понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина свечано поринула свој трећи носач авиона. То је други носач авиона који је потпуно изграђен у Кини и најмодернији и највећи ратни брод направљен ван САД
Хроника

Кина свечано поринула свој трећи носач авиона. То је други носач авиона који је потпуно изграђен у Кини и најмодернији и највећи ратни брод направљен ван САД

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. јун 2022.

Кина је у шангајском бродоградилишту поринула свој трећи и до сада најмодернији носач авиона "Фуџијан" – ратни брод који је у потпуности пројектован и направљен у земљи, опремљен електромагнетним катапултом за лансирање и хидрауличном ужади за заустављање летелица. Према проценама војних аналитичара, "Фуџијан" је највећи и најмодернији носач авиона изграђен ван Сједињених Држава.

То је други носач авиона који је потпуно изграђен у Кини и много је технолошки савршенији него његови претходници. Биће предат на употребу ратној морнарици после више проба у мору.

Синхуа није навела када је предвиђено да брод почне да се користи, али то неће бити одмах и требало би да буде наредних година.

Брод је назван „Фуџијан“, по имену једне кинеске провинције, као и друга два брода „Лиаонинг“ и „Шандонг“.

Његово поринуће догађа се у време јаких кинеско-америчких тензија око Тајвана, острва са аутономном управом од 24 милиона становника које Кина сматра својом историјском територијом.

Непријатељски настројена према приближавању САД-Тајван последњих година, кинеска ратна морнарица више пута је послала своје носаче авиона у Тајвански мореуз који дели кинески континент од територија острва.

Овај трећи носач авиона ће бити много већи од два претходника и и имаће систем за катапултиране, пренела је Синхуа.

Према агенцији Џејнс (Јанес) специјализованој за војне податке, САД имају далеко највише носача авиона у служби, 11, испред Кине која има два, Велике Британије, два, Русије, Француске, Италије, Индије и Тајланда са по једним.

Први кинески носач авиона "Лиаонинг" пуштен је у рад 2012, и углавном се користио као платформа за обуку. Прикупљена сазнања су затим послужила за изградњу "Шандонга", првог носача авиона изграђеног у Кини који је почео да се користи крајем 2019. године.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер