петак, 24. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристијан Каш: Приштина не поштује људска права, ни законе које је сама прописала
Хроника

Кристијан Каш: Приштина не поштује људска права, ни законе које је сама прописала

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. август 2012.

БЕОГРАД – Кристијан Каш, норвешки новинар који је јуче у Приштини преузео личне ствари које му је КПС одузео 3. августа након привођења и четрдесетосмочасовног притвора, одлучио је да предочи више детаља о овом догађају, као и о тужби коју се спрема да поднесе против косовских власти.

Каш до сада није био вољан да износи више детаља, с обзиром на то је прво желео да поврати одузете предмете. Према Кристијановим речима, физичко насиље колико код било страшно, неупоредиво је безболније од повреде слободе личности, која је грубо нарушена када је неосновано лишен слободе и када му је нарушена приватност одузимањем рачунара, телефона и камере.

Каш је имовину одузету 3. августа,  јуче преузео у норвешкој амбасади у Приштини.

- Иако ми тешко пада то што је Норвешка признала Косово и што има амбасаду у Приштини, норвешке дипломате су биле веома стручне и у великој мери су ми помогле – каже Каш.

Он наводи да га КПС неће застрашити и да неће одустати од борбе за слободу говора и основна људских права за косовске мањине.

Подсетимо, Кристијан се спрема да поднесе тужбу против косовских власти, јер је, како каже, два пута осуђен за исту ствар. Први пут, док је од косовског полицајца узимао изјаву, преблизу је држао микрофон лицу полицајца, а затим што је објавио и слику косовске полицајке Гордане Грујић, која се ту нашла. Он наводи да је у оба случаја по среди иста ствар, тј. грубо кршење права на слободу говора коју устав Косова јасно гарантује, нарочито што је у питању био јавни догађај.

Због свега што се десило, Каш је изложен озбиљним претњама, иако је више пута поновио да се противи сваком насиљу и да је све што ради с циљем остваривања основних људских права, које косовске власти отворено крше.

На питање колико је његова борба и позивање на косовски устав у складу са Уставом Србије, по којем су Косово и Метохија њен саставни део, Каш наводи да је реч о приватној тужби.

Каш каже да је поступак косовских власти био прилично проблематичан и када му је додељен адвокат, бранилац са којим се тешко споразумевао, који није показао ни воље ни стрпљења да му помогне. Када се на то пожалио, запрећено му је новом тужбом.

За све то време, иако је навео да је међу припадницима КПС било и пријатних људи, била му је ускраћивано коришћење тоалет папира, приватних позива, уз многе друге видове шиканирања и незаконитог поступања.

Након што је у притвору провео два дана, 5. августа му је изречена казна од 352 евра, а потом му је речено да би требало да буде задовољан јер му је остало довољно новца да се врати у Београд.

Иако је по изрицању пресуде имао намеру да се јави својој амбасади или Еулексу, КПС га је одмах одвео у Мердаре, на административни прелаз, одакле је због лошег превоза, у Београд морао да дође аутостопом. Током пута до прелаза Каш је у једном тренутку иронично прокоментарисао таблу на којој је име места кроз које су пролазили написано на српском језику било прецртано, рекавши: „Ви имате дивну мултиетничку заједницу.“ На то му је косовски полицајац одговорио да не постоји мултиетничко Косово и да су то 99 посто Албанци.

Припадници КПС који су Каша довезли до Мердара, на прелазу су га оставили без телефона и било какве могућности да с неким ступи у контакт.

Косовски Албанац, камионџија који га је са Мердара као аутостопера повезао пут Београда, рекао му је: „Они су морали да вас ухапсе зато што вас се плаше.“

По повратку у Београд Каш је одмах изменио лозинке на својим налозима за електронску пошту и „Фејсбук“ интернет социјалну мрежу.

Тренутно тражи помоћ рачунарских стручњака како би утврдио да ли му је и каква штета учињена.

Потом је покушао да ступи у контакт са представницима Еулекса, које је замолио да провере да ли је КПС радио по закону, као и могућност да су му са рачунара украдени приватни подаци. Одговор од њихових представника за штампу Николаса Хаутона и Ирине Гудељевић није добио.

- Не могу да будем сигуран да Еулекс било шта ради да заштити жртве када КПС угрози њихову приватност – рекао је Каш.

Готово никакав одговор од портпаролке Еулекса Ирине Гудељевић није добио, ни када ју је питао о њиховој реакцији поводом догађаја на Видовдан када је КПС вршио репресију над Србима, брутално им одузимајући национална обележја.

Каш се чуди зашто се Еулекс тако понаша, и наводи да се одговор који је добио од Гудељевићеве свео на то да је Еулекс свој извештај о инцидентима предао косовској полицији и да није за јавност.

- Ако Еулекс жели да КПС буде отворена и демократска полиција која поштује основна људска права и право изражавања, како је наведено у члану устава Косова члан 40, онда је оваква тајновитост веома жалосна – наводи Каш.

Он истиче да баш зато што КПС не поштује владавину права, треба да учинимо све што је у нашој моћи да се изборимо за основна људска права зарад косовских мањина, као и због оних Албанаца који су такође жртве КПС-а. Он је обећао да ће путовати на Косово онолико често колико буде потребно, иако би то могло да га кошта и новца и времена у затвору.

- Моја мотивација да победим власт у Приштини и КПС тиме што подносим тужбу за дискриминацију и узнемиравање никада није била јача. Добар партнер у томе је мој пријатељ, политички аналитичар Обрад Кесић. Он је веома битан чинилац у прикупљању одличног правног тима да тужи КПС за кршење сопственог устава – каже Каш.

Норвежанин закључује да странци који су помогли Албанцима да напишу устав Косова из 2008. године, у њему јасно наводе заштиту мањинских права, српске заставе и писма.

- Проблем је што косовске власти и КПС не поштују сопствене законе – завршава Каш.

(Правда)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер