субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристоф Мацнетер: Србија треба да се помири са границама, точак историје се неће враћати уназад
Хроника

Кристоф Мацнетер: Србија треба да се помири са границама, точак историје се неће враћати уназад

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. септембар 2012.

БЕЧ - Посланик владајуће Социјалдемократске партије Аустрије (СПО) и потпредседник Привредне коморе Аустрије Кристоф Мацнетер оценио је у Бечу да би Србија у ЕУ могла да уђе за седам година.

Он је синоћ , током дискусије на тему "Србија даљи/удаљени пут у ЕУ" у организацији "Ренер института", казао да је потребно пронаћи прагматично решење за Косово и поручио да би "Србија требало да се помири са границама и посвети се привреди, јер се точак историје сигурно неће враћати уназад".

Мацнетер је напоменуо да је ЕУ основана као мировни пројекат са очекивањим да донесе трајни мир на континенту, и да као такав има обавезу да успостави мир на Балкану.

Добијањем статуса кандидата, према његовим речима, Србија је на добром путу, али је могуће да се "одужи" са почетком преговора.

Србија, како оцењује Мацнетер, има добре шансе да у наредних седам година буде у стању да постане чланица ЕУ.

Када је реч о условима за пријем који су у последње време помињали неки немачки званичници, он је указао да чланице ЕУ имају осећај за немачке унутрашњо-политичке расправе, подсетивши да се у тој земљи приближавају избори.

Међународни секретар Социјалистичке партије Србије (СПС) Наташа Гаћеша указала је да је влада Србије опредељена да настави европске интеграције, оценивши да напредовање Србије ка ЕУ делује пођеднако далеко као што је то било 2000.године, када су уследиле промене.

Гаћеша је рекла да Србија сада исчекује извештај Европске комисије и да неке информације указују на то да ће бити констатовано да је направљен само ограничен напредак.

"Учињено је све што се могло, али увек може више. Постоји доза самокритике код нас и ми смо из тог разлога одлучили да не пропустимо тренутак и учинимо за државу шта можемо у тренутку када је ситуација јако тешка", поручила је Гаћеша додајући да ће бити јако тешко обезбедити бољи живот грађанима и враћати дугове који су нарасли до превелике цифре за једну малу земљу.

Упитана да ли се Србија превише окренула Русији Гаћеша је казала да "ми као мала земља немамо много времена у нашој ситуацији да размишљамо на које све адресе треба да куцамо и тражимо заједничке именитеље".

"Немамо избора, па морамо да куцамо на сва врата. И Меркел иде у Кину и Русију, као и Леон Панета у Кину. Ово је време глобализације, па не видим шта је спорно да тражимо економске разлоге за сарадњу са Русијом", истакла је Гаћеша.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер