субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристер Брингеус: Успостављање царине с Косовом за бели шенген
Хроника

Кристер Брингеус: Успостављање царине с Косовом за бели шенген

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. октобар 2009.

- Европска комисија је у извештају о напретку Србије ка „белом шенгену“ указала на чињеницу да је систем управљања границама између Косова и Србије неопходан да би се омогућила слобода кретања, а део управљања границама је и успостављање царинске контроле - каже за Данас Кристер Брингеус, амбасадор Шведске, земље председавајуће ЕУ, у Београду.

Да ли то значи да је један од услова за укидање виза успостављање царинског режима с Косовом?

- Не бих то назвао условом, јер је то исувише оштар израз. Европска комисија је указала на потребу успостављања система граница. Неопходно је успоставити царинску контролу и то је нешто што и српске власти знају. Постоји проблем с кријумчарењем робе и трговином људима и тај проблем мора да се реши на практичан начин. Није у интересу Србије да се Косово претвори у црну рупу Европе. Уверен сам да ће тај проблем у будућности бити решен.

Мислите ли да ће Савет ЕУ у децембру донети одлуку о укидању виза за грађане Србије?

- У то сам потпуно уверен. Српске власти су обавиле много посла. Издавале су више од милион биометријских пасоша, што ниједна Шведска не би могла да учини у тако кратком року. Међутим, остале су још неке ствари да се ураде.

Шта је још преостало?

- Видео сам неке различите извештаје, али да бисте сазнали о чему је реч мораћете да позовете министра унутрашњих послова. Убеђен сам да ће српске власти успети да обаве све преостале послове.

Да ли ће у процесу придруживања ЕУ од Србије бити захтевано признавање Косова као независне државе?

- Од Србије се не тражи да призна Косово, али оно што се захтева од Србије и Косова јесте да буду практични када је реч о сарадњи и добросуседским односима. Добросуседски односи су услов за све државе које теже прикључењу ЕУ. Очекује се да Србија и Косово успоставе полицијску сарадњу, сарадњу у областима судства и царина, као и у очувању српског културног наслеђа на Косову.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер