субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић на Самиту у Бечу: Курц одлично осећа цео Балкан и проблем избеглица, почетак радова на аутопуту Ниш-Приштина-Драч пре краја 2016; Србија потврдила да има озбиљно руковоство; Верујем у искреност и реч немачких политичара
Хроника

Александар Вучић на Самиту у Бечу: Курц одлично осећа цео Балкан и проблем избеглица, почетак радова на аутопуту Ниш-Приштина-Драч пре краја 2016; Србија потврдила да има озбиљно руковоство; Верујем у искреност и реч немачких политичара

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. август 2015.

У закључке Самита о западном Балкану ушла је Декларација о билатералним питањима, коју су потписали шефови дипломатија земаља региона, учесница скупа у Бечу.

Хедвиг Морваи ,извршна директорка Европског фонда за Балкан, у изјави Тањугу, објаснила је да је Министарство иностраних послова Аустрије, након прошлогодишњег Самита у Берлину, на којем је покренуто питање билатералних спорова на Балкану, дало налог да се изради студија.

Саветодавна група “Балкан у Европи” израдила је студију која је представљена у среду увече на Форуму о цивилном друштву и поздрављена од свих, те је ушла у закључке Самита, објаснила је Хедвиг Морваи. 

Декларација даје конкретне препоруке у односу на то како да се земље са западног Балкана баве овим питањима. 

Премијер Србије Александар Вучић рекао је да је Србија потврдила своју улогу одговорне земље и озбиљног руковоства.

Он је нагласио да је Србији указана велика част тиме што се он обратио новинарима у име земаља Западног Балкана на конференцији у Бечу.

Вучић је рекао за РТС да су јучерашњи и данашњи дан важни за Србију, као и да је потребно да се покаже континуитет у раду, али и много тога новог да се направи.

"Али, неколико важних ствари данас смо чули, пре свега око решавања мигрантске кризе. Ангела Меркел је позвала своје привреднике да улажу у земље Западног балкана, а Србија је највећа, и мислим да и неке друге услове пружамо најбоље, тако да можемо да очекујемо нови прилив немачких инвестиција", рекао је премијер Србије.

Он је казао да му је указана част да се заједно са високом представницом ЕУ Фредериком Могерини и са два канцелара - аустријским Вернером Фајманом и немачким Ангелом Меркел обрати у име земаља Западног Балкана.

"То је нешто што се не догађа често, али говори о поштовању које Србија данас има у свету", рекао је премијер.

Вучић је истакао да је за Србију важно да ради на економским реформама.

Иако су, како каже, многи били скептични прошле године када је у питању привредни раст у Србији и прогнозирали чак негативан раст, данас су у Бечу о Србији говорили у суперлативима.

"Данас су и ЕБРД и Европска инвестициона банка и Светска банка и сви који су били овде данас говорили само у суперлативима о нашој земљи и ја верујем да ћемо и ове инфраструктурне пројеткте и све друге ствари које смо договарали умети на најбољи могући начин и у најбољем могућем интересу нашег народа да завршимо", рекао је Вучић.

БЕОГРАД - Премијер Александар Вучић изјавио је вечерас да верује у искреност и реч немачких политичара о отварању првих преговарачких поглавља са ЕУ као и да очекује скори почетак тих преговора.

"Они су дали реч и то ће да испуне", казао је председник Владе гостујући на Радио-телевизији Србије.

Коментаришући резултате бечког Самита земаља Западног Балкана, Вучић је навео да је за Србију важно што је канцеларка Ангела Меркел позвала немачке фирме да улажу у регион, а истакао је и да су се на конференцији чуле "важне ствари за решавање мигрантске кризе".

"После тог позива канцеларке Меркел, очекујем нове немачке инвестиције у Србији. За нас је важно да радимо на економским реформама, а ако наставимо као до сада, верујем да ћемо инфраструктурне пројекте о којима смо данас причали, успети да завршимо на најбољи начин за нашу државу и грађане", казао је премијер.

Вучић је рекао да је Влада посебно заинтересована за изградњу аутопута од Ниша до Мердара и даље преко Приштине до Драча, јер би тај пројекат могао економски да покрене "неразвијене делове Нишавског округа и Топлице".

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је Србија на Бечком самиту показала лидерство у региону.

Осим тога, Дачић је изразио очекивање да ће преговарачка поглавља за нашу земљу бити отворена до краја године.

"Србија је показала свих ових месеци, а показала је и данас, самим тим што је премијер Вучић био једини од свих премијера који је говорио на конференцији за новинаре у име целог региона, показала своје лидерство у нашем региону у многим областима - економским реформама, промени спољнополитичке позиције земље, идејама у правцу међусобног помирења, гледању у будућност и тражењу заједничких интереса", рекао је Дачић. 

Он је у изјави за РТС казао да је бечка конференција испунила своју улогу и да је показала да су врата ЕУ отворена за земље Западног Балкана. 

Ипак, како је приметио, недовољна је брзина којом се земље Западног Балкана крећу ка ЕУ, али како наводи, Србија је испунила све, због чега очекује да би преговарачка поглавља требало да буду отворена већ до краја године, а не као што је најављено - наредне године. 

"Србија је одавно заслужила отварање поглаваља", нагласио је шеф српске дипломатије. 

Као највећи проблем ЕУ Дачић је навео мигранте, приметивши да европски званичници говоре шта треба између себе да ураде, али да нико не говори шта са земљама у транзиту, које зову "западнобалканском рутом". 

Тако се, навео је, нама у поглављу 23 и 24 између осталог тражи акциони план за решавање мигрантске кризе, што је окарактерисао као двоструке стандарде ЕУ.

Почео Самит о западном Балкану

Самит о западном Балкану, који окупља лидере региона и Европске уније, са циљем да се подстакне европски пут региона и нађе решење за мигрантску кризу, почео је данас наступом пијанисте Рудолфа Бухбиндера у пратњи два члана Бечке филхармоније.

Самит је наставак берлинског процеса који је прошле године иницирала немачка канцеларка Ангела Меркел и који има за циљ подстицање сарадње на Балкану, доприносећи тиме даљем развоју, а све у сврху подстицања процеса европског приближавања. Ангела Меркел је данас стигла на Самит у Беч.

Данашњи дан почео је конференцијом за новинаре шефова дипломатија и европског комесара за проширење Јоханеса Хана, који је известио о циљевима Самита.

Затим је бити одржан састанак у вези са изградњом аутопута Ниш-Приштина-Драч (Дурс), као и радни доручак министара привреде региона и ЕУ.

Планирано је да самит отвори аустријски канцелар Вернер Фајман, а о резултатима, по завршетку, јавност ће информисати он, немачка канцеларка Ангела Меркел, висока представница за спољну политику ЕУ Федерика Могерини, и у име региона, српски премијер Александар Вучић.

Александар Вучић на Самиту у Бечу: Курц одлично осећа цео Балкан и проблем избеглица

План у пет тачака за решење проблема избеглица са Блиског истока је изванредан документ са којим би Европа могла да дође до начина решавања тог проблема, изјавио је премијер Србије Александар Вучић истакавши да Србија тај план у сваком погледу подржава.

Вучић је у интервјуу за Радио Слободну Европу шефа аустријске дипломатије назвао пријатељем који, како је рекао, заиста одлично осећа цео Балкан, али и проблем избеглица.

-  Његов план од пет тачака је оно што Србија у сваком погледу подржава. Сматрам тај план изванредним. Најпре, то подразумева да се на лицу места у Сирији, да се види шта може да се уради у региону Блиског истока, а онда да видимо све врсте помоћи и подршке, па да дођемо до система квота  - прецизан је Вучић.

Ми, додао је, на крају морамо да направимо те кораке, да видимо корак по корак шта је то што Европска унија може да учини.

- Ми смо спремни, као земља кандидат за чланство у Европској унији, која ће сада да отвори прва поглавља, да узмемо свој део одговорности на веома озбиљан начин. Уколико то неко жели. Ако не жели, опет добро, али ми мислимо да је крајње време да се изађе са тим коначним планом. Оно што је госпођа Меркел данас рекла и план Себастијана Курца су нешто што би, чини ми се, могли да видимо не крај кризе, али начин решавања проблема - навео је српски премијер.

Упитан зашто је рекао да Србији не требају паре из ИПА фондова, Вучић каже да није рекао из ИПА фондова.

- Рекао сам да то није наш приоритетни циљ, рекао сам да ми за многе ствари имамо довољно новца, да нам је потребна политичка подршка и да ми желимо улазак у Европску унију због вредности за које се Европска унија залаже - изричит је премијер.

Он је објасно да је ту реч о нечем другом, односно да ли желимо да користимо Европску унију као касу или желимо да то радимо због нечег другог.

- Ја сам онда говорио о нашој одговорности, озбиљности и да чак ни за те пројекте нисмо новац тражили. Што је тачно. Пре овог сусрета са вама имао сам разговоре са комесаром Јоханесом Ханом и дословце све што сам овде рекао, рекао сам и њему - навео је.

Вучић каже да ми нисмо неспособни да зарадимо свој новац.

- И када смо успели да стабилизујемо своје јавне финансије имаћемо све више новца. Али кључно питање остаје да ли се ми слажемо око тих вредности. Ја видим да ту више проблема има у самој Европској унији него што их има у односу са нама - рекао је.

"Почетак радова на деоници аутопута Ниш-Приштина-Драч пре краја 2016."

Председник Владе Србије Александар Вучић састао се данас у Бечу са председником ЕБРД-а Сумом Чакрабартијем са којим је разговарао о пројектима које ће Србија представити на самиту Западног Балкана.

Вучић је истакао да је за Србију један од најважнијих пројеката изградња аутопута Ниш-Приштина-Драч, и изразио очекивање да, убрзаном израдом студије о изводљивости и комплетне пројектне документације, Србија већ пре краја 2016. године може да почне са извођењем грађевинских радова на деоници пута Ниш - Мерошина - Прокупље - Куршумлија - Мердаре, у дужини од 77 километара.

Чакрабарти је нагласио да ће ЕБРД учинити све како би убрзао реализацију овог изузетно значајног пројекта за цео регион, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу са медијима.

Председник ЕБРД је истакао да он лично често Србију наводи као пример успешних фискалних реформи и искористио је прилику да позове Вучића да присуствује великом Инвестиционом самиту у Лондону, у фебруару следеће године.

Вучић је од ЕБРД-а затражио савете и помоћ у привлачењу страних инвестиција, подршку пројектима Светске банке у приватизацији предузећа, нарочито оних у реструктурирању, као и њихово искуство у развијању предузетничког духа, чији недостатак је, по његовом мишљењу, највећа сметња брзом економском напретку Србије.

И Вучић и Рама у више наврата су потенцирали значај изградње ауто-пута од прошлогодишњег Берлинског самита за који су истакли да је важан инфраструктурни пројекат за регион с циљем повезивања два народа.

Српски премијер је протеклих месеци истицао да ће наша земља, чак и ако Европска унија финансијски не буде подржала тај пројекат, из сопствених средстава завршити сопствену деоницу ауто-пута.

Изградња аутопута Ниш-Приштина-Драч је једини за који је одржан засебан састанак у оквиру Самита о западном Балкану.

Састанку су присуствовали премијери Србије и Албаније Александар Вучић и Еди Рама, косовски премијер Иса Мустафа, министар спољних послова Аустрије Себастијан Курц, председник Европске инвестиционе банке (ЕИБ) Вернр Хојер и председник Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) Сума Чакрабарти.

(Танјуг)

Вучић кандидује три регионална пројекта саобраћајне инфраструктуре, вредних око пет милијарди евра

Премијер Србије Александар Вучић ће у Бечу, на самиту западног Балкана, кандидовати три регионална пројекта саобраћајне инфраструктуре, вредних око пет милијарди евра.

То су аутопут Ниш-Приштина-Драч и Београд-Подгорица-Тирана, као и пруга Београд-Подгорица-Скадар-Тирана. На самиту би на основу дефинисане основне транспортне мреже западног Балкана требало да се потврди који ће регионални пројекти добити подршку ЕУ кроз претприступне фондове.

Пројекти које кандидује Србија

1. Аутопут до Драча

На путном правцу Ниш-Приштина-Драч, од укупно 384 километра, изграђена су 234 километра аутопута, а за завршетак целе деонице потребно је око милијарду евра. За деоницу од Ниша до Мердара, која је у надлежности Београда, урађена је студија оправданости са генералним пројектом. На том правцу се од анализираних опција као најбоља показала траса Ниш-Мерошина-Прокупље-Плочник-Куршумлија-Мердаре у дужини од 77 километара, за коју би изградња коштала од 732 милиона до 855 милиона евра.

2. Аутопут до Тиране

Аутопут Београд-Подгорица-Тирана повезао би главне градове Србије, Црне Горе и Албаније и био би дуг 604 километра, од чега је 286 километара у Србији. Вредност инвестиције је 3,8 милијарди евра.

3. Сарадња младих

Пројекат Канцеларије за младе који је Влада Србије предложила на самиту у Берлину и Бечу требало би да потпишу свих шест лидера. Остварује се у партнерству са Албанијом.

4. Пруга до Тиране

Србија ће реконструкцију деонице од Београда до границе са Црном Гором, дужине 286 километара, финансирати са 200 милиона долара из руског кредита. Почетак радова на тој једноколосечној електрификованој прузи предвиђен је за 2016. годину. Постојећа пруга од Подгорице до Тиране је у веома лошем стању, а то је и једина пруга којом је Албанија повезана са Европом

(Блиц)

Конференција о Западном Балкану у Бечу

У Бечу је јуче почела дводневна конференција о Западном Балкану, као наставак берлинског процеса који је прошле године иницирала немачка канцеларка Ангела Меркел, а на којој учествује и српски премијер Александар Вучић.

Конференција ће бити у знаку Западног Балкана, а први догађај везан за регион био је потписивање споразума о разграничењу Црне Горе и Босне и Херцеговине, којем су присуствовали председавајући Председништва БиХ Драган Човић и председник Црне Горе Филип Вујановић, као и шеф аустријске државе Хајнц Фишер.

Током поподнева је одржан Форум цивилног друштва Западног Балкана, чији је домаћин био шеф аустријске дипломатије Себастијан Курц, а учесници су били премијери Србије и Албаније, Александар Вучић и Еди Рама.

У вечерњим сатим одиграла се пријатељска фудбалска утакмица између "ФЦ-Футуре ЕУ" и "ФЦ-ЕУ".

Централни догађај биће одржан у четвртак, 27. августа, за када су у јутарњим сатима планирани састанци у вези са изградњом аутопута Ниш-Приштина-Драч (Дурс) и радни доручак министара привреде региона и ЕУ.

Самит ће у 11 сати отворити аустријски канцелар Вернер Фајман, а о резултатима, по завршетку, јавност ће информисати он, немачка канцеларка Ангела Меркел, висока представница за спољну политику ЕУ Федерика Могерини и у име региона српски премијер Александар Вучић.

Истовремено биће одржани одвојени састанци шефова дипломатија и министара привреде земаља региона и представника ЕУ.

Бечки скуп ће бити прилика за представљање инфраструктурних пројеката региона, али ће због актуелне ситуације он бити у знаку проблема са азилантима.

Домаћин самита канцелар Фајман је најавио да ће охрабрити земље Западног Балкана за даље спровођење реформи одајући признање досадашњим напорима.

Он је, поводом скупа, најавио да ће се на конференцији заложити за борбу против незапослености младих.

"Европска перспектива за Западни Балкан је од великог значаја", саопштио је раније Фајман.

Он је истакао да су земље Западног Балкана већ сада предузеле значајне напоре, али да предстоје реформе које треба спровести, пре свега, у области владавине права и борбе против корупције.

Шеф аустријске дипломатије ће, како се очекује, на самиту поновити свој став од пет тачака за решење проблема миграната.

Курц се у том предлогу залаже за појачану полицијску сарадњу и подршку локалних власти држава Западног Балкана, као и њихово укључење у интерна размишљања ЕУ.

Он је у предлогу за суочавање са проблемом миграната у пет тачака затражио активно укључење западно-балканских држава у интерна размишљања ЕУ.

Курц се, такође, заложио за подршку земаља региона, уз, ако је то потребно, и додатна средства из ИПА фондова.

Сматра и да је битна интерна координација у ЕУ, по питању заједничког проглашавања "сигурних безбедних држава порекла".

Када је реч о заштити спољне границе ЕУ, Курц је оценио да би било потребно и испред граница Грчке и Бугарске спровести заједничко деловање и контроле спољне међе Уније, те указао на неопходност сарадње, на пример, са Турском земљом у којој почиње ланац кријумчара људи.

Шеф аустријске дипломатије се залаже и за јачање мисије Фронтекса, указујући да средњерочно ЕУ треба заједничку интегрисану заштиту спољне границе.

Исто тако, он је оценио да су неопходна финансијска средства ЕУ за прихватне центре у Грчкој и Италији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер