Početna strana > Hronika > Koha ditore: Euleks želi sporazum sa Srbijom i o carini
Hronika

Koha ditore: Euleks želi sporazum sa Srbijom i o carini

PDF Štampa El. pošta
sreda, 26. avgust 2009.

Euleks je posle pregovora o policijskom protokolu sa Srbijom uputio još jedan zahtev kosovskoj vladi da odobri pregovore sa Srbijom o carinama, odnosno u vezi sa olakšicama vezanim za slobodnu trgovinu, prenosi prištinska štampa.

Koha ditore navodi da, kao i u slučaju policije, kada je Euleks tražio da pregovara i potpiše Protokol o saradnji sa Srbijom u borbi protiv kriminala, za carine je tražio uvid u podatke o slučajevima kršenja sporazuma CEFTA od strane Srbije i Bosne i Hercegovine u trgovini sa Kosovom.

Najava novog sporazuma usledila je svega dan, pošto su aktivisti kosovskog pokreta za samoopredeljenje "Vetevendosje" polupali tridesetak Euleksovih vozila u znak protesta zbog protokola o policijskoj saradnji.

Izvori lista iz kosovske vlade su listu izjavili da je Euleks vlastima u Prištini uputio molbu za dobijanje saglasnosti za početak razgovora sa Srbijom o problemima trgovinskih veza.

Zamenik kosovskog premijera Hajredin Kuči kaže da će zahtev biti razmotren, a direktor carine Naim Huruglica, najavljuje da će Euleksu biti dozvoljen uvid u podatke samo za potrebe kontrole, ali ne i za pregovore sa Srbijom.

Istovremeno, premijer i predsednik Kosova dali su, suštinski, oprečne izjave o policijskom protokolu, pošto je Hašim Tači rekao da je "taj sporazum mrtav", dok su saradnici Fatmira Sejdiua naglasili da su u toku razgovori koji bi mogli rezultirati kompromisnim rešenjem. 

Suštinu problema, prema liderima pokreta "Vetevendosje", predstavlja mandat Euleksa, ali i srpsko insistiranje na poštovanju rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, marginalizaciji Ahtisarijevog plana i planu u šest tačaka o kome su se dogovorili Srbija i šef UN Ban Ki Mun.

"Prema protokolu čije su potpisivanje najavili Euleks i Beograd, granica između Kosova i Srbije nazvana je administrativnom linijom, a ne granicom ili međudržavnom granicom", rekao je aktivista pokreta Glauk Konjufca, "što navodi na zaključak da je mandat Euleksa, suštinski, isti kao i onaj koji je rezolucijom 1244 pripao UNMIK-u".

"Euleks, verovatno, više pažnje polaže na imidž, ali su te dve misije, suštinski, u 90 odsto mandata iste", rekao je Konjufca.

Kosovska policija uhapsila je posle nereda ukupno 22 osobe.

Misija EU na Kosovu, koja je raspoređena prošlog oktobra, osudila je nasilje, naglašavajući da takvi protesti pokazuju da organizatori nemaju preteran interes za mirne demonstracije kao sastavnog dela demokratskog društva.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner