среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кинески амбасадор Ђингхуа изјавио да су међудржaвни односи Србије и Кине сада најбољи у историји две земље
Хроника

Кинески амбасадор Ђингхуа изјавио да су међудржaвни односи Србије и Кине сада најбољи у историји две земље

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. фебруар 2011.

Амбасадор Народне Републике Кине у Београду Веи Ђингхуа изјавио је данас у Ужицу да су међудржавни односи између Кине и Србије сада најбољи у историји те две земље и констатовао да добре политичке односе не прати и адекватна економска сарадња.

„Сарадња између наше две земље је плодотворна и перфектна, поготово после успостављанаја стратешког партнерства 2009. године потписаног у време посете председника Србије Бориса Тадића Кини”, рекао је кинески амбасадор истакавши да је сада право време да се конкретизује то партнерство кроз јачање економске сарадње, посебно на локалном нивоу.

Боравећи данас у Ужицу кинески амбасадор је са својим сарадницима посетио Ваљаоницу бакра Севојно и Имполову Ваљаоницу алуминијума, разговарао са руководством града Ужица које га је информисало о стратешким плановима тог града, а затим се у Регионалној привредној комори (РПК) Ужице, сусрео са представницима најзначајнијих фирми ужичког региона.

Дирекотр РПК Драгомир Папић је упознао госте са податком да овај регион, са 1,3 милијарде долара спољнотрговинске размене у прошлој години, спада у ред подручја Србије чија привреда је извозно оријентисана.

Папић је саопштио и податак да је привреда ужичког региона у трговини са Кином у прошлој години остварила промет од 14,3 милиона долара, при чему је из ужичког краја у Кину извезено робе, углавном воће, вредности око 589 хиљада долара, док је истовремено из Кине увезено робе, текстилни и метални производи, у вредности од 13,6 милиона долара.

Истичући да Кина придаје велики значај сарадњи са Србијом на државном нивоу, амбасадор Ђингхуа је у разговору са привредницима инсистирао на конкретним програмима које нуди ужички регион, истичући значај сарадње локалних заједница између две земље.

Комапанија „Сирогојно” која се са замрзнутим воћем пробила већ на кинеско тржисте, исказала је заинтересованост за партнерство за заједничку инвестицију прераде кинеског воћа и поврћа у Србији, ради даљег пласмана на тржиште ЕУ.

Директор ужичких „Путева” Милан Бојовић показао је интерес за конкретну сарадњу са кинеским партнерима у изградњу путева и мостова, како у Србији тако и на другим тржистима.

Представници саобраћајних предузећа ужичког региона указали су на могућност пословне сарадње кинеских фирми које производе грађевинске машине, нудећи и конкретне предлоге за пословну сарадњу прибојског ФАП_а и кинеских произвођача камиона и грађевинских возила и машина.

Кинески амбасадор и његови економски саветници истакли су да су многи пројекти о којима је на овом састанку било реч вех у фази преговарања, посебно истакавши да су производи две севојничке ваљаонице добро дошли на велико кинеско тржисте, као и неки пољопривредни производи, попут екстракта за сокове.

Амбасадор Кине је у оквиру данашњег боравка у Ужицу са својим сарадницима посетио и ХЕ „Под градом” и Дрвенград у Мокрој Гори.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер