петак, 20. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Конрад Клевинг: Косово примити у НАТО, онда му признање Србије неће требати. Дијалог између Србије и Косова који координира ЕУ није прикладна мера за трајно решавање спора између две земље
Хроника

Конрад Клевинг: Косово примити у НАТО, онда му признање Србије неће требати. Дијалог између Србије и Косова који координира ЕУ није прикладна мера за трајно решавање спора између две земље

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. август 2022.

 Косово би уласком у НАТО имало безбедносне гаранције, изјавио је за Дојче веле немачки стручњак за Балкан Конрад Клевинг и оценио да тада више не би било неопходно да га Србија званично призна.

Упитан да ли је повећана претња по безбедност на Косову и у региону Западног Балкана, он је одговорио да краткорочно нема неке посебне претње, јер је КФОР, као војна мисија под вођством НАТО, свакако у стању да стабилизује ситуацију.

„Али видим велики проблем у томе што опис задатака КФОР, који произлази из резолуције УН из 1999.године, не укључује одбрану националне безбедности Косова“, изјавио је Клевинг.

„Зато би требало настојати да се пронађе истински дубоко и стабилно решење за потребе националне безбедности Косова“, а он то види само у перспективи коју даје чланство Косова у НАТО.

Према речима Клевинга, Европска унија, за разлику од НАТО, не осигурава безбедносни систем за своје чланице.

Он зато сматра да „дијалог између Србије и Косова који координира ЕУ није прикладна мера за трајно решавање спора између две земље“.

На опаску да немачка влада и ЕУ желе да се решење нађе у договору са Србијом, Клевинг је узвратио да је то наивно.

Како је објаснио, то темељно питање не може се решити споразумно између Србије и Косова, све док Србија не жели да призна Косово.

„Као матична држава косовских Срба или као сила заштитница косовских Срба, Србија има право да обезбеди да косовска држава не угрози постојање косовских Срба“, рекао је Клевинг.

„Али оно што Косово у овом случају жели да спроведе није претња опстанку Срба“, оценио је он и констатовао да „Србија то тако представља“.

Клевинг је стручњак за Балкан на Лајбниц-институту за студије источне и југоисточне Европе из Регенсбурга.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер