Početna strana > Hronika > Kristofer Hil: Litijum je velika prilika za Srbiju, o sudbini nalazišta trebalo bi da odluči srpski narod. Mislim da je to prava prilika za srpski narod. Srbiju ne vidim kao neutralnu zemlju, napravila je civilizacijski izbor - Evropu
Hronika

Kristofer Hil: Litijum je velika prilika za Srbiju, o sudbini nalazišta trebalo bi da odluči srpski narod. Mislim da je to prava prilika za srpski narod. Srbiju ne vidim kao neutralnu zemlju, napravila je civilizacijski izbor - Evropu

PDF Štampa El. pošta
petak, 18. oktobar 2024.

BEOGRAD - O sudbini nalazišta litijuma u Srbiji trebalo bi da odluči srpski narod i nije na strancima da govore šta treba da uradi, izjavio je večeras američki ambasador Kristofer Hil i naglasio da je litijum velika prilika, ali da građani Srbije sami treba da se uvere da je to tako.

Hil je rekao u intervjuu za TV K1 da Srbija ima nalazište litijuma koje je jedno od najvećih i najboljih u Evropi, kao i da će od Srbije zavisiti da li će to biti deo njene budućnosti.

"Ako budete tražili moje mišljenje, mislim da je to prava prilika za srpski narod, ali očigledno Srbi treba da budu sigurni u tu odluku. Moraju da osete da to zaista funkcioniše", rekao je Hil.

Podsetio je da se u srpskom parlamentu vodila debata o iskopavanju litijuma.

Jasno je kuda Srbija želi da ide, SAD će joj pomoći na putu ka EU

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da je jasno kuda Srbija želi da ide, da bude bliska državama Zapada i deo modernih ekonomija, kao i da će joj na putu ka Evropskoj uniji SAD pomoći.

Hil je u intervjuu za TV K1 rekao da razume nestrpljenje građana, ali da misli da vredi čekati i učiniti ono što se traži za pridruživanje.

"Voleo bih da ne morate da čekate, ali mislim da zaista vredi čekati i vredi učiniti ono što oni traže od vas kako biste im se pridružili. I ne mislim da ćete se ikada kajati zbog toga. Da sam Srbin, bio bih veoma nestrpljiv. Idete u pravom smeru. Želeo bih da nastavite dalje i stići ćete tamo", rekao je Hil na pitanje o tome da je Srbija već odavno trebalo da bude u EU i da se oseća kao neko ko je bez mnogo razloga ostavljen u čekaonici.

On je rekao i da ako Srbija teži da se pridruži EU treba da shvati da postoje neke stvari koje Evropljani traže, kao što su vladavina prava ili nezavisni mediji. "I ako Srbija želi da ide u tom pravcu, želimo da pomognemo Srbiji", istakao je Hil. Odgovarajući na pitanje da li je najveći problem Srbije neutralnost i kako SAD doživljavaju Srbiju, Hil je rekao da ne vidi Srbiju kao neutralnu zemlju, da je napravila civilizacijski izbor i da je u Evropi.

SAD i Srbija se ne slažu oko Kosova, ali mogu da rade zajedno

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da postoje pitanja u kojima se Sjedinjene Države i Srbija ne slažu, ali da misli da mogu da rade zajedno uprkos činjenici da imaju različita mišljenjima o nekim važnim pitanjima, kao što je KiM.

Hil je u intervjuu za TV K1, odgovarajući na pitanje šta je argument za to što Amerika, uz Tursku i Veliku Britaniju, najviše ulaže u transformaciju tzv. KBS u vojsku, iako je, prema Rezoluciji 1244 KFOR jedina oružana sila na KiM, rekao da su SAD priznale Kosovo pre nekoliko godina.

"SAD su donele odluku i tu smo. Dakle, postavlja se pitanje da li možemo da radimo zajedno, uprkos tome što imamo različita mišljenja o nekim važnim pitanjima, pitanjima koja su važna za vas i važna za nas. Moje mišljenje je da možemo da nastavimo da radimo na pitanjima, iako imamo nesuglasice. Nisam ovde da vam kažem da se možemo oko svega dogovoriti, ali ovde sam da vam kažem da ćemo mnogo slušati. Pokušaćemo da razumemo situaciju, da idemo napred", istakao je Hil.

Na pitanje da Srbiji niko nije rekao da Rezolucija 1244 nije na snazi, a ona se ne poštuje i Amerika, koja se zalaže za vladavinu prava, radi nešto mimo te rezolucije, Hil je rekao da ne može ponovo da raspravlja o prošlosti, ali da je ono što može da uradi da pogleda gde smo danas i vidi da li ima prostora da radimo više zajedno. "A mislim da ima, iako imamo neke nesuglasice", rekao je američki ambasador.

(Tanjug)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner