недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карла дел Понте: Коштуница нудио Младића у замену за Косово
Хроника

Карла дел Понте: Коштуница нудио Младића у замену за Косово

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. октобар 2009.

Раде Булатовић, бивши шеф Безбедносне информативне агенције, информације о кретању Ратка Младића које је добијао из Тужилаштва Хашког трибунала није користио како би овај хашки оптуженик био ухапшен, већ да би га Влада наговарала на предају.

До ових сазнања дошао је "Блиц" трагајући за информацијом изнетом у годишњем извештају Хашког трибунала, који је пред Генералном скупштином Уједињених нација у Њујорку презентовао председник овог суда Патрик Робинсон.

Између осталог, он је навео и делове оцене Тужилаштва овог суда о сарадњи са Србијом.

У том делу се саопштава да су Савет за националну безбедност Србије и Акциони тим за потрагу за бегунцима спровели сложене и широке акције потраге за двојицом оптужених.

Али и да "владине службе тренутно подробно анализирају прикупљене информације, укључујући и оне које су раније биле доступне, али по којима није било поступано".

О ком ранијем периоду је реч и којим информацијама новинари "Блица" питали су надлежне у Трибуналу у Хагу.

"То су наводи Тужилаштва, али сумњам да ће вам давати било каква додатна објашњења", одговорила је Нерма Јелачић, портпарол овог суда.

"Не можемо даље да улазимо у детаље, свако улажење у детаље могло би да доведе у питање саму потрагу. То није ни у чијем интересу", рекла је Олга Кавран, портпарол Хашког тужилаштва.

Извор "Блица" близак Трибуналу међутим тврди да је реч о информацијама које је Булатовић опструирао.

Да владине службе задужене за потрагу и хапшење Младића у време Коштунице нису поступале по информацијама из Трибунала говорила је у својој књизи "Лов" и Карла дел Понте, бивша хашка тужитељка.

Она открива детаље разговора с Војиславом Коштуницом, тадашњим премијером, током посете Београду, после хапшења Здравка Толимира 31. маја 2007. године.

"Коштуница ми је рекао да ће за Србију бити теже да ухапси Младића него што је за Хрватску било да ухапси генерала Анту Готовину јер га српске власти не познају.

"Младића не познајемо. Никада га нисмо видели. Он је из Босне. Не зна се где се налази", рекао је Коштуница Дел Понте, наводи она у књизи.

Бивша тужитељка записала је и да је српском премијеру тада одговорила да је Младић био у Србији и у Београду и да су "власти то врло добро знале".

Упитала га је да ли у Србији уопште постоји "политичка воља да се то питање реши".

"По питању Младића - да", одговорио јој је Коштуница, али Дел Понтеова наводи да није имала много разлога да му поверује, поготово после изјаве да српске власти "не познају Младића".

Коштуница је тада, како наводи Дел Понтеова, уверавао хашку делегацију да ће последња фаза сарадње с Трибуналом, после хапшења бившег генерала Толимира, бити лакша.

Али говорећи о хапшењу Толимира, Дел Понтеова је указала на то да јој српске власти никада нису дале уверљиву верзију о тој акцији, и истакла да јој није јасно зашто Булатовић није искористио Толимира како би дошао до података о томе где се крије бивши командант Војске Републике Српске.

Дел Понтеова је такође навела да од марта 2006. године није добила нити једну значајнију информацију о Младићу и његовим помагачима.

"Хеликоптери српске полиције 15. јуна 2006. године тражили су Младића у близини два православна манастира у зони западно од Београда. Али га нису нашли", записала је Дел Понтеова.

Крајем лета 2007. године из БИА су, по њеном сведочењу, послали охрабрујуће сигнале да ће Младић бити ускоро ухапшен, те да држе под контролом 11 лекара, међу којима и извесног Додера, и да прате њихове телефонске разговоре преко мобилних телефона, као и кретање Младићевих јатака.

"Али хапшење је изостало", сведочи Дел Понте.

Она је открила и детаљ везан за њену посету Београду, почетком октобра 2004. године, пред састављање новог извештаја за Савет безбедности УН.

"Обавештавам Коштуницу да смо управо примили информације из обавештајних извора да је Младић недавно напустио Опленац, градић јужно од Београда, и да је сада чуван у једном војном комплексу у Београду - пише Дел Понтеова.

Познато је да је пар дана пре 5. октобра у касарни на Топчидеру, војном комплексу "Караш", извршена претрага по налогу Тужилаштва у Хагу.

Резултата ни тада није било. Али овај догађај учврстио је уверења неких у Србији да су двојица гардиста у Топчидеру страдала управо због "неког" хашког оптуженика.

Дел Понтеова је записала да је Коштуницу обавестила да су до Тужилаштва доспели неки узнемирујући детаљи.

"Српске власти неће да изврше хапшење Младића зато што Београд намерава да, у замену за његову предају, тражи гаранције од међународне заједнице да ће Косово остати у саставу Србије. Коштуница се на то само насмејао", записала је Дел Понтеова.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер