је утисак да се о томе не говори превише, али да је сарадња Србије и Украјине итекако видљива.

„Мислим да су Србија и Украјина увек имале добру историју. Само ове године су се два председника срела три пута. Прва дама Србије је ишла у Кијев на конференцију првих дама света. Била је и украјинска делегација из Привредне коморе и они су постигли Меморандум о разумевању са српском делегацијом. Дешавају се и друге ствари и све у свему, мислим да то говори о чињеници да Србија помаже Украјини и ми то веома ценимо“, рекао је Хил.

(Бета, РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер