недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кетрин Ештон: Нормализацијом односа до европске будућности Београда и Приштине
Хроника

Кетрин Ештон: Нормализацијом односа до европске будућности Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. децембар 2012.

Висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон изјавила је данас да се лично ангажовала да буде олакшан разговор између Београда и Приштине на нормализовању њихових односа, како би била обезбеђена њихова европска будућност.

Говорећи на дводневном министарском састанку Организације за европску безбедности и сарадњу (ОЕБС) у Даблину, Ештон је истакла да Европска унија наставља да буде активно ангажована на простору Западног Балкана.

"За време недавног пута (по региону) с америчком државном секретарком Хилари Клинтон, истакла сам наше залагање за европску перспективу целе области (западног Балкана)", рекла је Ештонова и закључила да су за консолидовање стабилности и обезбеђивање напретка одговорне локалне вође.

Ештонова је поново изразила подршку европској перспективи јединствене и суверене Босне и Херцеговине и да у том смислу много тога још треба да буде урађено.

Она је истакла да ЕУ снажно подржава ОЕБС, који је кључни форум за евроатлантску и евроазијску безбедност.

"Желела бих да истакнем фундаментални значај заједничких вредности. Људска права, демократија и владавина закона су у срцу спољне политике ЕУ", рекла је Ештонова.

Она је казала да је ЕУ урадила Стратегију за људска права и подсетила да је недавно именовала Ставроса Ламбринидиса за специјалног представника ЕУ за људска права.

"Постизање више напретка у пуној примени залагања ОЕБС-а у области људских права остаје значајан приоритет за нас. Слобода изражавања у сваком погледу, безбедност новинара, као и слобода окупљања и удруживања тренутни су приоритети", рекла је Ештонова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер