среда, 17. јул 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Кошаркаши Србије пласирали се у финале Светског првенства победивши Канаду (95:86). У недељу се боре за светско злато против Немачке

субота, 09. септембар 2023.

Кошаркаши Србије пласирали су се у финале Мундобаскету после победе над Канадом 95:86. Пешићеви "орлови" имали предност током читавог меча, одиграли маестрално на оба краја терена и дошли у прилику да се у недељу боре за светско злато. У другом полуфиналу састају се САД и Немачка (14.40).

"Орлови" зауставили канадске ударне игре, маестрална партија за пласман у финале Мундобаскета

Још једну маестралну партију одиграли су кошаркаши Србије на Мундобаскету, савладали Канаду са 95:86 и пласирали се у финале Светског првенства.

"Орлови" су доминирали током свих 40 минута, чврстом одбраном зауставили најбоље канадске нападаче, а у нападу тукли из свих оружја.

Слично као у четвртфиналу против Литваније, Србија је до великог броја поена дошла из транзиције, али и захваљујући доброј селекцији шута.

Богдановић је нападачки покренуо српску екипу, док је тимска одбрана на Шеју Гилџус-Александеру зауставила најбољег канадског кошаркаша на само 5 поена у првом полувремену.

Канађани су покушали грубом, често и прљавом игром да испровоцирају српске играче, али су испровоцирали одличан шут из игре, којим су "орлови" на средини утакмице стекли 13 поена предности.

Чести су били приговори канадске клупе, али се Србија на то није освртала, већ играла своју игру и одржавала предност чак и у тренуцима када је деловало да је Канада у налету.

Богдановић је одиграо капитенски, убацио је 23 поена, Милутинов је остварио нови дабл-дабл са 16 поена и 10 скокова, док је велико изненађење за Канађане био Огњен Добрић, који је такође убацио 16 поена.

Гудурић је меч завршио са 12, али са неколико кошева у битним тренуцима, док је Аврамовић поред сензационалне одбране на Гилџус-Александеру успео да постигне и 10 поена.

Најбољи канадски кошаркаш на крају је стигао до 15 поена, а од њега су ефикаснији били Ар-Џеј Берет са 23 и Дилон Брукс са 16.

"Орлови" су још једном имали изузетан проценат шута из игре (71% за два, 45% за три), у потпуности су надскочили ривала, па је 17 изгубљених лопти српског тима остало некажњено.

Српски кошаркаши су после 2014. године поново у финалу Светског првенства и играће шротив селекције Немачке. Кошаркаши Немачке савладали су Сједињене Америчке Државе у полуфиналу Мундобаскета 113:111 и тако заказали дуел са Србијом у финалу. Американци ће у борби за бронзану медаљу играти са селекцијом Канаде.

Финални меч на програму је у недељу у 14.40, уз директан пренос на Првом програму РТС-а.

Крај меча, победа Србије 95:86

40' Последњи минут, "орлови" воде 95:84

Увео је у игру играче са клупе канадски слектор и практично пружио руку "орловима".

38' "Орлови" беже на 95:79

Одлична дефанзивна деоница "орлова", поентирају Давидовац, па затим и Богдановић из контранапада.

Србија има +16, на прагу смо уласка у последња два минута утакмице.

Нови тајм-аут за Жордија Фернандеза.

37' Србија води 91:79

Изузетно важну тројку погађа Богдановић, али Канађани не одустају и држе се на десетак поена минуса.

35' Канада прилази на 86:74

Нервозна игра Србије у нападу, "орловима" је више стало да време протекне него што гледају ка кошу противника.

На другој страни, Канађани су агресивни, Брукс погађа споља, а Берет из рекета и Србија има 12 поена предности.

32' Нова серија Србије за убедљиво вођство - 82:65

Још једна бриљантна одбрана Аврамовића, а онда тројка Гудурића и поени из офанзивног скока Давидовца доносе Србији великих 17 поена предности.

Експресно тајм-аутом реагује селектор Канаде.

После три четвртине Србија води 75:63

"Орлови" трећу деоницу финиширају тројкама Гудурића и Мариковића, па на уласку у одлучујућих 10 минута имају 12 поена предности.

Дошли су Канађани у овој четвртини до своје игре и неких лаких поена, али Србија парира добром офанзивном игром.

Добрић је стигао Богдановића по броју поена, обојица имају по 16, Милутинов је додао 14.

Гилџус-Александер је дошао до својих поена - 14, Берет је на 12, а Брукс и Александер-Вокер на 10.

28' Србија поново на двоцифреној предности - 68:58

Добрић игра фантастичан меч, а Милутинов погађа уз трећи фаул Дорта - Србија поново има двоцифрену предност.

26' Србија води 61:52

Покушава Канада да дође до егала, али Србија одржава предност, упркос нешто споријем уласку у трећу четвртину.

После деонице Николе Јовића, Добрић везује 4 лака поена и чува вођство "орлова".

23' Канада прилази на 54:45

Две тројке на старту треће деонице погађа Брукс, Јовић враћа дугом двојком.

Добра околност је да расположени Брукс на другој страни прави своју четврту личну грешку.

Настављен је меч у Манили

Полувреме, Србија води против Канаде 52:39

Изузетно прво полувреме српског тима, на оба краја терена, доноси "орловима" 13 поена предности.

Србија је одлично одиграла у одбрани на најбољем канадском кошаркашу, Гилџус-Александер убацио је само 5 поена (2 из игре), па су кошгетерску улогу преузели Берет са 10 и Олиник са 7 поена.

Шеј има и три личне грешке, што је отежавајућа околност пред наставак меча.

"Орлови" у својим редовима имају неколико расположених играча – Богдановић је убацио 15, Милутинов 11, а Добрић 10 поена.

Аврамовић је одиграо "зверску" одбрану над Шејом, али свој допринос тимској дефанзиви дали су и остали играчи Србије.

Пешићева екипа је на 64% шута из игре, има двоструко више скокова од противника, док су екипе изједначене у изгубљеним лоптама – 8:8.

19' Двоцифрена предност за "орлове" - 47:37

Шест поена везао је Милутинов и доноси Србији двоцифрену предност на мечу.

И даље Канађани тешко долазе до коша, али гледамо и велики број слободних бацања, пошто су обе екипе изашле из бонуса.

17' Србија води 41:33

Пришли су Канађани на минус пет, али Добрић тројком враћа предност "орловима".

Изузетно чврста одбрана на обе стране, много удараца, пробијања блокова, изузетно тежак меч за суђење.

15' "Орлови" чувају предност - 33:25

Богдановић је везао пет поена, чиме Србија одржава предност против Канаде.

Аврамовић игра фантастичну одбрану против Гилџус-Александера.

12' Србија води 28:21

Канада у другу четвртину улази са две постигнуте тројке, на другој страни узвраћа Гудурић са пет везаних поена.

Ипак, бек Фенербахчеа је убрзо направио и трећу личну грешку, на терен се враћа Богдановић.

После прве четвртине Србија води 23:15

Одлична игра српског тима у првих 10 минута, нарочито дефанзивно, Канађани су заустављени на 15 поена, од тога 5 су постигли са линије за слободна бацања.

Упркос чврстој и неретко прљавој одбрани Брукса, Богдановић је убацио 8 поена и најефикаснији је на мечу. Добрић је додао 5, а Аврамовић и Никола Јовић по 4.

Канађани су у једном тренутку покушали зонском одбраном да збуне "орлове", али није им пошло за руком.

9' Серија "орлова" који воде 21:13

Одлична тимска одбрана Србије, Аврамовић завршава још једну контру лаким полагањем и тера селектора Канаде Жордија Фернандеза да затражи тајм-аут.

7' Србија поново води - 17:13

Прекинули су "орлови" серију Канађана и ушли у егал. Богдановић после скока у нападу поентира уз фаул, а затим и Никола Јовић завршава контранапад.

Најбољи играч Канаде Шеј Гилџус-Александер има две личне грешке.

5' Преокрет Канаде - 8:9

Узвраћају Канађани тројкама Берета и Олиника, а онда Брукс са линије за слободна бацања доноси прву предност противнику на мечу.

Неколико напада "орлови" нису искористили, одбрана Канаде је изузетно чврста, нарочито на Богдановићу.

3' Вођство Србије 8:1

Добар почетак "орлова", Канађани су убацили само једно слободно бацање.

На другој страни Милутинов закуцава, а тројке убацују Добрић и Богдановић.

Почео је меч

Први напад за Србију на утакмици.

Почетна петорка Канаде

Канађани у меч улазе са следећом петорком: Шеј Гилџус-Александер, Дилон Брукс, Ар-Џеј Берет, Кели Олиник и Двајт Пауел.

Стартна петорка Србије

За Србију утакмицу почињу Стефан Јовић, Богдан Богдановић, Огњен Добрић, Никола Јовић и Никола Милутинов.

Интониране су химне

После националне химне Канаде, двораном у Манили одзвањало је и "Боже правде", све је спремно за почетак меча.

Представљање екипа у Манили

У дворани у Манили у току је представљање канадске и српске екипе.

Американци и Немци у другом полуфиналу

У другом полуфиналу од 14.40 састају се селекције САД и Немачке. Финална утакмица и дуел за треће место на програму су у недељу.

Загревање пред полуфинални дуел

"Орлови" се спремају за полуфинални дуел против Канаде, а утакмица се игра у "Азија арени" у Манили.

"Орлови" одиграли најбоље када је било најважније

После три убедљива тријумфа у првој фази такмичења, Србија је изгубила меч од Италије, а то је и једини пораз "орлова" на турниру.

Уследио је тријумф против Доминиканске Републике у одлучујућој утакмици за пласман у четвртфинале, а затим и бриљантна партија против Литваније којом је Пешићев тим изборио место међу најбоље четири екипе у такмичењу, али и олимпијску визу за Токио наредне године.

Канађани најпријатније "изненађење" турнира

Иако су многи сматрали фаворитима из сенке, Канада је одушевила својим резултатима на Мундобаскету.

У шест утакмица доживели су само један пораз и то од Бразила, док су у директном дуелу за пласман у нокаут фазу елиминисали владајућег шампиона – селекцију Шпаније.

Екипу предводи Шеј Гилџус-Александер, један од кандидата за најбољег играча турнира, али и један од најбољих стрелаца у НБА лиги.

Нека се понови Лос Анђелес

У борби за треће место на Олимпијским играма у Лос Анђелесу Југославија је савладала Канаду 88:82, а Праја Далипагић убацио је 37 поена на тој утакмици.

На Олимпијским играма у Сиднеју 2000. године, Канада је била боља од Југославије 83:75, а најбољи појединац меча био је Стив Неш са 26 поена, 8 скокова и 8 асистенција.