Hronika | |||
Karen Donfrid u Prištini: Kosovo i Srbija treba da se fokusiraju na uzajamno priznanje. Status kvo čini uslugu Kremlju. Vjosa Osmani: SAD nemaju većeg saveznika od Kosova |
ponedeljak, 25. april 2022. | |
Pomoćnica državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država, Karen Donfrid i specijani izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan, Gabrijel Eskobar, doputovali su na Kosovo. Prvi susret imali su sa kosovskom predsednicom, Vjosom Osmani. Nakon završenog sastanka Donfrid i Osmani su na zajedničkoj konferenciji za štampu poručili da bi dijalog Beograda i Prištine trebalo da se fokusira na uzajamno priznanje, piše portal Kossev. Nakon toga, Donfrid se sastala sa premijerom Aljbinom Kurtijem, i poručila da mir ne treba uzimati zdravo za gotovo. Osmani je kazala da su razgovarali o hitnosti dijaloga sa Beogradom, navodi Kossev. „Naravno da smo danas takođe razgovarali o hitnosti i potrebi napretka u procesu dijaloga, uvek fokusiranog na uzajamno priznavanje“, rekla je Osmani, prenosi Gazeta Express. Dodala je i da je Priština posvećena procesu koji se odvija u Briselu. „Ponovila sam da Kosovo jeste i nastavlja da bude strana u dijalogu i da ostajemo posvećeni ovom procesu koji se fokusira na uzajamno priznanje i od kojeg će građani na kraju imati koristi“, rekla je ona. Sa druge strane, Osmani je izrazila razočarenje zbog toga što, kako kaže, Beograd nije sproveo mnoge sporazume na koje se obavezao u Briselu, „uključujući i to da ukine nelegalne strukture koje nastavljaju da zastrašuju kosovske Srbe“. Ipak, kaže da na odnose Kosova sa SAD i drugim međunarodnim partnerima ne bi trebalo da utiče proces dijaloga. U tom kontekstu kazala je da je potrebno intenziviranje saradnje.
„Zahvalni smo na tome što još jednom čujemo da Sjedinjene Države snažno podržavaju naše evroatlantske integracije i teritorijalni suverenitet Kosova. SAD nemaju većeg saveznika od Kosova. Možemo da budemo i mala zemlja, ali uz saradnju sa našim saveznicima možemo imati značajan uticaj“, rekla je ona. Nakon toga je usledio sastanak sa kosovskim premijerom, Aljbinom Kurtijem. Donfrid je nakon ovog sastanka kazala da mir ne bi trebalo da se uzima zdravo za gotovo, prenosi Gazeta Express. „Ruski ničim izazvan brutalni rat protiv Ukrajine je poziv svima nama, uprkos velikom napretku Sjedinjenih Država, Kosova i država koje su ga postigle, da nikada ne treba da uzimamo mir ili naše demokratske institucije zdravo za gotovo“, rekla je zvaničnica SAD na konferenciji za novinare. Ponovila je kao i prethodno na sastanku sa Osmani da bi Kosovo trebalo da postane deo evropskih i evroatlantskih institucija, ali i da SAD podržavaju dijalog Beograda i Prištine koji vodi ka uzajamnom priznanju. „U vezi sa ovim pitanjem mi dajemo veliki prioritet podršci dijalogu uz posredovanje EU kako bismo pomogli Kosovu da postigne normalizovane, stabilne odnose, uz obostrano priznanje sa Srbijom“, poručila je Donfrid.
Kaže da je status kvo nestabilan i da ne samo da „koči budućnost Kosova i Srbije prema Evropi, već čini uslugu Kremlju“. „Rusija želi da uništi svako jedinstvo i demokratsku konsolidaciju u zemljama Zapadnog Balkana, da osigura da se vi i susedne zemlje ne integrišete u evropske i evroatlantske institucije. Rusija veruje da će jači Balkan sa stabilnijim demokratskim prosperitetom predstavljati pretnju njenom uticaju“, kazala je, prenosi Gazeta Express. Ocenjuje da je lako suprotstaviti se ovakvom uticaju Kremlja. „Kosovo i Srbija moraju da se udruže i hitno da se ponovo uključe u dijalog uz podršku EU, uz snažnu podršku SAD. Naš cilj je i vaš cilj, sporazum koji unapređuje vaš odnos, fokusiran na uzajamno priznanje. Želim da vas uverim da posvećenost Sjedinjenih Država i naših saveznika i partnera ostaje snažna. Kosovo ima NATO sa svojom misijom KFOR“, zaključila je Donfrid. Kosovski premijer, Aljbin Kurti, kazao je da će Priština nastaviti snažno da stoji uz demokratski svet. Kaže da je sa Donfrid posebno razgovarao o oblasti bezbednosti, te podsetivši na rat u Ukrajini, poručio da Kosovo treba da bude „svesno opasnosti koje bi očaj Kremlja zbog rata u Ukrajini mogao doneti regionu“. Istakao je da je zabrinjavajuće to što na Zapadnom Balkanu postoje zemlje koje, kako tvrdi, nisu stale na stranu demokratskog sveta, pridruživši se sankcijama Rusiji.
„Žalosno je što imamo odbijanje Srbije da sankcioniše Rusiju i da se od nje distancira. Možda je to bio očekivani stav, ali nikako ne bi trebalo da bude razumljiv. Takvo odbijanje ukazuje na naše uverenje. Antidemokratska vrednost. Nezapadna orijentacija i savez autokrata“, tvrdi Kurti, prenosi Gazeta Ekspres. (Beta, AP) |