среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Красимир Каракачанов: Срби су још пре ослобођења Бугарске од Османлија имали планове за асимилацију Бугара; Између Бугара и Албанаца увек је постојало пријатељство и блиска сарадња
Хроника

Красимир Каракачанов: Срби су још пре ослобођења Бугарске од Османлија имали планове за асимилацију Бугара; Између Бугара и Албанаца увек је постојало пријатељство и блиска сарадња

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. фебруар 2021.

 Србија је још почетком 19. века, иако је била „безначајна кнежевина“, желела да постане уједињујући центар и велика сила на Балкану, рекао је бугарски вицепремијер Красимир Каракачанов у интервјуу за македонски портал „Зум“.

„Срби су још пре ослобођења Бугарске (од Османлија) имали планове за асимилацију Бугара у Македонији и Бугара који живе на територији данашње Бугарске. Погледајте српске карте из 19. века. Према њиховом мишљењу, на Балкану није било других народа осим Срба. Све до Црног мора – све су наводно били Срби“, рекао је бугарски вицепремијер.

Срби су још пре ослобођења Бугарске (од Османлија) имали планове за асимилацију Бугара у Македонији и Бугара који живе на територији данашње Бугарске. Погледајте српске карте из 19. века. Према њиховом мишљењу, на Балкану није било других народа осим Срба. Све до Црног мора – све су наводно били Срби

Идеја о македонској нацији појавила се крајем 19. века захваљујући политичарима попут Стојана Новаковића, додао је Каракачанов.

„Он је веома јасно рекао – не можемо се супротставити бугарској идеји у Македонији уколико јој будемо супротстављали српску идеју. Потребан нам је савезник и ми треба да покушамо да промовишемо политику да становништво у Македонији нису Срби, али нису ни Бугари, него нешто засебно. И када их учинимо нечим одвојеним, биће нам лакше да их потом учинимо Србима“, истакао је Каракачанов.

Како је рекао, Албанци у Македонији су још један фактор – између Бугара и Албанаца увек је постојало пријатељство и блиска сарадња – „и у време Османског царства и после српске окупације“.

Између Бугара и Албанаца увек је постојало пријатељство и блиска сарадња – и у време Османског царства и после српске окупације

„Што се тиче тренутне ситуације, Албанија је  од Северне Македоније далеко више узнапредовала у погледу демократије и управо због тога те две земље треба посебно да се придруже Европској унији, а не заједно“, прецизира вицепремијер.

Међу Бугарима и Албанцима, додаје, никада није било сукоба или конфронтације.

„Напротив, увек смо страдали од политике коју је водио Београд и амбиције Београда да постане хегемон на Балкану и да створи етнички чисту српску империју“, констатовао је Каракачанов.

Увек смо страдали од политике коју је водио Београд и амбиције Београда да постане хегемон на Балкану и да створи етнички чисту српску империју

Поново је подсетио на то да је Бугарска прва признала независност Македоније и, према његовим речима, управо због тога је спречено војно мешање Србије. Каракачанов је истакао да је Бугарска пружала помоћ Македонији у војној техници и финансијски.

„Захваљујући томе што је Бугарска заузела јасан и категоричан став по питању независности Републике Македоније, српска Трећа армија у Македонији није се усудила да изазива војне проблеме, које је правила на свим другим местима – у Босни, Хрватској, Словенији, а нешто касније и на Косову“, сматра бугарски вицепремијер.

Захваљујући томе што је Бугарска заузела јасан и категоричан став по питању независности Републике Македоније, српска Трећа армија у Македонији није се усудила да изазива војне проблеме, које је правила на свим другим местима – у Босни, Хрватској, Словенији, а нешто касније и на Косову

Не ради за Русију

Током интервјуа Каракачанов је одговорио на оптужбе Македонаца да промовише руску политику, истакавши да не ради за Русију.

„Извините, али 'проруски политичар' је склопио са Американцима уговор вредан две милијарде лева за куповину америчких авиона. То је помало смешно. Браним интересе Бугарске, а не Русије, Србије или неког другог“, истакао је он.

Такође је подсетио на чињеницу да је македонски премијер Зоран Заев недавно саопштио да враћа учење српског језика у школама. У светлу таквих саопштења, оптужбе да Бугарска промовише руске интереса у Бугарској су смешне, констатује Каракачанов.

„Зар сам ја предложио да се српски језик учи у македонским школама? Или господин Заев? Зар сам ја предложио да дан Светог Саве буде национални празник (у Северној Македонији)? Ја или господин Заев? Зар ја наређујем да се гради српски културни центар у Скопљу? То је просто смешно. Лопов виче 'држ'те лопова'. Наследници српске политике у Македонији говоре да Бугарска, која је штитила своје интересе, наводно промовише руску политику. Глупости!“, закључио је вицепремијер.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер