Početna strana > Hronika > Košarkaši Srbije plasirali se u finale Svetskog prvenstva pobedivši Kanadu (95:86). U nedelju se bore za svetsko zlato protiv Nemačke
Hronika

PDF Štampa El. pošta
subota, 09. septembar 2023.

Košarkaši Srbije plasirali su se u finale Mundobasketu posle pobede nad Kanadom 95:86. Pešićevi "orlovi" imali prednost tokom čitavog meča, odigrali maestralno na oba kraja terena i došli u priliku da se u nedelju bore za svetsko zlato. U drugom polufinalu sastaju se SAD i Nemačka (14.40).

"Orlovi" zaustavili kanadske udarne igre, maestralna partija za plasman u finale Mundobasketa

Još jednu maestralnu partiju odigrali su košarkaši Srbije na Mundobasketu, savladali Kanadu sa 95:86 i plasirali se u finale Svetskog prvenstva.

"Orlovi" su dominirali tokom svih 40 minuta, čvrstom odbranom zaustavili najbolje kanadske napadače, a u napadu tukli iz svih oružja.

Slično kao u četvrtfinalu protiv Litvanije, Srbija je do velikog broja poena došla iz tranzicije, ali i zahvaljujući dobroj selekciji šuta.

Bogdanović je napadački pokrenuo srpsku ekipu, dok je timska odbrana na Šeju Gildžus-Aleksanderu zaustavila najboljeg kanadskog košarkaša na samo 5 poena u prvom poluvremenu.

Kanađani su pokušali grubom, često i prljavom igrom da isprovociraju srpske igrače, ali su isprovocirali odličan šut iz igre, kojim su "orlovi" na sredini utakmice stekli 13 poena prednosti.

Česti su bili prigovori kanadske klupe, ali se Srbija na to nije osvrtala, već igrala svoju igru i održavala prednost čak i u trenucima kada je delovalo da je Kanada u naletu.

Bogdanović je odigrao kapitenski, ubacio je 23 poena, Milutinov je ostvario novi dabl-dabl sa 16 poena i 10 skokova, dok je veliko iznenađenje za Kanađane bio Ognjen Dobrić, koji je takođe ubacio 16 poena.

Gudurić je meč završio sa 12, ali sa nekoliko koševa u bitnim trenucima, dok je Avramović pored senzacionalne odbrane na Gildžus-Aleksanderu uspeo da postigne i 10 poena.

Najbolji kanadski košarkaš na kraju je stigao do 15 poena, a od njega su efikasniji bili Ar-DŽej Beret sa 23 i Dilon Bruks sa 16.

"Orlovi" su još jednom imali izuzetan procenat šuta iz igre (71% za dva, 45% za tri), u potpunosti su nadskočili rivala, pa je 17 izgubljenih lopti srpskog tima ostalo nekažnjeno.

Srpski košarkaši su posle 2014. godine ponovo u finalu Svetskog prvenstva i igraće šrotiv selekcije Nemačke. Košarkaši Nemačke savladali su Sjedinjene Američke Države u polufinalu Mundobasketa 113:111 i tako zakazali duel sa Srbijom u finalu. Amerikanci će u borbi za bronzanu medalju igrati sa selekcijom Kanade.

Finalni meč na programu je u nedelju u 14.40, uz direktan prenos na Prvom programu RTS-a.

Kraj meča, pobeda Srbije 95:86

40' Poslednji minut, "orlovi" vode 95:84

Uveo je u igru igrače sa klupe kanadski slektor i praktično pružio ruku "orlovima".

38' "Orlovi" beže na 95:79

Odlična defanzivna deonica "orlova", poentiraju Davidovac, pa zatim i Bogdanović iz kontranapada.

Srbija ima +16, na pragu smo ulaska u poslednja dva minuta utakmice.

Novi tajm-aut za Žordija Fernandeza.

37' Srbija vodi 91:79

Izuzetno važnu trojku pogađa Bogdanović, ali Kanađani ne odustaju i drže se na desetak poena minusa.

35' Kanada prilazi na 86:74

Nervozna igra Srbije u napadu, "orlovima" je više stalo da vreme protekne nego što gledaju ka košu protivnika.

Na drugoj strani, Kanađani su agresivni, Bruks pogađa spolja, a Beret iz reketa i Srbija ima 12 poena prednosti.

32' Nova serija Srbije za ubedljivo vođstvo - 82:65

Još jedna briljantna odbrana Avramovića, a onda trojka Gudurića i poeni iz ofanzivnog skoka Davidovca donose Srbiji velikih 17 poena prednosti.

Ekspresno tajm-autom reaguje selektor Kanade.

Posle tri četvrtine Srbija vodi 75:63

"Orlovi" treću deonicu finiširaju trojkama Gudurića i Marikovića, pa na ulasku u odlučujućih 10 minuta imaju 12 poena prednosti.

Došli su Kanađani u ovoj četvrtini do svoje igre i nekih lakih poena, ali Srbija parira dobrom ofanzivnom igrom.

Dobrić je stigao Bogdanovića po broju poena, obojica imaju po 16, Milutinov je dodao 14.

Gildžus-Aleksander je došao do svojih poena - 14, Beret je na 12, a Bruks i Aleksander-Voker na 10.

28' Srbija ponovo na dvocifrenoj prednosti - 68:58

Dobrić igra fantastičan meč, a Milutinov pogađa uz treći faul Dorta - Srbija ponovo ima dvocifrenu prednost.

26' Srbija vodi 61:52

Pokušava Kanada da dođe do egala, ali Srbija održava prednost, uprkos nešto sporijem ulasku u treću četvrtinu.

Posle deonice Nikole Jovića, Dobrić vezuje 4 laka poena i čuva vođstvo "orlova".

23' Kanada prilazi na 54:45

Dve trojke na startu treće deonice pogađa Bruks, Jović vraća dugom dvojkom.

Dobra okolnost je da raspoloženi Bruks na drugoj strani pravi svoju četvrtu ličnu grešku.

Nastavljen je meč u Manili

Poluvreme, Srbija vodi protiv Kanade 52:39

Izuzetno prvo poluvreme srpskog tima, na oba kraja terena, donosi "orlovima" 13 poena prednosti.

Srbija je odlično odigrala u odbrani na najboljem kanadskom košarkašu, Gildžus-Aleksander ubacio je samo 5 poena (2 iz igre), pa su košgetersku ulogu preuzeli Beret sa 10 i Olinik sa 7 poena.

Šej ima i tri lične greške, što je otežavajuća okolnost pred nastavak meča.

"Orlovi" u svojim redovima imaju nekoliko raspoloženih igrača – Bogdanović je ubacio 15, Milutinov 11, a Dobrić 10 poena.

Avramović je odigrao "zversku" odbranu nad Šejom, ali svoj doprinos timskoj defanzivi dali su i ostali igrači Srbije.

Pešićeva ekipa je na 64% šuta iz igre, ima dvostruko više skokova od protivnika, dok su ekipe izjednačene u izgubljenim loptama – 8:8.

19' Dvocifrena prednost za "orlove" - 47:37

Šest poena vezao je Milutinov i donosi Srbiji dvocifrenu prednost na meču.

I dalje Kanađani teško dolaze do koša, ali gledamo i veliki broj slobodnih bacanja, pošto su obe ekipe izašle iz bonusa.

17' Srbija vodi 41:33

Prišli su Kanađani na minus pet, ali Dobrić trojkom vraća prednost "orlovima".

Izuzetno čvrsta odbrana na obe strane, mnogo udaraca, probijanja blokova, izuzetno težak meč za suđenje.

15' "Orlovi" čuvaju prednost - 33:25

Bogdanović je vezao pet poena, čime Srbija održava prednost protiv Kanade.

Avramović igra fantastičnu odbranu protiv Gildžus-Aleksandera.

12' Srbija vodi 28:21

Kanada u drugu četvrtinu ulazi sa dve postignute trojke, na drugoj strani uzvraća Gudurić sa pet vezanih poena.

Ipak, bek Fenerbahčea je ubrzo napravio i treću ličnu grešku, na teren se vraća Bogdanović.

Posle prve četvrtine Srbija vodi 23:15

Odlična igra srpskog tima u prvih 10 minuta, naročito defanzivno, Kanađani su zaustavljeni na 15 poena, od toga 5 su postigli sa linije za slobodna bacanja.

Uprkos čvrstoj i neretko prljavoj odbrani Bruksa, Bogdanović je ubacio 8 poena i najefikasniji je na meču. Dobrić je dodao 5, a Avramović i Nikola Jović po 4.

Kanađani su u jednom trenutku pokušali zonskom odbranom da zbune "orlove", ali nije im pošlo za rukom.

9' Serija "orlova" koji vode 21:13

Odlična timska odbrana Srbije, Avramović završava još jednu kontru lakim polaganjem i tera selektora Kanade Žordija Fernandeza da zatraži tajm-aut.

7' Srbija ponovo vodi - 17:13

Prekinuli su "orlovi" seriju Kanađana i ušli u egal. Bogdanović posle skoka u napadu poentira uz faul, a zatim i Nikola Jović završava kontranapad.

Najbolji igrač Kanade Šej Gildžus-Aleksander ima dve lične greške.

5' Preokret Kanade - 8:9

Uzvraćaju Kanađani trojkama Bereta i Olinika, a onda Bruks sa linije za slobodna bacanja donosi prvu prednost protivniku na meču.

Nekoliko napada "orlovi" nisu iskoristili, odbrana Kanade je izuzetno čvrsta, naročito na Bogdanoviću.

3' Vođstvo Srbije 8:1

Dobar početak "orlova", Kanađani su ubacili samo jedno slobodno bacanje.

Na drugoj strani Milutinov zakucava, a trojke ubacuju Dobrić i Bogdanović.

Počeo je meč

Prvi napad za Srbiju na utakmici.

Početna petorka Kanade

Kanađani u meč ulaze sa sledećom petorkom: Šej Gildžus-Aleksander, Dilon Bruks, Ar-DŽej Beret, Keli Olinik i Dvajt Pauel.

Startna petorka Srbije

Za Srbiju utakmicu počinju Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrić, Nikola Jović i Nikola Milutinov.

Intonirane su himne

Posle nacionalne himne Kanade, dvoranom u Manili odzvanjalo je i "Bože pravde", sve je spremno za početak meča.

Predstavljanje ekipa u Manili

U dvorani u Manili u toku je predstavljanje kanadske i srpske ekipe.

Amerikanci i Nemci u drugom polufinalu

U drugom polufinalu od 14.40 sastaju se selekcije SAD i Nemačke. Finalna utakmica i duel za treće mesto na programu su u nedelju.

Zagrevanje pred polufinalni duel

"Orlovi" se spremaju za polufinalni duel protiv Kanade, a utakmica se igra u "Azija areni" u Manili.

"Orlovi" odigrali najbolje kada je bilo najvažnije

Posle tri ubedljiva trijumfa u prvoj fazi takmičenja, Srbija je izgubila meč od Italije, a to je i jedini poraz "orlova" na turniru.

Usledio je trijumf protiv Dominikanske Republike u odlučujućoj utakmici za plasman u četvrtfinale, a zatim i briljantna partija protiv Litvanije kojom je Pešićev tim izborio mesto među najbolje četiri ekipe u takmičenju, ali i olimpijsku vizu za Tokio naredne godine.

Kanađani najprijatnije "iznenađenje" turnira

Iako su mnogi smatrali favoritima iz senke, Kanada je oduševila svojim rezultatima na Mundobasketu.

U šest utakmica doživeli su samo jedan poraz i to od Brazila, dok su u direktnom duelu za plasman u nokaut fazu eliminisali vladajućeg šampiona – selekciju Španije.

Ekipu predvodi Šej Gildžus-Aleksander, jedan od kandidata za najboljeg igrača turnira, ali i jedan od najboljih strelaca u NBA ligi.

Neka se ponovi Los Anđeles

U borbi za treće mesto na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu Jugoslavija je savladala Kanadu 88:82, a Praja Dalipagić ubacio je 37 poena na toj utakmici.

Na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine, Kanada je bila bolja od Jugoslavije 83:75, a najbolji pojedinac meča bio je Stiv Neš sa 26 poena, 8 skokova i 8 asistencija.