уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Комеморацијом у Старом Грацку код Липљана, обележена годишњица злочина и убиства 14 српских жетелаца 1999.
Хроника

Комеморацијом у Старом Грацку код Липљана, обележена годишњица злочина и убиства 14 српских жетелаца 1999.

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јул 2020.

Комеморацијом у Старом Грацку код Липљана, обележена је 21-годишњица убиства 14 српских жетелаца.

На данашњи дан, пре 21 годину, из непосредне близине, на њиви, убијени су – Милован Јовановић (1969), Јовица Живић (1970), Радован Живић (1967), Андрија Одаловић (1967), Слободан Јанићијевић (1965), Миле Јанићијевић (1957), Новица Јанићијевић (1981), Момчило Јанићијевић (1946), Станимир Декић (1955), Божидар Декић (1947), Саша Цвејић (1973), Љубиша Цвејић (1939), Никола Стојановић (1936) и Миодраг Тепшић (1951).

Истрага је затворена, починиоци нису кажњени, пише портал КоССев.

Истрагу су одмах након злочина спровеле јединице британског КФОР-а, да би предмет потом био предат УНМИК-у. Годинама се спекулисало да га УНМИК никад није процесуирао, упркос детаљној истрази британских војника.

Случај није решен, иако је један од осумњичених, Музљам Битићи, из села Велики Алас код Липљана, ухапшен још 2007. године. Он је после два месеца, услед недостатка доказа – пуштен из притвора.

Маја 2017. године због "недостатка доказа" Специјално тужилаштво Косова обуставило је истрагу против седморице осумњичених.

Злочин у Старом Грацку временски спада под мандат Специјалног суда за ратне злочине на Косову.

Косовски председник, Хашим Тачи, био је први албански званичник који је одао почаст убијеним српским жетеоцима. Три дана пред обележавање 17 година од ових убистава, он је на споменик жетеоцима положио цвеће. Породице Срба који су убијени 1999, међутим, нису желеле да приме косовског председника, навевши да се он, полагањем венца – насмејао у лице породицама страдалих и свима који се баве истрагама злочина почињених над Србима.

Уследиле су и оштре реакције косовске опозиције, чији су представници тврдили да је Тачи признао да су „Албанци терористи“.

Данашњој комеморацији испред спомен плоче на основној школи у овом месту присуствовали су градоначелник Грачанице, Срђан Поповић, косовски министар за повратак и заједнице, Далибор Јевтић, председник Привременог органа општине Липљан, Златко Лазић, начелник косовског управног округа, Срђан Петковић и директор КБЦ Приштина, Братислав Лазић.

Координација српских удружења несталих и убијених: Жртве биле "криве" јер су Срби

На данашњи злочин до ког је дошло "у наводном миру, а у стварности у безакоњу и системском насиљу над Србима које је наступило након доношења Резолуције 1244, пред очима припадника међународне војне и цивилне мисије на Косову и Метохији", подсетила је и Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије.

У саопштењу медијима наводе да су "жртве биле 'криве' само зато што су биле српске националности и што су сакупљале своју летину", и подсећају да одговорни нису идентификовани.

"Ни за овај, као ни за бројне друге злочине, који су над Србима организовано и систематски извршили припадници такозване Ослободилачке војске Косова, нико није одговарао. Специјално тужилаштво у Приштини је маја 2017. године, обуставило истрагу поводом овог незапамћеног злочина, наводно 'због недостатка доказа'. Охрабрени некажњивошћу злочина над Србима, ношени мржњом и нечовечношћу, албански злочинци и екстремисти, оскрнавили  су и минирали локално гробље на коме су сахрањени убијени српски жетеоци, као и спомен плочу са именима жртава", наводи се у саопштењу.

То удружење закључује да злочин у Старом Грацком стоји као доказ историјског неуспеха УНМИК-а, КФОР-а, ЕУЛЕКС-а и самопроглашених власти у Приштини, да на Косову и Метохији изграде друштво у коме ће постојати елементарна владавина права и поштовање основних људских права за српски народ.

"'Компромис и нормализација односа' не могу се градити без истине и правде, на забораву и неодговорности за бројне ратне злочине које су систематски и организовано над српским народом на Косову и Метохији, починили припадници такозване Ослободилачке војске Косова", поручују из Српске координације.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер