четвртак, 04. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карл Ерјавец: Словенија се нада да ће добити контакт са отвореним морем у спору са Хрватском
Хроника

Карл Ерјавец: Словенија се нада да ће добити контакт са отвореним морем у спору са Хрватском

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. мај 2014.

Словеначки министар спољних послова Карл Ерјавец изјавио је данас у парламенту да се нада да ће Словенија одлуком арбитражног суда добити контакт с отвореним морем.

Стратешки интерес Словеније је, нагласио је шеф дипломатије, да у арбитражи с Хрватском добије слободан контакт с отвореним морем што је и “изричити мандат арбитражног суда записан у арбитражном споразуму”.

Надам се да ћемо тај контакт добити - рекао је Ерјавец одговарајући на питања о арбитражном поступку на седници парламентарног спољнополитичког одбора.

Ерјавец је поручио да је Словенија учинила све како би на арбитражи успела и подсетио да суседна Хрватска није прихватила њен предлог да усмена расправа, која је пред судом у Хагу најављена за 2. јун, буде јавна.

Хрватска министарка спољних и европских послова Весна Пусића је више пута током протеклих месеци, у вези са словеначким тврдњама о потреби отварања арбитражне расправе за јавност, упозорила да је арбитражни споразум, по којем је расправа на арбитражи поверљива и тајна, међународни договор који су ратификовала оба парламента, а у Словенији је био потврђен и на референдуму.

Поред тога, оценила је да би једини стваран ефекат настојања да се расправа отвори било отезање поступка, односно одлагање решења граничног питања, преноси Хина.

Арбитражни споразум Хрватске и Словеније, између осталог, одређује да ће арбитражни суд одредити морску границу двеју држава и режим морских појаса, као и повезивање словеначких територијалних вода с отвореним морем.

Пре склапања арбитражног споразума Словенија је одбила хрватски предлог да гранични спор буде решен на Међународном суду правде у Хагу, који би о спору пресудио искључиво према начелима међународног права.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер