недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карен Донфрид у Приштини: Косово и Србија треба да се фокусирају на узајамно признање. Статус кво чини услугу Кремљу. Вјоса Османи: САД немају већег савезника од Косова
Хроника

Карен Донфрид у Приштини: Косово и Србија треба да се фокусирају на узајамно признање. Статус кво чини услугу Кремљу. Вјоса Османи: САД немају већег савезника од Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. април 2022.

Помоћница државног секретара Сједињених Америчких Држава, Карен Донфрид и специјани изасланик САД-а за Западни Балкан, Габријел Ескобар, допутовали су на Косово. Први сусрет имали су са косовском председницом, Вјосом Османи. Након завршеног састанка Донфрид и Османи су на заједничкој конференцији за штампу поручили да би дијалог Београда и Приштине требало да се фокусира на узајамно признање, пише портал Коссев. Након тога, Донфрид се састала са премијером Аљбином Куртијем, и поручила да мир не треба узимати здраво за готово.

Османи је казала да су разговарали о хитности дијалога са Београдом, наводи Коссев.

„Наравно да смо данас такође разговарали о хитности и потреби напретка у процесу дијалога, увек фокусираног на узајамно признавање“, рекла је Османи, преноси Газета Еxпресс.

Додала је и да је Приштина посвећена процесу који се одвија у Бриселу.

„Поновила сам да Косово јесте и наставља да буде страна у дијалогу и да остајемо посвећени овом процесу који се фокусира на узајамно признање и од којег ће грађани на крају имати користи“, рекла је она.

Са друге стране, Османи је изразила разочарење због тога што, како каже, Београд није спровео многе споразуме на које се обавезао у Бриселу, „укључујући и то да укине нелегалне структуре које настављају да застрашују косовске Србе“.

Ипак, каже да на односе Косова са САД и другим међународним партнерима не би требало да утиче процес дијалога.

У том контексту казала је да је потребно интензивирање сарадње.

Османи: Захвални смо на томе што још једном чујемо да Сједињене Државе снажно подржавају наше евроатлантске интеграције и територијални суверенитет Косова. САД немају већег савезника од Косова

„Захвални смо на томе што још једном чујемо да Сједињене Државе снажно подржавају наше евроатлантске интеграције и територијални суверенитет Косова. САД немају већег савезника од Косова. Можемо да будемо и мала земља, али уз сарадњу са нашим савезницима можемо имати значајан утицај“, рекла је она.

Након тога је уследио састанак са косовским премијером, Аљбином Куртијем.

Донфрид је након овог састанка казала да мир не би требало да се узима здраво за готово, преноси Газета Еxпресс.

„Руски ничим изазван брутални рат против Украјине је позив свима нама, упркос великом напретку Сједињених Држава, Косова и држава које су га постигле, да никада не треба да узимамо мир или наше демократске институције здраво за готово“, рекла је званичница САД на конференцији за новинаре.

Поновила је као и претходно на састанку са Османи да би Косово требало да постане део европских и евроатлантских институција, али и да САД подржавају дијалог Београда и Приштине који води ка узајамном признању.

„У вези са овим питањем ми дајемо велики приоритет подршци дијалогу уз посредовање ЕУ како бисмо помогли Косову да постигне нормализоване, стабилне односе, уз обострано признање са Србијом“, поручила је Донфрид.

Донфрид: Руски ничим изазван брутални рат против Украјине је позив свима нама, упркос великом напретку Сједињених Држава, Косова и држава које су га постигле, да никада не треба да узимамо мир или наше демократске институције здраво за готово

Каже да је статус кво нестабилан и да не само да „кочи будућност Косова и Србије према Европи, већ чини услугу Кремљу“.

„Русија жели да уништи свако јединство и демократску консолидацију у земљама Западног Балкана, да осигура да се ви и суседне земље не интегришете у европске и евроатлантске институције. Русија верује да ће јачи Балкан са стабилнијим демократским просперитетом представљати претњу њеном утицају“, казала је, преноси Газета Еxпресс.

Оцењује да је лако супротставити се оваквом утицају Кремља.

„Косово и Србија морају да се удруже и хитно да се поново укључе у дијалог уз подршку ЕУ, уз снажну подршку САД. Наш циљ је и ваш циљ, споразум који унапређује ваш однос, фокусиран на узајамно признање. Желим да вас уверим да посвећеност Сједињених Држава и наших савезника и партнера остаје снажна. Косово има НАТО са својом мисијом КФОР“, закључила је Донфрид.

Косовски премијер, Аљбин Курти, казао је да ће Приштина наставити снажно да стоји уз демократски свет.

Каже да је са Донфрид посебно разговарао о области безбедности, те подсетивши на рат у Украјини, поручио да Косово треба да буде „свесно опасности које би очај Кремља због рата у Украјини могао донети региону“.

Истакао је да је забрињавајуће то што на Западном Балкану постоје земље које, како тврди, нису стале на страну демократског света, придруживши се санкцијама Русији.

Курти: Жалосно је што имамо одбијање Србије да санкционише Русију и да се од ње дистанцира

„Жалосно је што имамо одбијање Србије да санкционише Русију и да се од ње дистанцира. Можда је то био очекивани став, али никако не би требало да буде разумљив. Такво одбијање указује на наше уверење. Антидемократска вредност. Незападна оријентација и савез аутократа“, тврди Курти, преноси Газета Експрес. 

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер